Megamysl a Já, padouch. Drtivý dopad a Armageddon. Nápadně podobné filmy, co vyšly krátce po sobě

21. 1. 2 756×230 světlý/tmavý vzhled

Fenomén twin movies je už natolik známý, že dostal třeba i vlastní článek na anglické Wikipedii. Některé filmy jsou totiž, jak se zdá, dvojčata. Narodí se krátce po sobě a velice se vzájemně podobají – a to je přitom zpravidla natočí dvě různá studia. Nevěříte? Tak mrkněte na následující seznam, v němž si několik slavných nápadně podobných dvojic představíme.

1) Život brouka 75 % a Mravenec Z 78 % (1998)

Jen si to představte. Celovečerní 3D animované filmy jsou pořád ještě na trhu horkou novinkou a Pixar se rozhodne natočit snímek o hmyzu, v němž hraje důležitou roli vztah mravenčího hrdiny a princezny… a autory v DreamWorks napadne úplně to stejné. Nakonec jdou příběhy do kin dva měsíce po sobě. Samozřejmě z toho byla pořádná roztržka a režisér Života brouka John Lasseter   zašel tak daleko, že Mravence Z nazval odpadní verzí svého filmu – ač prý později přiznal, že ho vůbec neviděl.

2) Dokonalý trik 88 % a Iluzionista 76 % (2006)

Mysteriózní drama z prostředí kouzelníků a jejich sofistikovaných triků. Dvakrát v jednom roce, ale od různých tvůrců. A oba filmy se odehrávají v 19. století. Není to přeci jen až trochu moc náhod najednou? Nebo je ve hře dokonce skutečná magie? A to ještě vůbec netušíte, že ve stejném roce vyšel ještě další snímek s tematikou kouzelnického umění, Sólokapr 69 % Woodyho Allena  . Kde hrají Hugh Jackman   a Scarlett Johansson  , kteří se oba objevili už v Dokonalém triku.

Dokonalý trik. Jakou skrývá symboliku a jak nás Nolan dokázal oblafnout?

3) Já, padouch 79 % a Megamysl 75 % (2010)

Další dvojice animáků, tentokrát od DreamWorks a Universalu. V obou sledujeme životní zlom záporáka, který se dal na dráhu bezpráví vlivem traumat z dětství a v průběhu filmu obrátí strany. Nakonec využije svých schopností k tomu, aby zastavil ještě zlotřilejšího padoucha. Zatímco má ale Megamysl jen jednoho komického poskoka, Gru má celou žlutou armádu.

Zábavní zlotřilci: 10 padouchů, kteří nás ve filmu dovedou pobavit

4) Pád Bílého domu 63 % a Útok na Bílý dům 67 % (2013)

Kolik snímků o teroristickém napadení sídla amerického prezidenta znáte a kolik z nich vyšlo v roce 2013? Odpověď je nejspíš v obou případech stejná – dva. V obou případech naštěstí v nouzi nejvyšší zasáhl tvrdý chlapík s bohatými zkušenostmi, který zrovna procházel nepříznivým životním obdobím. Inu, svět je malý a o náhody tu není nouze.

5) Spectre 70 % a Mission Impossible – Národ grázlů 78 % (2015)

Maroko, Londýn, Rakousko. Stejné natáčecí lokace. Tajná kriminální organizace s nezměrnou mocí, kterou musí hlavní hrdina odkrýt a zničit. Mezitím hrdinova vlastní parta čelí hrozbě zrušení. Mučeného hrdinu také v okamžiku nouze zachrání jeho ženská parťačka. Kdo komu ukradl scénář, můžete se zeptat? Na následujících řádcích se pokusíme záhadu filmů-dvojčat aspoň trošku vyjasnit.

Proč se filmy podobají?

Občas podle všeho podobné filmy vzniknou prostě proto, že po nich vznikne poptávka. Například období okolo přelomu tisíciletí a vůbec všelijaké kulaté či jinak zajímavé letopočty často provokují lidi k nejrůznějším předpovědím konce všech časů a není se proto čemu divit, že se v roce 1998 objevily apokalyptické filmy Drtivý dopad 63 % a Armageddon 74 %.

Ztrácíte víru v lidstvo? Zvedněte si náladu u 10 nejlepších filmů o velkých katastrofách

Jindy může být na vině přesun zaměstnanců z jedné firmy do druhé nebo dokonce průmyslová špionáž, protože dobrých nápadů je jenom omezené množství a mnohá studia by jistě potěšilo, kdyby vážnému konkurentovi mohla ukrást jeho chystaný obří hit.

No a nesmíme zapomenout ani na nejjednodušší, ač místy poněkud neuspokojivé vysvětlení. Občas může být podobnost dvou snímků zkrátka jenom náhodná. Mnoho umělců a myslitelů v historii – snad už od časů antického filosofa Aristotela – mluvilo o tom, že existuje konečný počet základních příběhů a mění se jen taková ta omáčka okolo. A kdo by měl pořád vymýšlet nové recepty, že?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)  

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 1323

Avengers 4: Co se stane s jednotlivými hrdiny a kteří budou ve vesmíru MCU dál pokračovat?

26. 7. Aleš 5282

Zabijácké duo Marvelu: Povíme, kde seženete Hawkeyův nůž a jak Black Widow zastavila robota

20. 2. Aleš 188

Brad Pitt, Tom Cruise nebo Harrison Ford. Kde pracovali slavní herci před kariérou ve filmu?

17. 11. Aleš 2125

Ten se do té role přece nehodí! Skvělí herci, kterým fanoušci nejprve nevěřili

12. 10. Aleš 1121

.Marvel: Chris Hemsworth zrecenzoval Thora 2, Joss Whedon pochválil studio

Dnes Aleš 25

.Sony ještě letos pošle do kin nový horror Jamese Gunna. Půjde o adaptaci Bloodborne?

Dnes Aleš 37

.Vynechávají své vlastní filmy: 7 herců, kteří se sami na sebe dívají neradi

Dnes Aleš 24

.Robert Downey Jr. se na Twitteru chystá k návratu do role Sherlocka Holmese

Včera Aleš 177

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11451

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 3689

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 4724