Megamysl a Já, padouch. Drtivý dopad a Armageddon. Nápadně podobné filmy, co vyšly krátce po sobě

21. 1. 2018 8 641×259 světlý/tmavý vzhled

Fenomén twin movies je už natolik známý, že dostal třeba i vlastní článek na anglické Wikipedii. Některé filmy jsou totiž, jak se zdá, dvojčata. Narodí se krátce po sobě a velice se vzájemně podobají – a to je přitom zpravidla natočí dvě různá studia. Nevěříte? Tak mrkněte na následující seznam, v němž si několik slavných nápadně podobných dvojic představíme.

1) Život brouka 75 % a Mravenec Z 78 % (1998)

Jen si to představte. Celovečerní 3D animované filmy jsou pořád ještě na trhu horkou novinkou a Pixar se rozhodne natočit snímek o hmyzu, v němž hraje důležitou roli vztah mravenčího hrdiny a princezny… a autory v DreamWorks napadne úplně to stejné. Nakonec jdou příběhy do kin dva měsíce po sobě. Samozřejmě z toho byla pořádná roztržka a režisér Života brouka John Lasseter   zašel tak daleko, že Mravence Z nazval odpadní verzí svého filmu – ač prý později přiznal, že ho vůbec neviděl.

2) Dokonalý trik 88 % a Iluzionista 76 % (2006)

Mysteriózní drama z prostředí kouzelníků a jejich sofistikovaných triků. Dvakrát v jednom roce, ale od různých tvůrců. A oba filmy se odehrávají v 19. století. Není to přeci jen až trochu moc náhod najednou? Nebo je ve hře dokonce skutečná magie? A to ještě vůbec netušíte, že ve stejném roce vyšel ještě další snímek s tematikou kouzelnického umění, Sólokapr 69 % Woodyho Allena  . Kde hrají Hugh Jackman   a Scarlett Johansson  , kteří se oba objevili už v Dokonalém triku.

Dokonalý trik. Jakou skrývá symboliku a jak nás Nolan dokázal oblafnout?

3) Já, padouch 79 % a Megamysl 75 % (2010)

Další dvojice animáků, tentokrát od DreamWorks a Universalu. V obou sledujeme životní zlom záporáka, který se dal na dráhu bezpráví vlivem traumat z dětství a v průběhu filmu obrátí strany. Nakonec využije svých schopností k tomu, aby zastavil ještě zlotřilejšího padoucha. Zatímco má ale Megamysl jen jednoho komického poskoka, Gru má celou žlutou armádu.

Zábavní zlotřilci: 10 padouchů, kteří nás ve filmu dovedou pobavit

4) Pád Bílého domu 63 % a Útok na Bílý dům 67 % (2013)

Kolik snímků o teroristickém napadení sídla amerického prezidenta znáte a kolik z nich vyšlo v roce 2013? Odpověď je nejspíš v obou případech stejná – dva. V obou případech naštěstí v nouzi nejvyšší zasáhl tvrdý chlapík s bohatými zkušenostmi, který zrovna procházel nepříznivým životním obdobím. Inu, svět je malý a o náhody tu není nouze.

5) Spectre 70 % a Mission Impossible – Národ grázlů 78 % (2015)

Maroko, Londýn, Rakousko. Stejné natáčecí lokace. Tajná kriminální organizace s nezměrnou mocí, kterou musí hlavní hrdina odkrýt a zničit. Mezitím hrdinova vlastní parta čelí hrozbě zrušení. Mučeného hrdinu také v okamžiku nouze zachrání jeho ženská parťačka. Kdo komu ukradl scénář, můžete se zeptat? Na následujících řádcích se pokusíme záhadu filmů-dvojčat aspoň trošku vyjasnit.

Proč se filmy podobají?

Občas podle všeho podobné filmy vzniknou prostě proto, že po nich vznikne poptávka. Například období okolo přelomu tisíciletí a vůbec všelijaké kulaté či jinak zajímavé letopočty často provokují lidi k nejrůznějším předpovědím konce všech časů a není se proto čemu divit, že se v roce 1998 objevily apokalyptické filmy Drtivý dopad 63 % a Armageddon 74 %.

Ztrácíte víru v lidstvo? Zvedněte si náladu u 10 nejlepších filmů o velkých katastrofách

Jindy může být na vině přesun zaměstnanců z jedné firmy do druhé nebo dokonce průmyslová špionáž, protože dobrých nápadů je jenom omezené množství a mnohá studia by jistě potěšilo, kdyby vážnému konkurentovi mohla ukrást jeho chystaný obří hit.

No a nesmíme zapomenout ani na nejjednodušší, ač místy poněkud neuspokojivé vysvětlení. Občas může být podobnost dvou snímků zkrátka jenom náhodná. Mnoho umělců a myslitelů v historii – snad už od časů antického filosofa Aristotela – mluvilo o tom, že existuje konečný počet základních příběhů a mění se jen taková ta omáčka okolo. A kdo by měl pořád vymýšlet nové recepty, že?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)  

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 19371

Ten se do té role přece nehodí! Skvělí herci, kterým fanoušci nejprve nevěřili

12. 10. Aleš 2285

Avengers 4: Co se stane s jednotlivými hrdiny a kteří budou ve vesmíru MCU dál pokračovat?

26. 7. Aleš 10270

Nový trailer pro Black Widow nám ukázal první pořádný pohled na hlavního padoucha

15. 1. Daniel 259

Ďáblův advokát: Van Helsing byl praštěné akční béčko, kterých bychom rádi vídali víc

25. 10. Aleš 8221

Šílený Max: Režisér George Miller pracoval na jednotce intenzivní péče, aby zaplatil svůj film

30. 3. Aleš 34

Logan: 7 zajímavostí o posledním Wolverinově filmu. Mohli jsme zahlédnout mrtvé X-Men

29. 3. Aleš 57

Watchmen: Režisér Zack Snyder si ve svém superhrdinském snímku zahrál malou roli

26. 3. Aleš 21

Život Briana: S nahatým hercem byly problémy, tvůrci použili kulisy ze seriálu o Ježíšovi

25. 3. Aleš 13

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348

To nejzajímavější z tohoto týdne: