10 legendárních filmových monster. Obří opice, zlý vlk i anděl smrti

24. 1. 2018 25 699×6217 světlý/tmavý vzhled

Vybrat ze všech těch úžasných filmových příšer jenom deset není vůbec jednoduché. Proto jsme se zaměřili na ty, které v nás zkrátka po zhlédnutí filmu z nějakého důvodu zanechaly hluboký dojem. Buďto nás vyděsily, nebo třeba zaujaly dříve neviděným designem. No a v případě prvního monstra na žebříčku si své umístění jednoduše zaslouží vzhledem už vzhledem k významu pro kinematografii.

10) King Kong

Boření měst už začíná mnohé diváky docela nudit. Na plátnech kin se totiž odehrává minimálně tak desetkrát do roka. Viděli jsme už superhrdiny, jak řežou mrakodrapy laserovým zrakem, spršku meteoritů, obří vlny tsunami, tornáda, bouře, zemětřesení, sopečné výbuchy, roboty, obléhání, temnou magii i jadernou válku. King Kong ale poprvé vyrazil do New Yorku už v roce 1933 81 %, dvě desetiletí před Godzillou a šedesát let před Dnem nezávislosti 74 %, který podle režiséra Rolanda Emmericha   všichni tvůrci katastrof kopírují.

Nejslavnější camea. 7 nehereckých štěků, které musíte vidět

9) Davy Jones

Kapitánu Jonesovi pomohlo jednak charisma Billa Nighyho  , jednak um animátorů, kteří přivedli k životu jeho chapadélkovitý plnovous. Padouch si drobnými končetinami přidržuje klobouk, když jeho loď Bludný Holanďan míří pod vodu, schovává si do nich různé předměty a využívá je i při hře na varhany. Jonesovo masivní klepeto zase dokáže zlomit i ocel, takže se hodí v soubojích. O druhém a třetím díle Pirátů z Karibiku si můžete myslet, co chcete, záporáka mají ale tyhle filmy parádního.

8) Gmork

Ne všechna hrozivá monstra ale digitální efekty nutně potřebují. Gmork vypadá dodnes dost nebezpečně i bez nich. Tvůrci Nekonečného příběhu 85 % z něj totiž chytře ukázali v pohybu jen část, aby si zbytek dokreslila divákova fantazie. Děsivá je také Gmorkova povaha – tenhle vlčí tvor totiž pomáhá Nicotě pohltit celou Fantazii, aby mohla spoutat obyvatele našeho světa.

7) The Pale Man

Režisér Faunova labyrintu 81 % Guillermo del Toro   prý seděl během promítání vedle horrorové legendy, spisovatele Stephena Kinga  , a mohl tak sledovat jeho bezprostřední reakce. Když se na scéně objevila bledá zrůda s očními bulvami v dlaních, začal se prý slavný autor viditelně ošívat. Po zhlédnutí navíc veřejně pochválil Faunův labyrint na Twitteru. A co víc by si mohl film přát, než příšeru, která vystrašila i Stephena Kinga?

6) Rancor

V předaleké galaxii jsme potkali už hezkou řádku různých příšer, takže jsme o nich už v minulosti sestavili samostatný článek. Přišlo nám ale hloupé nezmínit alespoň zubatého rancora, kterého tvůrci přivedli k životu za pomoci loutky a zpomalených záběrů vysokorychlostních kamer. Luke Skywalker musel totiž z touhle potvorou bojovat bez světelného meče a bez použití Síly, což vůbec nebylo jednoduché.

Darth Vader: 10 nejhorších zločinů, které sithský lord spáchal

5) Balrog

Ohniví démoni se ve fantasy těší značné oblibě – od Krona v Hněvu titánů 57 % po planoucího Surtura v nejnovějším Thorovi 85 %. My ale stejně nejvíc fandíme balrogovi ze Společenstva Prstenu 90 % se žhnoucím bičem. Fandové knížek si možná stěžují, že balrogové dost možná neměli křídla a rozhodně nedorůstali takové velikosti, nám se ale mohutná, rohatá podoba věkovité zrůdy zamlouvá náramně. A pokud se někdy na plátna či obrazovky dostane Silmarillion, chceme jich vidět víc.

4) Medúza

Souboj titánů 83 % měl spoustu úžasných mytologických bytostí – zmiňme aspoň obří škorpiony nebo krakena. Žádný filmový fanoušek ale nikdy nezapomene na to, jak se tahle smrtonosná hadí žena plazila mezi sloupy, lukem ostřelovala ukryté válečníky a jediným pohledem je měnila v kámen. Napětí bylo přímo hmatatelné a jediná Perseova chyba by znamenala okamžitou smrt.

3) Vetřelec

Nikdy bychom si neodpustili, kdyby se Vetřelec nedostal do první trojice žebříčku monster. Nejenže má hned několik stádií vývoje – od kožnatého vajíčka, přes malou zrůdičku trhající hrudník až po dospělého jedince, vyskytuje se ještě v několika variantách. Především je ale slizký, tichý, extrémně rychlý a naprosto smrtící a disponuje zlovolnou inteligencí.

Yoda v San Franciscu, vetřelec v Olomouci. Kde stojí sochy slavných filmových postav?

2) Anděl smrti

Guillermo del Toro si zaslouží hned dvě místa v žebříčku. V Hellboyovi totiž ukázal tolik úžasných netvorů, že bychom je půlku stránky jenom vyjmenovávali – zmiňme aspoň zoubkové víly či lesního boha z druhého dílu 73 %. Pokud ale máme vybrat jen jednoho tvora, musí to být anděl smrti. Tenhle pochmurný krasavec vás prostě uchvátí od očí na křílech až po děsivý úšklebek.

1) Králík z Caerbannogu

Prostě ta absolutně nejnebezpečnější zrůda všech časů. Stačí se jenom podívat na ty kosti, které se povalují před jeskynní. Králík z Caerbannogu má pověst krvežíznivého netvora a při setkání s Artušem a jeho rytíři jí plně dostojí – rozpoutá masakr, ze kterého by se udělalo špatně snad i Zacku Snyderovi  . Pomůže proti němu jen jediná zbraň, svatý ruční granát z Antiochu. Pokud to tedy nespletete a před hozením napočítáte do tří. Ne více, ne méně. Pět je vyloučeno!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (6 komentářů)  

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

29. 4. Aleš 2859

Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

3. 5. Aleš 1822

Darth Vader by se mohl dočkat vlastního seriálu, kdo by ho ztvárnil, a kdy by se odehrával?

14. 12. Daniel 6611

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 10607

Star Wars: Fanoušek zcela přepracoval souboj Bena Kenobiho s Vaderem z Nové naděje

9. 5. Aleš 18576

Šílený Max: Režisér George Miller pracoval na jednotce intenzivní péče, aby zaplatil svůj film

30. 3. Aleš 34

Logan: 7 zajímavostí o posledním Wolverinově filmu. Mohli jsme zahlédnout mrtvé X-Men

29. 3. Aleš 57

Watchmen: Režisér Zack Snyder si ve svém superhrdinském snímku zahrál malou roli

26. 3. Aleš 21

Život Briana: S nahatým hercem byly problémy, tvůrci použili kulisy ze seriálu o Ježíšovi

25. 3. Aleš 13

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348

To nejzajímavější z tohoto týdne: