Žraločí tornádo, vlastní Dunkerk a ukradení hobiti. V The Asylum točí brak, ale umějí ho prodat

17. 1. 2018 19 844×1183 světlý/tmavý vzhled

Představte si, že nemáte schopného scénáristu, talentované herce ani dostatečný rozpočet a chcete, aby vám film i přesto něco vydělal. Co s tím uděláte? Chytré hlavy ze společnosti The Asylum vykoumaly geniální řešení – prostě výsledek své snahy pojmenujete podobně, jako ve stejné době vycházející obří hollywoodský trhák, tím zmatete část publika a lidé si váš snímek přeci jen koupí.

Jak snadno zmást diváka

Takovéto levné kopii vysokorozpočtového filmu se v angličtině přiléhavě říká mockbuster. Termín vznikl kombinací blockbusteru, tedy trháku pro široké publikum, se slovem mock, které jako přídavné jméno znamená falešný a jako sloveso tropit si posměch. Již zmíněná společnost The Asylum je pak bezesporu nejslavnějším producentem podobných snímků, z nichž některé si dnes představíme.

Filmový svět, jak ho ještě neznáte: Textové Star Wars nebo amatérské předělávky trailerů

Vzpomenete si aspoň na pár loňských novinek? Pokud se vám zamlouval Král Artuš a jeho Legenda o meči 74 %, v The Asylum pro vás mají film Král Artuš a rytíři Kulatého stolu 15 %. Užili jste si béčkovou katastrofickou akci Geostorm 55 %? Co takhle vyzkoušet Geo-Disaster  ? Milujete práci Christophera Nolana   a šli jste na historický Dunkerk 82 %? Ani nemusíte hádat: samozřejmě vyšla i laciná Operation Dunkirk 13 %.

Hlavně nenápadně!

Určitě si kladete otázku, zda mají tvůrci těchto snímků nějaké potíže s porušováním autorských práv. Odpověď vás možná překvapí, neboť se většinou dokáží obviněním chytře vyhnout. Klidně například používají anglické slovo Alien v názvu svého snímku Alien Convergence, protože si jej stejně jako českého Vetřelce nikdo nemůže nárokovat. Dunkerk je například zase jméno severofrancouzského města, takže pro něj platí podobné podmínky.

Dobře ukryté zlato. 10 skvělých akčních scén v o něco méně skvělých filmech

Co ale v případech, kdy v The Asylum napodobují nějakou obchodní značku – třeba Transformers, jejichž název je díky stejnojmenným hračkám pod ochrannou známkou? Stačí trošku improvizovat a zrodí se Transmorphers 11 %! Místo Ghostbusters dostanete zase Ghosthunters 44 %, Den nezávislosti (Independence Day) se změní na takřka shodně znějící Independents' Day  6 % – no a když už nám Pacific Rim 63 % ukázal potvory v hlubinách Tichého oceánu, Atlantik nesmí zůstat pozadu. Hádáte správně, Atlantic Rim letos dostane druhý díl, “shodou okolností” v době, kdy do kin míří Uprising  .

Dodat musíme, že i přes výše popsanou strategii The Asylum občas musí své snímky přejmenovávat. Age of the Hobbits 15 % se v roce 2012 pokusil přiživit na návratu středozemských filmů Petera Jacksona  , pak ale studio Warner Bros. zahájilo soudní řízení. V The Asylum nakonec situaci vyřešili jednoduše změnou názvu na Pána elfů. K podobné situaci došlo během sporu s Universalem okolo akční Bitevní lodě 61 %.

Obří chobotnice a crocosauři

Protože ale nechceme nikomu křivdit, jedním dechem připojujeme, že v The Asylum čas od času vzniknou i originální díla. Ba dokonce tak originální díla, že nad nimi budete jenom bezmocně koulet očima.

Proč se namáhat? Těchto 8 filmů recyklovalo cizí záběry

Slyšeli jste třeba o Žraločím tornádu 29 %? Ano, film opravdu pojednává o tornádu, z něhož vylétávají žraloci. Napsali jsme film? Omlouváme se, v současné době čítá stejnojmenná série již čtyři další pokračování. Náklonosti k mořské fauně se tvůrci nezbavili ani ve snímku Megažralok vs. obří chobotnice 19 % a ještě o čtyři ČSFD procenta libovější blbině Megažralok versus crocosaurus 15 %.

Stejnou posedlost parybami prozrazuje i Útok dvojhlavého žraloka 16 %, na který navázal v roce 2015 Útok trojhlavého žraloka 20 % a loni i Útok pětihlavého žraloka   – a bůhví, kolik dalších zubatých tlam se tvůrcům ještě v budoucnu podaří na nebohý zbytek těla digitálně nalepit.

My jsme tedy rozhodně zvědaví.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

31. 1. Aleš 508

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 21501

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

9. 10. Aleš 1470

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

20. 9. Aleš 30463

Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

4. 7. Aleš 463

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: