10 filmových faktů o Thorovi: Nekouká na Hru o trůny a pomohl trpaslíkům porazit trolly

29. 1. 2018 14 153×1102 světlý/tmavý vzhled

Předminule to byl Iron Man, minulý týden zase Captain America. Tentokrát se v našem pravidelném článku o postavách univerza Marvelu podíváme blíž na boha hromu, mocného Thora. Opět se budeme věnovat výhradně filmovému univerzu MCU, takže nečekejte jen smršť náhodných informací z komiksů.

1) Asgardská magie

Když se Thor poprvé setkal se Scarlet Witch, okamžitě správně určil, že vládne magickými schopnostmi. Na Asgardu jsou totiž kouzla relativně běžná a Thorův národ je dokonce propojuje s technologií. Jeho matka Freya dokázala vyvolat iluze, což se od ní později naučil i Loki – magický původ má i ostrý zrak strážce Bifrostu, Heimdalla a spánek, k němuž se v prvním Thorovi uložil Odin.

10 filmových faktů o Captainovi: Navštívil naši zemi a maraton zvládne za hodinku

Ten vládne takovou mocí, že využil temnou energii a transportoval svého syna na Zemi, když Loki uloupil Tesarakt. Duhový most byl totiž v té době rozbitý, takže se Thor nemohl tak snadno teleportovat. Asgarďané dokázali Bifrost opravit až poté, co dostali Tesarakt zpátky. To dává smysl, vzhledem k tomu, že je v něm ukrytý Kámen prostoru.

2) Kouká Thor na Hru o trůny?

Na začátku jsme psali, že nebudeme informace čerpat z komiksů. Toto pravidlo má však jednu výjimku – totiž komiksy, které jsou součástí filmového vesmíru MCU. V jednom z nich se dostane na několik nových scén z boje v ulicích New Yorku během invaze Chitauri.

Iron Man během společného letu využije příležitosti a optá se Odinsona, zda sleduje Hru o trůny 92 %. Údajně se totiž seriál Thorovi podobá, jen má místo magického kladiva draky a sex. Bůh hromu Starkovi vyčiní, že během boje o osud planety marní čas žerty, načež jej ale spolkne obří zubatá bestie.

Tony neodolá a zeptá se ještě, zda Thor kouká aspoň na Šílence z Manhattanu 84 % (heleme se, ta narážka dává smysl i v českém překladu).

3) Mjølnir a trpaslíci

V Ragnaroku 84 % loni Thor odhalil, že jeho kladivo Mjølnir vzniklo z kovu, který pochází ze srdce umírající hvězdy. Vykovali ho trpaslíci, spojenci Asgarďanů, kteří sídlí ve světě Nidavellir a jejichž králem je Eitri. Poté, co byl Bifrost zničen, napadli trpasličí kovárny skalní trollové (ano, ve světě Marvelu jsou skalní trollové) a trvalo několik let, než je Thor s asgardskou armádou dokázal zase vypudit.

Nedávno jsme zjistili, že kladivo nebylo zdrojem Thorových schopností vládnout blesky. Bůh hromu ale s jeho pomocí dokázal ještě mnohem víc, a to nemluvíme jen o házení či létání. Všimli jste si někdy, že se v Avengers 83 % Thorovi při přivolání blesku opraví a vylepší jeho zbroj?

4) Oblečení a opasek

A když už se bavíme o zbroji, Thor jich během let vystřídal hned několik.Jednu součást svého tradičního kostýmu z komiksů však Odinson neprávem opomíjí. Ano, máme na mysli válečnou přilbu s křídly, kterou jsme viděli jenom krátce v prvním díle 74 %.

Iron Man: 10 filmových faktů o Tonym Starkovi, které možná ještě neznáte

Za zmínku stojí také Thorův opasek Megingjörð, který si bůh hromu odložil v Avengers Tower a Tony Stark ho nechal během stěhování přesunout na novou základnu Avengers. V předloze má moc zdvojnásobit sílu svého nositele.

5) Prorocké jezírko

Pamatujete si ještě na odbočku, kterou Thor udělal ve filmu Age of Ultron 73 % k jezírku, kde si zopakoval svou temnou vizi? Ve vystřižené scéně jsme se měli dozvědět, že v jeskyni sídlí Norny. Ty posednou Thorovo tělo a povídají si s doktorem Erikem Selvigem.

Popravdě nechápeme, proč scéna nezůstala ve filmu, neboť mimo jiné předpovídá smrt Quicksilvera a vrhá více světla na povahu Kamenů nekonečna.

6) Podržtaškové

Tři věrní válečníci Hogun, Volstagg a Fandral stáli bohu hromu po boku ve všech třech jeho sólových filmech.

spoilerNež je povraždila Hela během útoku na Asgard.

Zajímavější byl osud Lady Sif, která se v seriálu Agenti S.H.I.E.L.D. znovu podívala na Zemi.

Pokud se ptáte, co dělala během Ragnaroku,

spoilermůžeme vás uklidnit. Podle producenta Kevina Feigeho   ji Loki přestrojený za Odina včas vykázal z Asgardu, takže nebyla přítomná během útoku Hely a následného zničení města.

7) Známí mezi kronany

Rasa kronanů se stavbou těla podobá lidem, dorůstá ale mohutnějších rozměrů a vypadá, jako kdyby vznikla z kamení. Jejím příslušníkem je například Korg, kterého bůh hromu potkal v Ragnaroku. Kronany jsme ale ve světě Marvelu viděli celkově už třikrát.

Během skoků prostorem ve druhých Strážcích Galaxie 80 % jsme mohli na zlomek zahlédnout Riu, kronanskou domovskou planetu, kde spolu zrovna bojovali dva jedinci. Vůbec první kronan se ale ukázal ve snímku Thor: Temný svět 73 %, kde jej Odinson rozmetal na kamení jediným švihem Mjølniru.

8) Recyklace zbytků

Pamatujete na Ničitele, kterého poslal Loki po Thorově stopě? Bůh hromu ho nakonec rozdrtil a jeho zbytky nechal ležet uprostřed města... kde si je vyzvedl S.H.I.E.L.D. Pozemští vědci asgardského robota důkladně prozkoumali a na jeho základě navrhli zbraň, kterou pak agent Coulson střelil Lokiho na helicarrieru.

A když už jsme u Coulsona, Thor ho při jedné příležitosti osloví jako syna Coulova, protože se domnívá, že lidská příjmení fungují stejně jako jeho vlastní. Podobně nazve Tonyho Starka Howardsonem v komiksu, který jsme zmínili výše.

9) Devět světů

Asi víte, že vládce Asgardu zároveň střeží Devět světů, nejspíš ale netušíte, které všechny to jsou. Možná vás proto překvapí, že už jste je skoro všechny viděli. Jedním je pochopitelně sám Asgard, dalším pak Země. V prvním díle se ukázal Jotunheim, kde žijí ledoví obři. Ve druhém zase pochmurný Svartalfheim, kde jediné světlo pochází z černé díry, protože tam bydlí temní elfové.

Již zmíněný Nidavellir je domovem trpaslíků, na Niflheimu byla uvězněna Hela, Vanaheim jsme navštívili v úvodu Temného světa, kdy tam Thor zabil kronana a porazil nájezdníky. Tamní obyvatelé jsou mimochodem příbuznými Asgarďanů.

Kameny nekonečna: Co jsou zač, kde jsou a jak se tam dostaly

Zbývá Muspelheim, kde vládne ohnivý Surtur a jediný svět, o kterém zatím nevíme vlastně nic, Alfheim. Thor si jej kdysi spletl se Zemí, což znamená, že se naší planetě asi bude trochu podobat. Údajně tam žijí světlí elfové.

Co pár tisíc let dojde ke Konvergenci, kdy se všechny světy začnou navzájem ovlivňovat, mimo jiné i svou gravitací. Režisér Temného světa Alan Taylor   prozradil, že právě tohoto fenoménu využili kdysi lidé při stavbě megalitů typu Stonehenge.

10) Peří a rohy

Thorovi a Lokimu přijdou jejich kostýmy občas stejně směšné jako nám. Ve vystřižené scéně ohrnuje Loki nos nad peřím na Thorově přilbě, zatímco si bůh hromu z nevlastního bratra tropí žerty kvůli kravím rohům. Společně se také zasmějí nebohému služebníkovi, kterému Loki do vína přičaruje iluze hadů.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)