10 filmových faktů o Captainovi: Navštívil naši zemi a maraton zvládne za hodinku

23. 1. 2018 17 308×5203 světlý/tmavý vzhled

Supervoják. Patriot. Chlápek, co dostal frisbee z nejcennějšího kovu na planetě. Steve Rogers alias Captain America má mnoho tváří a i pokud jste dosavadní filmy univerza Marvelu sledovali velmi pozorně, možná jste dosud neobjevili všechny. Přesně proto jsme tu my – rádi bychom vám o oblíbeném hrdinovi pověděli něco, co o něm ještě nevíte.

1) Důkladné propojení

Určitě jste si všimli, že se ikonický Captainův štít objevil hned v prvním Iron Manovi 81 %. Sérum, které Steva Rogerse proměnilo v supervojáka, se zase mihlo v Neuvěřitelném Hulkovi 63 %. Úvodní Captainův snímek 67 % pro změnu několikrát zmiňuje severské bohy z Asgardu, kteří měli téhož roku (2011) premiéru v Thorovi 74 %. Panák ve vitríně na výstavě v úvodu filmu pro změnu připomíná původního Human Torche, jednoho z vůbec prvních superhrdinů, kterého později v Marvelu zrecyklovali a využili jako člena Fantastické čtyřky. Chris Evans  , který hraje Captaina, přitom ztvárnil roli Human Torche ve filmech Fantastická čtyřka 56 % a Fantastická čtyřka: Silver Surfer 50 %.

Iron Man: 10 filmových faktů o Tonym Starkovi, které možná ještě neznáte

A to ještě pořád není všechno. Když Red Skull najde Tesarakt ve starém chrámě, řekne sarkasticky: „A Führer hledá nějaké cetky v poušti.“ Tato scéna odkazuje na Dobyvatele ztracené archy 90 %, kde se archeolog Indiana Jones snaží najít titulní artefakt dříve, než ho předběhnou nacisté. Podobný je i způsob, jakým zemřou ústřední padouši a v obou filmech také nějaký nešťastník skončí v roztočené vrtuli. Není to náhoda, neboť režisér Joe Johnston   kdysi na Dobyvatelích ztracené archy pracoval.

2) Steve Rogers před dopingem

Než se hrdina stal za pomoci séra Captainem Americou, netěšil se zrovna pevnému zdraví, takže ho nechtěli vzít do armády. Vsadíme se ale, že neznáte jeho kompletní chorobis. Steve Rogers trpěl spálou, revmatickou horečkou, astmatem, sinusitidou, chronickou rýmou, vysokým krevním tlakem a srdečními potížemi. Údajně se také velmi rychle vyčerpal, byl v kontaktu s osobou nakaženou tuberkulózou a v rodině má cukrovku, rakovinu nebo infarkt.

3) Mládí a rodina

Zmíněnou osobou nakaženou tuberkulózou se samozřejmě myslí Rogersova matka Sarah, která na nemoc zemřela v roce 1936. Nakazila se přitom jako zdravotní sestra, když pomáhala pacientům. Její manžel Joseph Rogers byl zase voják a zemřel ještě dřív, než se jeho syn Steve stihl narodit. Během první světové války ho totiž zasáhl plynový útok. Jablko každopádně nespadlo daleko od stromu.

Captain America pochází z Brooklynu, jak koneckonců nejspíš víte. Možná vám ale ušlo, kdy se přesně narodil. Pokud je vám datum 4. července aspoň trochu povědomé, nedivíme se – na tento den totiž připadá významný americký svátek, Den nezávislosti. Steve přišel na svět v roce 1918, což mimochodem znamená, že letos v létě oslaví kulatou stovku.

4) Nadlidské schopnosti

Díky speciálnímu séru disponuje Captain unikátní fyziologií, která mu propůjčuje zvýšenou sílu, obratnost, vytrvalost i odolnost. Nejspíš jste ale dosud nevěděli, jak moc Rogers v těchto ohledech překonává běžného člověka. Viděli jsme, že udržel automobil i odlétající helikoptéru, proskakuje zdmi a na své nepřátele klidně kopne celý pickup.

10 překvapivých faktů o světě Marvelu. Existují v něm upíři a veverčí holka, která porazila Thanose

Podle slov Sama Wilsona alias Falcona uběhl třináct mil během půlhodiny. To znamená, že za hodinu urazí přibližně 42 kilometrů, když sebou trochu hodí. Podobně dlouhou trasou (42, 195 kilometrů) je přitom maratonský běh, na který i ti nejzdatnější atleti potřebují dvojnásobek času.

5) Nezkoušejte ho přepít

V Prvním Avengerovi Cap objevil, že se nemůže opít, protože jeho vysoce účinný metabolismus zpracuje alkohol příliš rychle. Jediný drink, na který si musí dávat pozor, je asgardský likér, který na Zemi ze své domoviny donesl Thor. Steve Rogers je ale imunní i vůči účinkům dalších drog a dokonce i všemožných jedů. Zranění se mu léčí extrémně rychle, takže přežije i rány, které by obyčejného smrtelníka udolaly.

Jen a pouze díky této zrychlené regeneraci dokázal Captain přežít své dlouhé zamražení v ledu. Netroufne si na něj navíc žádná nemoc, což zní jako docela slušný bonus navíc.

6) Kapitánova videa

Jak jsme viděli loni ve Spider-Manovi 73 %, Captain se ani na stará kolena nevzdal propagandy. Dřív zvyšoval svými představeními morálku spoluobčanů za světové války, ve 21. století se pak přeorientoval na instruktážní videa týkající se zdraví a fitness, požárů, studentů, kteří musí být po škole, lidské reprodukce, čtení a matematiky či významu trpělivosti.

Captain America kocourem. Když si Marvel dělá srandu z vlastních postav

Učitelé je na školách musejí pouštět dokonce i poté, co byl Captain po událostech Občanské války 78 % prohlášen za válečného zločince.

7) Do boje na motorce

V předchozím článku o Tonym Starkovi jsme vám představili Acuru, v níž miliardář opustil New York v závěru prvních Avengers 83 %. I Steve Rogers má nicméně svůj oblíbený dopravní prostředek, který využil v obou dosavadních dílech Avengers, ale i ve svých prvních dvou sólových filmech. Je jím motorka – respektive několik motorek, neboť v Captainových rukou mají stroje jen omezenou životnost.

Rogers každopádně zůstává věrný značce Harley-Davidson, kterou poprvé řídil už za druhé světové války. Tehdy mu ji vylepšil sám Howard Stark – přidal například plamenomet, dva raketomety a funkci sebedestrukce, kterou Captain později úspěšně využil v boji proti HYDŘE.

8) Sada uniforem

Možná vám ušlo, že Steve Rogers v dosavadních filmech vystřídal hezkou řádku variant svého kostýmu. Všechno začalo verzí, kterou nosil během své práce na propagandě. Potom mu Howard Stark vyrobil první uniformu vhodnou do skutečné války, kterou Cap později znovu použil ve své druhé sólovce, aby vrátil paměť svému parťákovi Buckymu a zamezil S.H.I.E.L.D.u, aby ho stopoval.

Phil Coulson pomohl navrhnout verzi z Avengers, kterou mimo jiné pomocí iluze stvoří Loki v Temném světě 73 % a kterou Captain nosí na výše zmíněných školních videích. Později pak Rogers obdržel tmavší uniformu STRIKE týmu a před událostmi Age of Ultron 73 % přezbrojil na verzi s elektromagnetickým uchycením štítu, kterou už tvořil Tony Stark.

Když jeden kostým nestačí. 10 herců, kteří ztvárnili dva a více superhrdinů

Upravenou variantu použil i v Občanské válce, kde mimo jiné odtrhl loga týmu Avengers z ramen poté, co došlo k ratifikaci Sokovijské smlouvy.

9) Dovolenková destinace

Poté, co Captain America rozmrzl, zamířil na chatu, kterou kdysi postavil Bruce Banner tak, aby dokázala odolat i síle Hulka. Nějakou dobu se tam pak aklimatizoval. Stejnou chatu později obývala i Skye ze seriálu Agenti S.H.I.E.L.D. 73 %, odkud také všechny výše zmíněné informace pocházejí – ve filmech z MCU jsme ji dosud ještě neviděli.

10) Howling Commandos

Na Captainovu elitní partičku z první sólovky si ještě určitě vzpomínáte, víte ale také, co se s jejími ostatními členy stalo po ztrátě Steva Rogerse a Buckyho Barnese? Velení se ujal Dum Dum Dugan, který později vedl tým i při útoku na poslední známou základnu HYDRY a po vítězství Spojenců ve druhé světové válce si na Captaina spolu s ostatními v Londýně připili.

Howling Commandos se mimochodem podívali i do našich krajů, když ještě pod Captainovým vedením napadli HYDRU v tehdejším protektorátu. Ale to možná víte, pokud jste si v Prvním Avengerovi pořádně prohlédli mapu…

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (5 komentářů)  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 131195

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

27. 9. Daniel 21039

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

17. 7. Aleš 4996

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

15. 3. Aleš 903

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

29. 4. Aleš 857

Vystřižené scény ze Vzestupu Skywalkera nakonec dorazí. Jen trochu jinak, než byste čekali

Dnes Daniel 24

Hvězdná brána se málem dočkala dalšího filmu. Existuje ještě šance na něco z tohoto světa?

Dnes Daniel 264

Simpsonovi se dočkají epizody věnované Avengers. Kdy bude k vidění, a kdo se stane padouchem?

Dnes Daniel 1133

Druhá řada Mandaloriana přivede dva nové režiséry. Na scénu se vrací i Bryce Dallas Howard

Dnes Daniel 21

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 10729

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 4333

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 7604