Co všechno můžete pojmenovat po filmové postavě? Zvíře, planetku, nemoc nebo raketoplán

Datum vydání 26. 1. 2018Shlédnutí 5 049×Sdílení článku92Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Každý ví, že zatímco u nás v Česku platí pro pojmenovávání dětí poměrně striktní pravidla, v Americe si můžete vymyslet skoro libovolnou kombinaci písmen a jste za vodou. To vede mimo jiné k tomu, že lidé vybírají jména třeba i podle svých oblíbených filmových a seriálových postav – v současné době se oblibě těší třeba Arya (Hra o trůny 92 %), ale také Kylo, padouch z nových Star Wars. Po fiktivních postavách se ale rozhodně nejmenují jenom lidé.

Střílel první trilobit, nebo ryba?

Rod trilobitů han byl například původně prý pojmenován podle etnické skupiny Chanů, neboť jej výzkumníci objevili na jihu Číny. Jediným druhem, který do tohoto rodu v současnosti patří, je  přiléhavě nazvaný han solo. Stejně jako jeho filmový předobraz už vyhynul – zato takovového korýše s latinským jménem albunione yoda můžete dodnes potkat.

Proč se namáhat? Těchto 8 filmů recyklovalo cizí záběry

Když už jsme ale zmínili Hana Sola, musíme vzpomenout i jeho starého nepřítele Greeda. Ano, tu zelenou existenci, kterou pašerák odpráskne v kantýně na Tatooine. Vědci po ní totiž v roce 2015 pojmenovali rybu peckoltia greedoi (obrázek), která se podle jejich názoru Greedovi pozoruhodně podobá. Musíme souhlasit.

Nazgûl motýlem

Abychom se ale nevěnovali jenom postavám z předaleké galaxie, zmíníme ještě nějakou středozemskou zvířenu. Jeden rod blanokřídlého hmyzu se kupříkladu nazývá shireplitis. Pokud jste si povšimli originálního pojmenování Kraje (Shire) v jeho názvu, jste na správné adrese. A jednotlivé druhy? Shireplitis bilboi, shireplitis frodoi nebo shireplitis peregrini – ano, vážně se jmenují podle jednotlivých hobitů! Co víc, všechny se vyskytují na Novém Zélandu!

Žraločí tornádo, vlastní Dunkerk a ukradení hobiti. V The Asylum točí brak, ale umějí ho prodat

U blanokřídlých ještě chvíli zůstaneme, protože nesmíme zapomenout na druh khamul tolkieni. V jeho druhovém jménu jistě rozeznáváte britského spisovatele J. R. R. Tolkiena  , který sepsal Pána prstenů, co ale to rodové? Fanoušci knih vám povědí, že Khamûl, Stín východu, patří mezi nejmocnější Prstenové přízraky a je také jediný, kdo dostal od autora jméno, ať už se vám videohra Middle-earth: Shadow of War snaží namluvit cokoli.

Zmínit také musíme bezokého sekáče (příbuzného pavouků) jménem iandumoema smeagol, který samozřejmě žije v jeskyních.

Netopýří signál na ocase

Bilogické okénko uzavřeme stručným přehledem dalších povědomě pojmenovaných tvorů. Ocas ryby otocinclus batmani připomíná netopýří symbol, takže byl výběr jména dosti jednoduchý. Zlatý motýl erechthias beeblebroxi zase připomene galaktického prezidenta Zafoda Bíblbroxe ze Stopařova průvodce po Galaxii 67 %, pavouk filistata maguirei herce Tobeyho Maguira  , který ztvárnil Spider-Mana a Bradavice (Hogwarts) ze série Harry Potter se mohou chlubit býložravým dinosaurem dracorex hogwartsia. Svého ještěra cedrorestes crichtoni pak příznačně dostal i Michael Crichton  , autor knižní předlohy a scénáře pro Jurský park 85 %.

Totoro a Pikachurin

Pokračovat by se dalo ještě hodně dlouho, filmová jména ale nedostávají jenom různé druhy zvířat. Američtí vědci například objevili u myší protein, který nazvali Mimoň podle žlutých postaviček ze série Já, padouch. Jejich japonští kolegové zase už v roce 2008 objevili pikachurin, patříte-li mezi fanoušky Pokémona.

Dětem je fakt nepouštějte. 8 velmi dospělých animovaných filmů

A co teprve astronomové! Svůj vesmírný kámen má agent James Bond, ale třeba i český génius Jára Cimrman či Večerníček. V roce 1994 byl pak objeven Totoro z klasického anime filmu 85 % Hajaa Mijazakiho  .

Zbojníkovo letiště, televizní paranoia

Úplně vynecháme všelijaké ulice či různá náměstí, protože bychom se v nich pravděpodobně utopili, neodpustíme si ale britské letiště Doncaster Sheffield Airport, které se do předloňska jmenovalo Robin Hood Airport Doncaster Sheffield. Jméno věhlasného zbojníka dodnes najdete v záhlaví oficiální stránky a jeho socha zdobí tamní interiér.

Závěrem zmiňme choroby, kterým poskytla fikce jméno. Trumanův syndrom například inspiroval hrdina komediálního dramatu Truman Show 87 %, který netuší, že celý život strávil uprostřed obřího televizního seriálu – všichni jeho známí jsou herci a každý jeho krok sleduje několik kamer. Nemoc se má projevovat právě neochvějnou vírou pacientů, že jsou oběťmi podobného zacházení. Americká asociace psychiatrů ji sice oficiálně neuznává, autor scénáře Truman Show Andrew Niccol   je ale docela pochopitelně nadšený, kam až to jeho dílo dotáhlo.

Mimochodem, víte, odkud vzal americký raketoplán Enterprise své jméno? Můžete hádat třikrát…

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *