Jsou kostýmy Wookiů vyrobeny z lidských vlasů? 10 zajímavostí, které se nám jinam nevešly

18. 1. 2018 6 652×79 světlý/tmavý vzhled

Všechny nás baví filmové zajímavosti, takže dnes ani nebudeme hledat výmluvu, proč se seznámit s několika novými. Mezi skutečná fakta jsme ale přimíchali i dvě nepravdivé informace, které se tradují mezi fanoušky, takže určitě nečtěte jenom podnadpisky. Mohli byste si potom totiž myslet, že diváky vyděsila černobílá lokomotiva nebo že tvorba kostýmů začíná v dámském kadeřnictví.

1) Sean Bean   nesnáší cestování letadlem

Herci se během natáčení Pána prstenů po členitém Novém Zélandu přesouvali za pomoci helikoptér. Protože ale Sean Bean nenávidí létání, uchyloval se k tomuto způsobu dopravy jen v nejnutnějších případech a pokud to šlo, šplhal po kopcích pěšky. Přitom na sobě pořád nosil svůj kostým Boromira. Ostatní členové štábu ho často zahlédli ze vzduchu, jak leze do dalšího svahu.

Neodbytné otázky: Střílel Han první? A proč Společenstvo neletělo do Mordoru na orlech?

2) Jméno Wendy vzniklo exkluzivně pro Petra Pana

Jako příjmení sice Wendy existovala už dlouho předtím, teprve skotský dramatik J. M. Barrie z ní ale ve své divadelní hře udělal ženské křestní jméno. I díky filmovým adaptacím příběhu nestárnoucího chlapce se posléze Wendy zapsala do podvědomí lidí a dnes se běžně objevuje v mnoha anglicky mluvících zemích. Také je oblíbeno u čínských žen, které se snaží najít anglickou alternativu výslovnosti svého jména v rodném jazyce.

3) King Kong 81 % byl oblíbeným filmem Adolfa Hitlera

Vůdce měl ale údajně rád i příběhy myšáka Mickeyho a Disneyho dobové projekty vůbec. Diktátor si prý pouštěl filmy docela často a zamlouvala se mu i animovaná Sněhurka 87 %. Tarzana 74 % naopak považoval za mizerný snímek. Podobně jako současná Severní Korea i nacistické Německo občas pirátsky kradlo záběry ze zahraniční produkce a vkládalo je do vlastní propagandy. Příkladem může být třeba The House of Rothschild  , ze kterého filmaři Třetí říše uloupili materiál pro prolhanou manipulaci Věčný žid 53 %.

Nejslavnější camea. 7 nehereckých štěků, které musíte vidět

4) Příjezd vlaku v jednom z prvních filmů vyděsil diváky tak, že utíkali od plátna

Dobře, tak tohle se ve skutečnosti nejspíš nikdy nestalo, přestože příběh stále žije v obecném povědomí filmových diváků. Historikové se povětšinou shodují, že Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat 79 % publikum ohromil, žádné dobové informace o naprosté panice ale údajně nenašli.

5) Přítelkyni Buzze ve filmu Sám doma 86 % hrál ve skutečnosti kluk

Když se malý Kevin v legendární vánoční komedii ušklíbá nad fotkou holky svého staršího bratra, jedná se ve skutečnosti o kluka navlečeného v dívčích šatech. Režisér to tak zařídil ze zcela pochopitelného důvodu: nechtěl, aby se nějaká dívka stala obětí šikany jen proto, že se objevila ve filmu jako symbol ošklivosti.

6) Dům Carla ve snímku Vzhůru do oblak! 81 % zvedá 10 000 balónků

Nebo vlastně ještě o trochu víc, ale co na tom záleží? Odborníci Pixaru totiž spočítali, že by jich ve skutečnosti potřeboval čiperný senior k vyzdvižení rodinného domu mnohonásobně větší počet. Konkrétně zhruba 23,5 milionu. Asi pochopíte, proč se nakonec animátoři spokojili s poněkud skromnějším množstvím – nejenže by jim výrazně vzrostly náklady, miliony barevných balonků by se jim ani náhodou nevešly do záběru.

7) Nikdo nevěděl, že je Darth Vader Lukovým otcem

Dokonce ani David Prowse  , který temného sithského válečníka ztvárnil. V jeho scénáři totiž stálo jiné šokující odhalení – totiž že Obi-Wan Kenobi Lukova otce zabil. Prowsovu větu následně (koneckonců jako všechny ostatní) předaboval James Earl Jones  , kterého jsme mohli slyšet třeba i v nejnovějším Rogue One 78 %. Celé to tajnůstkářství bylo samozřejmě dílem George Lucase  , který chtěl tak zásadní zvrat udržet pod pokličkou, jak nejdéle to půjde.

Star Wars: 7 skvělých detailů z Posledního z Jediů. Dívali jste se v kině pozorně?

8) Několik scén Strážců Galaxie 81 % se muselo zbytečně přetáčet

Jenom proto, že si Chris Pratt   nedokázal upřít to potěšení a když měl střílet ze svých paprskometných zbraní, neustále u toho dělal: „Pew, pew!“ Jeho oblíbeným způsobem, jak upustit páru, je údajně hlasitý zpěv ve sprše, takže chápeme, že nedokáže zůstat chvíli zticha. Taky se mu podařilo upustit Orb, schránu obsahující mocný Kámen nekonečna a jeho reakce byla tak parádní, že ji režisér nechal ve výsledném filmu.

9) Filmaři Vykoupení věznice Shawshank 95 % museli hledat červa

V jedné scéně filmu Brooks Hatlen nakrmí červem vránu. Nebylo vůbec jednoduché okamžik natočit, protože American Humane Association přiměla filmaře najít tvora, který zemřel přirozenou smrtí. V opačném případě by snímek neobdržel potvrzení, že během jeho natáčení nebylo ublíženo žádnému zvířeti.

10) Obleky Wookiů jsou vyrobeny z lidských vlasů

A máme tu druhý ze slíbených mýtů. Na internetu jsou memes s touto nepravdivou informací docela rozšířená, přestože ve skutečnosti ochlupení medvědovité rasy ze Star Wars vzniklo především z dlouhého porostu jaka. Uplatnil se ale i mohér, tedy vlákno ze srsti kozy angorské. I ve světě filmových zajímavostí ale občas holt skočíte někomu na špek.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: