Mary Sue: Mnozí fanoušci Star Wars se domnívají, že je Rey až příliš dokonalá

28. 1. 6 819×9110 světlý/tmavý vzhled

Rozbouřené emoce okolo Posledního z Jediů 76 % už pomalu začínají chladnout. Režisér Rian Johnson   některá svá kontroverzní rozhodnutí fanouškům vysvětlil a ač mnozí s jeho pohledem stále nesouhlasí, situace se už docela uklidnila. Možná proto nastal čas podívat se střízlivě na jeden z problémů nové epizody, který Johnson dosud neadresoval: je postava Rey Mary Sue?

Pohleďte a žasněte!

Možná se okamžitě zeptáte, co má ta Mary Sue vlastně znamenat. Jde o přezdívku, kterou dostávají filmové, ale i seriálové či například literární postavy, které fanoušci považují za nerealisticky dokonalé, příliš ideální. Všechno, do čeho se pustí, se jim vždycky podaří a jejich charakter je prost takřka veškerých špatných vlastností.

O tom, zda Rey spadá do této škatulky, se hlavně v zahraničí vedou bouřlivé diskuze – pojďme si proto přiblížit argumenty obou stran.

Co všechno Rey dokáže?

Rey má obří talent co se Síly týče. Ještě předtím, než dostane sebemenší trénink, dokáže odolat Kylo Renovu vyslýchání, následně myšlenkově ovládne svého strážce a v závěru sedmé epizody 77 % si telekineticky přitáhne světelný meč. Krom toho umí bojovat natolik dobře, že nakonec porazí zkušeného (byť zraněného) válečníka trénovaného Lukem a Snokem.

Star Wars: 7 skvělých detailů z Posledního z Jediů. Dívali jste se v kině pozorně?

Dovede také opravovat složitou technologii a pilotovat vesmírné lodě, v čemž si nezadá ani s legendárním pašerákem Hanem Solem. Ovládá také několik jazyků, rozumí třeba Chewbaccovu hrdelnímu bručení nebo pípání droidů. A co se týče špatných vlastností, má vůbec nějakou? Ano, během boje občas vypadá naštvaně. Nezdá se ale, že by ji to vedlo k Temné straně Síly.

Kritikové mají jasno. Přesně takhle vypadá učebnicová Mary Sue, protivně perfektní hrdinka bez vady na kráse. Jak jim ale odpovídají zastánci charakteru Rey?

Jenom nechápete její příběh

Předně poukazují na to, že neuvěřitelnými schopnostmi disponovali i protagonisté předchozích trilogií. Luke přece zničil Hvězdu smrti, ač předtím pilotoval všeho všudy svůj speeder a Anakin coby malé dítě rovnou odpálil obří vesmírnou loď Obchodní federace a deaktivoval tak armádu droidů.

Od Skryté hrozby k Pomstě Sithů: 10 důvodů, proč si oblíbit prequelovou trilogii Star Wars

Tvrdí také, že Reyiny schopnosti dávají smysl vzhledem k prostředí, z něhož dívka pochází. Kontaktnímu boji se musela v nehostinném prostředí naučit, jinak by brzy někomu padla za oběť. Sběr šrotu z mezihvězdných křižníků zase uvedl Rey do tajů mechaniky, pilotovat se naučila podobně jako Luke díky svému vznášedlu.

Namítají, že Reyina znalost boje, Síly či pilotování rozhodně není perfektní. S Millenium Falconem hrdinka drhne o zem a k ovládání mysli se dostane jenom za přispění Renova vyslýchání. Herečka Daisy Ridley   také tvrdí, že je označení Mary Sue nejspíš sexistické, protože se používá pouze pro ženské charaktery.

Je to ale skutečně tak?

Proč je Luke uvěřitelnější hrdina

Máme-li být upřímní, nemyslíme si. Luke možná s pomocí Síly zničil Hvězdu smrti, ale ještě ve druhém díle měl problém přitáhnout si meč, když visel ze stropu jeskyně. V bojích a zkouškách často neobstál – v baru ho musel zachránit Obi-Wan, první souboj s Darthem Vaderem skončil useknutím ruky a potopený X-Wing mu musel z bažiny vytáhnout mistr Yoda.

Darth Vader: 10 nejhorších zločinů, které sithský lord spáchal

Nikdy také nedisponoval tak širokou sbírkou dovedností, jako Rey. Postrádal třeba talent pro mechaniku a nikdy se nenaučil jazyk Wookiů – a dost dřiny ho stálo i porozumět droidskému pípání. Dokonce i všemi proklínaný Anakin nedokázal ve Skryté hrozbě 79 % pilotovat bez pomoci R2-D2, své dovednosti rozvíjel dlouhým tréninkem a udělal tolik chyb, že nakonec skončil jako ohořelý kus masa na hromadě sopečného štěrku a ztratil ženu, kterou se pokoušel zoufale zachránit.

K označení Mary Sue také v angličtině existuje mužský ekvivalent, totiž Gary (nebo občas také Marty) Stu.

I proto si závěrem dovolíme konstatovat, že je filmová Rey přinejlepším dosti plochou postavou, který zachraňuje spíš sebejistý výkon Daisy Ridley, než nějaká hluboká charakterizace ve scénáři. Více nás ale samozřejmě zajímá váš názor: co po dvou filmech sequelové trilogie Star Wars o Rey soudíte? A zařadili byste ji do škatulky Mary Sue?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (9 komentářů)