Duna, Kronika Královraha a Zeměplocha. Fantasy a sci-fi legendy, které už možná brzy uvidíme

31. 1. 2018 12 052×679 světlý/tmavý vzhled

Filmovému průmyslu rychle docházejí nápady a sahá proto po nejrůznějších remacích a rebootech, přidává, k již existujícím sériím další (mnohdy zbytečná) pokračování a prequely nebo marní čas neúspěšnými adaptacemi videoher. Nebo alespoň nějak tak si to mnozí rádi představují. Skutečnost je ale daleko složitější: připravili jsme si pro vás sedm chystaných či odkládaných adaptací úspěšných fantasy a sci-fi knih, které by jako pohyblivé obrázky mohly skutečně zazářit.

1) Isaac Asimov: série o Nadaci

Asimov je král. Jeho koncept vesmíru jako živoucího superorganismu inspiroval autory Avatara 82 %, obří planetární město Trantor v centru Galaxie zase umetlo cestičku Coruscantu ze série Star Wars. Na motivy autorových povídek navíc už svého času vznikl film Já, robot 82 %, který se však od své předlohy přeci jen až trošku moc lišil a nedokázal docenit hloubku a propracovanost Asimovovy vize.

Služebníci, zabijáci i ohýbací jednotky. 10 nejslavnějších filmových robotů

Největším spisovatelovým úspěchem však byla série o Nadaci (či Základně, protože český překlad nedokáže souběžně postihnout oba významy). Ta vypráví příběh psychohistorika Hariho Seldona, který dokáže pomocí komplikované matematiky předpovídat budoucnost a odhalí, že se celogalaktická Říše blíží ke svému zániku. Aby zachránil civilizaci před třiceti tisíci roky temnoty, rozhodne se Seldon zažhnout na vzdáleném světě pochodeň naděje, Nadaci, která zachová pokrok lidstva a tím zkrátí čas chaosu na jediné milénium.

V roce 2014 prolétla internetem senzační zpráva, že se chystá seriálová adaptace z produkce HBO, o kterou se postará Jonathan Nolan  . Ten je ale v současné době vytížen jiným sci-fi seriálem Westworld 85 % a o vyjma článku v časopisu Empire zhruba před půl rokem to vypadá, že se po Nadaci slehla zem. My jen doufáme, že o ní znovu uslyšíme dříve než za tisíc let temnoty.

Nadace v knihkupectví Martinus.

2) Frank Herbert: Duna

Píseční červi, koření, velkorody a planeta Arrakis. Kultovní sci-fi spisovatele Franka Herberta snad ani nemusíme nikomu představovat. O filmovou adaptaci se postará režisér Blade Runnera 2049 77 % a Příchozích 79 %, Denis Villeneuve  . Ten se vyjádřil ve smyslu, že by rád z Duny   udělal Star Wars pro dospělé diváky.

Těšit se můžeme na promyšlený, propracovaný svět. Navštívíme síče fremenů, pouštních lidí, kteří jezdí na písečných červech a potkáme fanatické sardaukary, elitní vojáky vojáky ve službách císaře. Kdo by se netěšil?

Duna v knihkupectví Martinus.

3) Terry Pratchett: Zeměplocha

Aby bylo jasno: satirická, fantasy klišé parodující Pratchettova próza se už samozřejmě dočkala několika adaptací. Vznikly třeba filmy jako Barva kouzel 73 % nebo Otec prasátek 80 %. Vidět jsme v nich mohli třeba zbabělého, neschopného čaroděje Mrakoplaše nebo dobráckého, tak trochu zmateného turistu Dvoukvítka s nebezpečnou všežravou truhlou. Na každou z těchto postav ale připadají tucty těch, na které se doposud nedostalo.

To se v budoucnu jistě změní – přestože sám Pratchett neměl Hollywood rád, Zeměplocha se do filmu jednou vrátí, předloni se třeba proslýchalo něco o adaptaci Morta. Do té doby si budou muset fandové vystačit s jinými Pratchettovými adaptacemi: třeba s povedeným českým studentským filmem Poslední odměna 70 % (zhlédněte zadarmo) nebo s nadcházejícím seriálem příznačně nazvaným Dobrá znamení   (původní knihu sepsal sir Terry spolu s neméně populárním Neilem Gaimanem).

Dobrá znamení v knihkupectví Martinus.

4) Robert Jordan: Kolo času

Obří fantasy série nabyla takových rozměrů, že ji musel po smrti původního autora dokončovat Brandon Sanderson. No, a protože tlustopisy v éře Hry o trůny 92 % frčí, na obrazovky se chystá seriálová verze. Loni v dubnu bylo oznámeno, že se za seriálové Kolo času postaví Sony Pictures Television a Jordanova manželka se vyjádřila v tom smyslu, že by nemohla být víc nadšená. To zní povzbudivě.

10 legendárních filmových monster. Obří opice, zlý vlk i anděl smrti

Série má trochu blíž ke klasickému fantasy zasazení než výše zmíněné Trůny, zejména co se reálií či používání magie týče. Podobně jako konkurenční Letopisy rodu Shannara 64 % se také odehrává v našem světě, oddělena – příhodně – propastí času.

Kolo času v knihkupectví Martinus.

5) Ernest Cline: Ready Player One

V budoucnosti je svět tak trochu bezútěšné místo. Ještě štěstí, že už nikoho moc nezajímá – lidé žijí značnou část svých životů ve virtuální realitě, na kterou se už nemusejí jenom dívat úzkým okénkem mobilů a počítačů. Stvořitel systému OASIS v něm ale poschovával tři klíče, které dokáže najít jen opravdový znalec osmdesátkové populární kultury. Ty odemknou přístup k finálnímu easter eggu (utajenému prvku hry).

Filmovou adaptaci   nerežíruje nikdo jiný, než legendární Steven Spielberg  . Uvidíme ji koncem března.

Ready Player One v knihkupectví Martinus.

6) Patrick Rothfuss: Kronika královraha

Poetický příběh Kvotheho – studenta, čaroděje a královraha si získal nehynoucí přízeň tisíců čtenářů všude po světě a je jednou z nejpopulárnějších fantasy sérií dneška. Dokáže chytit za srdce, okouzlit, vzrušit i vyděsit. Připomíná čtenářům ty doby, kdy byly všechny nové příběhy svěží a fascinující. Nezáleží na tom, jestli hlavní hrdina zrovna shání peníze, studuje, nebo se nazpaměť učí historii svého meče. Jeho cestu zkrátka sledujete bez dechu.

Žraločí tornádo, vlastní Dunkerk a ukradení hobiti. V The Asylum točí brak, ale umějí ho prodat

Přestože ještě chybí závěrečný svazek trilogie, filmová studia si takovou příležitost samozřejmě nenechala ujít. Už v roce 2013 získali práva v 20th Century Fox, nestihli s nimi ale nic podniknout, a tak se o dvě léta později vrátila zpátky k autorovi. Veškerá konkurence mu mohla utrhat ruce a jednotlivá studia se předháněla, kdo nabídne lepší smlouvu. Nakonec se Rothfuss domluvil s Lionsgate, že vznikne seriál, film, a dokonce i videohra.

Kronika Královraha v knihkupectví Martinus.

7) Phillip Pullman: Jeho temné esence

Filmový Zlatý kompas 57 % svého času neuspěl, trilogie Jeho temné esence ale rozhodně nepostrádá potenciál a tak se nikdo moc nedivil, když byla oznámena televizní adaptace. Lyra Belacqua a její přátelé i nepřátelé se tedy v dohledné době vrátí ve čtyřiceti epizodách rozdělených do pěti sérií na BBC One.

Oficiální datum vydání dosud nebylo oznámeno a natáčení se už několikrát odkládalo, přesto jsou plány na adaptaci stále aktuální. Fanoušci spisovatele Phillipa Pullmana se proto mohou začít opatrně těšit.

Jeho temné esence v knihkupectví Martinus.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (6 komentářů)  

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 14363

Festival nezajímavosti. Připomeneme 10 fantasy snímků, na které jste už dávno zapomněli

7. 10. Aleš 5202

Prohnaní padouši: 10 herců, kteří umějí perfektní filmové záporáky

9. 4. Aleš 3183

8 faktů o BBC Sherlockovi. Ve Spojených státech ho zkrátili, aby se jim tam vešla reklama!

28. 10. Aleš 5173

10 fantastických světů, které se nenápadně schovávají přímo za tím naším

3. 12. Aleš 6173

Seriál Agenti S.H.I.E.L.D. konečně prozradil víc o cestování časem ve světě Marvelu

Dnes Aleš

Arcipadouch Darkseid se ukáže v nové verzi Ligy spravedlnosti, přetáčet se ale nic nebude

Včera Aleš 72

Avatar: Producent ukázal na Instagramu dvě lodě, natáčení bude pokračovat už příští týden

23. 5. Aleš 442

Hvězda X-Men opouští sérii Mission: Impossible. Padouch dostal nového představitele

22. 5. Aleš 8

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 17745

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 5337