Počátek: Zjistili jsme to nejzajímavější o snovém výletu Christophera Nolana

22. 1. 2018 5 625×267 světlý/tmavý vzhled

Když jsme před časem sháněli zajímavosti o Dokonalém triku 88 % Christophera Nolana  , překvapilo nás, kolik toho tvůrci dokázali do filmu nenápadně zapracovat. Počátek 89 % stejného režiséra je ale na symboliku a skryté detaily ještě o něco bohatší. Dozvíte se třeba, jak herci rozlišovali, ve které úrovni snů se nacházejí nebo co ve snímku skrývají státní poznávací značky.

Postavy jako filmoví tvůrci

Začneme ale paralelami s filmařským řemeslem, které v Počátku jen těžko přehlédnete. Hlavní hrdina Cobb (Leonardo DiCaprio  ) hraje v podstatě roli režiséra, japonský podnikatel Saito (Ken Watanabe  ), který celou akci s vnuknutím podvratné myšlenky platí, zase reprezentuje filmové studio. Arthur herce Josepha Gordona-Levitta   je producent, Ariadne Ellen Page   se stará o design a Robert Fischer Cilliana Murphyho  , jemuž celá ta parta naleze do hlavy, zastupuje diváky v kině.

Dokonalý trik. Jakou skrývá symboliku a jak nás Nolan dokázal oblafnout?

Celý zbytek týmu se snaží vytvořit co nejpřesvědčivější iluzi, které má Fischer bez ptaní uvěřit – a co jiného je prací filmových tvůrců? Stejně jako třeba Deadpool navíc i Cobb občas narušuje čtvrtou stěnu a prozrazuje Fischerovi, kde se ve skutečnosti nachází.

Sny se vyplácejí

Všimli jste si také, že první písmena křestních jmen ústředních postav dávají dohromady anglické slovní spojení sny se vyplatí, když je správně seřadíte? Dom, Robert, Eames, Arthur, Mal, Saito a Peter, Ariadne a Yusuf – dreams pay je asi nejjednodušší popis jejich pracovní náplně. Za zmínku také stojí, že v týmu nalezneme obyvatele všech světových kontinentů s výjimkou Antarktidy.

Přímo před vašima očima. Úžasné filmové detaily, kterých jste si vůbec nevšimli

Snímek trvá 2 hodiny a 28 minut. Píseň Non, je ne regrette rien od Edith Piaf, která v Počátku mnohokrát hraje a ve zpomalené verzi inspirovala i soudtrack Hanse Zimmera  , zase trvá 2 minuty a 28 sekund. Sen přitom poznáte tak, že se v něm čas extrémně zpomalí, třeba i na šedesátinu jeho skutečného plynutí.

Stačí změnit účes

Pokud ale chcete zjistit, zda skutečně žijete v realitě, nemusíte se spoléhat jen na své uši. Hned v první snové vrstvě si s trochou snahy povšimnete nápisu Alternativní stát na poznávacích značkách vozidel. Opakují se také některá čísla – Fischer dá Arthurovi v zajetí kombinaci 528491, pokoje v hotelu ve druhé vrstvě jsou 528 a 491 a stejné šestičíslí nakonec i otevře trezor.

Tak drobné detaily ale samozřejmě běžný divák napoprvé nepostřehne a studio se obávalo, že publikum při prostřizích z jedné snové vrstvy do druhé nepozná, kde se zrovna nachází. Christopher Nolan ale problém pochopitelně postřehl a vyřešil. Rozhodl se, že v první vrstvě bude pršet, druhá se bude odehrávat v noci a třetí ukáže zasněžené scenerie. Tím dodal všem úrovním specifickou atmosféru, kterou divák takřka okamžitě rozezná.

Zároveň také pomohl s orientací hercům, kteří se museli převlékat do různých kostýmů podle počasí. Vyřešil také problém se stavem beztíže, který představovala dlouhovlasá Ariadne – pro hotelové scény dostala pevný účes, takže odpadla potřeba vytvářet pohyb jejích kadeří v postprodukci za pomoc digitálních efektů.

Falešný vlak a skutečná chodba

Těm se Nolan ostatně vyhýbá jako čert kříži a používá je jen ve skutečně nevyhnutelných případech. Asi víte, že se hotelová chodba skutečně otáčela o 360 stupňů s herci uvnitř během akčního souboje s Fischerovými snovými ochránci. Nejspíš však netušíte, že skutečný byl i vlak uprostřed silnice – tedy napůl. Ve skutečnosti šlo o upravený tahač, což poznáte mimo jiné tak, že nezpůsobuje automobilům takové škody, jaké by napáchala skutečná lokomotiva.

Rozestoupená voda, kostlivci i odtékající obličej. 10 nejlepších triků, které vznikly bez počítače

Na závěr jsme si ale nechali možná nejvíc šokující informaci. Celý tenhle komplikovaný film Christopher Nolan natočil dřív, než bylo původně v plánu a dokonce ani nevyčerpal celý rozpočet!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: