Filmožrout: Jak přestál Churchill svou Nejtemnější hodinu? Se ctí, shodují se recenze

15. 1. 986×7 světlý/tmavý vzhled

Očekávané britské válečné drama s Garym Oldmanem   v roli premiéra Winstona Churchilla už pár dní hrají v českých kinech, takže je nejvyšší čas podívat se, jak dopadly první reakce diváků a kritiků. Už předem můžeme prozradit, že velmi výrazně převažují ty pozitivní – pokud jste tedy dosud váhali, zda se na snímek vypravit, třeba vás ještě přesvědčí.

Poslední čtvrtina trošku vadí

František Fuka z FFFilmu udělil hezkých 80 %. Zamlouval se mu způsob, jakým Nejtemnější hodina 80 % servíruje historické informace divákům, kteří s průběhem druhé světové války nejsou podrobně obeznámeni. Ještě víc se mu líbily části z Churchillova osobního života. Méně nadšený byl z poslední čtvrtiny filmu, která prý místy šustí papírem a výhrady měl i k výkonu Garyho Oldmana. Uvítal by prý, kdyby se Churchilla nesnažil tolik imitovat.

Poznáte vaše oblíbence? 10 herců, kteří se v maskérně změnili k nepoznání

Jak snímek vnímají sami Britové, jsme zjišťovali třeba na webu Guardianu. Tam hodnotili čtyřmi hvězdičkami z pěti. Nejtemnější hodinu přirovnává recenze k populárnímu seriálu Domek z karet 91 % (House of Cards). Výkon Oldmana pouze chválí, slova uznání měla i pro Kristin Scott Thomas   v roli Churchillovy manželky Clementine. Kritiku si naopak vysloužila scéna, ve které premiér jede do práce metrem.

Nechybí charisma nebo humor

Ta vadila i Mirce Spáčilové z portálu Idnes.cz. Její recenze se točí okolo ústřední postavy, která prý přerůstá svůj vlastní film. Líbil se i suchý humor a vhled do zákulisí dobové britské politiky, který snímek českému divákovi nabízí. Hodnocení zůstává stále veskrze pozitivní, Nejtemnější hodina obdržela 75 %.

Neuvěříte, že ještě nemají Oscara! 10 herců, na které Akademie zapomněla

A co říkají na novinku Američané? Magazín Screen Rant obecně pochválil scénář, který nicméně ani tak nepovažuje za nejsilnější stránku filmu. Vedle samozřejmé pochvaly Oldmanova výkonu si zmínku vysloužil Ben Mendelsohn   jako král Jiří VI. a také Lily James   coby Churchillova sekretářka, které nechybí charisma a šarm. Přesto prý Nejtemnější hodina ve většině ohledů příliš neopouští vyjeté koleje životopisných dramat, čemuž odpovídá i hodnocení – tři a půl hvězdy z pěti.

Lepší i horší než Teorie všeho

Lidovky.cz zmiňují, že se nový film skvěle doplňuje s loňským Dunkerkem 82 %. Vzhledem k takřka naprosté absenci válečných záběrů totiž někdy údajně postrádá napětí, jehož měl naopak minule Nolan   na rozdávání (oba filmy se odehrávají ve stejném období). Recenzentku Ivu Přivřelovou zaujala také práce s kamerou a McCartenův   scénář považuje za vyrovnanější, než třeba ten pro Teorii všeho 80 %.

Dobře ukryté zlato. 10 skvělých akčních scén v o něco méně skvělých filmech

Václav Rybář z Moviezone si na tento životopis Stephena Hawkinga vzpomněl také. Nejtemnější hodině totiž vytkl absenci emocionálního vypětí, která Teorii všeho nechyběla. Za dvě hodiny se v kině nudit rozhodně nestihnete, ale jinak snímek údajně nejspíš zapadne. Do značně přecpané škatulky lehkého nadprůměru směřuje snímek i závěrečné hodnocení sedmi body z deseti.

Spokojenost vládne, dostane Oldman Oscara?

Na webu Fandíme Filmu byli přeci jen o ždibec štědřejší. Za Churchilla recenzent Petr Slavík Oldmanovi už předem věstí Oscara, film prý také pečlivě odměřuje dávky patriotismu, aniž by sklouzával k patosu. Pochvalu si zasloužila i vizuální stránka a také hudba, která se často prolíná s ostatními zvuky. Nejtemnější hodina si nakonec odnesla osm bodů.

Agregátor Rotten Tomatoes hlásí pozitivní reakce od 85 % kritiků i diváků – jejich hodnocení se zpravidla pohybovalo v rozmezí od sedmi do osmi bodů, podobně jako v tomto Filmožroutovi. Spokojenost hlásí i čeští diváci s 80 % na ČSFD. Pokud vás tedy zajímá žánr či období druhé světové války, návštěvu kina vám můžeme jen vřele doporučit.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Captain Marvel se blíží: Mladý Nick Fury s oběma očima a vlasy se ukázal na prvních fotkách

30. 4. Aleš 263

Dokonalý trik. Jakou skrývá symboliku a jak nás Nolan dokázal oblafnout?

13. 10. Aleš 3168

Žraločí tornádo, vlastní Dunkerk a ukradení hobiti. V The Asylum točí brak, ale umějí ho prodat

17. 1. Aleš 6165

Captain Marvel: Ukážeme nové fotky a vysvětlíme novinky okolo nadcházejícího filmu

7. 9. Aleš 112

Když se točí fantasy knihy: 7 případů, kdy to až překvapivě dobře dopadlo

23. 2. Aleš 105

.Zemřel Stan Lee, legendární komiksový tvůrce, který se rád objevoval i ve filmech

Dnes Aleš 1778

.Teaser Příběhu hraček 4 ukázal novou postavu, která není hračkou

Dnes Aleš 20

.Venom v kinech porazil Ligu spravedlnosti, na Blu-ray prý ukáže prodlouženou mezititulkovou scénu

Dnes Aleš 82

.Avengers: Nová kniha odhalila, jak Thanos přežil zkázu Titanu a jak může být poražen

Dnes Aleš 57

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 81511

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 4713

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 7745