Duna, Kronika Královraha a Zeměplocha. Fantasy a sci-fi legendy, které už možná brzy uvidíme

31. 1. 2018 14 247×170 světlý/tmavý vzhled

Filmovému průmyslu rychle docházejí nápady a sahá proto po nejrůznějších remacích a rebootech, přidává, k již existujícím sériím další (mnohdy zbytečná) pokračování a prequely nebo marní čas neúspěšnými adaptacemi videoher. Nebo alespoň nějak tak si to mnozí rádi představují. Skutečnost je ale daleko složitější: připravili jsme si pro vás sedm chystaných či odkládaných adaptací úspěšných fantasy a sci-fi knih, které by jako pohyblivé obrázky mohly skutečně zazářit.

1) Isaac Asimov: série o Nadaci

Asimov je král. Jeho koncept vesmíru jako živoucího superorganismu inspiroval autory Avatara 82 %, obří planetární město Trantor v centru Galaxie zase umetlo cestičku Coruscantu ze série Star Wars. Na motivy autorových povídek navíc už svého času vznikl film Já, robot 82 %, který se však od své předlohy přeci jen až trošku moc lišil a nedokázal docenit hloubku a propracovanost Asimovovy vize.

Služebníci, zabijáci i ohýbací jednotky. 10 nejslavnějších filmových robotů

Největším spisovatelovým úspěchem však byla série o Nadaci (či Základně, protože český překlad nedokáže souběžně postihnout oba významy). Ta vypráví příběh psychohistorika Hariho Seldona, který dokáže pomocí komplikované matematiky předpovídat budoucnost a odhalí, že se celogalaktická Říše blíží ke svému zániku. Aby zachránil civilizaci před třiceti tisíci roky temnoty, rozhodne se Seldon zažhnout na vzdáleném světě pochodeň naděje, Nadaci, která zachová pokrok lidstva a tím zkrátí čas chaosu na jediné milénium.

V roce 2014 prolétla internetem senzační zpráva, že se chystá seriálová adaptace z produkce HBO, o kterou se postará Jonathan Nolan  . Ten je ale v současné době vytížen jiným sci-fi seriálem Westworld 85 % a o vyjma článku v časopisu Empire zhruba před půl rokem to vypadá, že se po Nadaci slehla zem. My jen doufáme, že o ní znovu uslyšíme dříve než za tisíc let temnoty.

Nadace v knihkupectví Martinus.

2) Frank Herbert: Duna

Píseční červi, koření, velkorody a planeta Arrakis. Kultovní sci-fi spisovatele Franka Herberta snad ani nemusíme nikomu představovat. O filmovou adaptaci se postará režisér Blade Runnera 2049 77 % a Příchozích 79 %, Denis Villeneuve  . Ten se vyjádřil ve smyslu, že by rád z Duny   udělal Star Wars pro dospělé diváky.

Těšit se můžeme na promyšlený, propracovaný svět. Navštívíme síče fremenů, pouštních lidí, kteří jezdí na písečných červech a potkáme fanatické sardaukary, elitní vojáky vojáky ve službách císaře. Kdo by se netěšil?

Duna v knihkupectví Martinus.

3) Terry Pratchett: Zeměplocha

Aby bylo jasno: satirická, fantasy klišé parodující Pratchettova próza se už samozřejmě dočkala několika adaptací. Vznikly třeba filmy jako Barva kouzel 73 % nebo Otec prasátek 80 %. Vidět jsme v nich mohli třeba zbabělého, neschopného čaroděje Mrakoplaše nebo dobráckého, tak trochu zmateného turistu Dvoukvítka s nebezpečnou všežravou truhlou. Na každou z těchto postav ale připadají tucty těch, na které se doposud nedostalo.

To se v budoucnu jistě změní – přestože sám Pratchett neměl Hollywood rád, Zeměplocha se do filmu jednou vrátí, předloni se třeba proslýchalo něco o adaptaci Morta. Do té doby si budou muset fandové vystačit s jinými Pratchettovými adaptacemi: třeba s povedeným českým studentským filmem Poslední odměna 70 % (zhlédněte zadarmo) nebo s nadcházejícím seriálem příznačně nazvaným Dobrá znamení   (původní knihu sepsal sir Terry spolu s neméně populárním Neilem Gaimanem).

Dobrá znamení v knihkupectví Martinus.

4) Robert Jordan: Kolo času

Obří fantasy série nabyla takových rozměrů, že ji musel po smrti původního autora dokončovat Brandon Sanderson. No, a protože tlustopisy v éře Hry o trůny 92 % frčí, na obrazovky se chystá seriálová verze. Loni v dubnu bylo oznámeno, že se za seriálové Kolo času postaví Sony Pictures Television a Jordanova manželka se vyjádřila v tom smyslu, že by nemohla být víc nadšená. To zní povzbudivě.

10 legendárních filmových monster. Obří opice, zlý vlk i anděl smrti

Série má trochu blíž ke klasickému fantasy zasazení než výše zmíněné Trůny, zejména co se reálií či používání magie týče. Podobně jako konkurenční Letopisy rodu Shannara 64 % se také odehrává v našem světě, oddělena – příhodně – propastí času.

Kolo času v knihkupectví Martinus.

5) Ernest Cline: Ready Player One

V budoucnosti je svět tak trochu bezútěšné místo. Ještě štěstí, že už nikoho moc nezajímá – lidé žijí značnou část svých životů ve virtuální realitě, na kterou se už nemusejí jenom dívat úzkým okénkem mobilů a počítačů. Stvořitel systému OASIS v něm ale poschovával tři klíče, které dokáže najít jen opravdový znalec osmdesátkové populární kultury. Ty odemknou přístup k finálnímu easter eggu (utajenému prvku hry).

Filmovou adaptaci   nerežíruje nikdo jiný, než legendární Steven Spielberg  . Uvidíme ji koncem března.

Ready Player One v knihkupectví Martinus.

6) Patrick Rothfuss: Kronika královraha

Poetický příběh Kvotheho – studenta, čaroděje a královraha si získal nehynoucí přízeň tisíců čtenářů všude po světě a je jednou z nejpopulárnějších fantasy sérií dneška. Dokáže chytit za srdce, okouzlit, vzrušit i vyděsit. Připomíná čtenářům ty doby, kdy byly všechny nové příběhy svěží a fascinující. Nezáleží na tom, jestli hlavní hrdina zrovna shání peníze, studuje, nebo se nazpaměť učí historii svého meče. Jeho cestu zkrátka sledujete bez dechu.

Žraločí tornádo, vlastní Dunkerk a ukradení hobiti. V The Asylum točí brak, ale umějí ho prodat

Přestože ještě chybí závěrečný svazek trilogie, filmová studia si takovou příležitost samozřejmě nenechala ujít. Už v roce 2013 získali práva v 20th Century Fox, nestihli s nimi ale nic podniknout, a tak se o dvě léta později vrátila zpátky k autorovi. Veškerá konkurence mu mohla utrhat ruce a jednotlivá studia se předháněla, kdo nabídne lepší smlouvu. Nakonec se Rothfuss domluvil s Lionsgate, že vznikne seriál, film, a dokonce i videohra.

Kronika Královraha v knihkupectví Martinus.

7) Phillip Pullman: Jeho temné esence

Filmový Zlatý kompas 57 % svého času neuspěl, trilogie Jeho temné esence ale rozhodně nepostrádá potenciál a tak se nikdo moc nedivil, když byla oznámena televizní adaptace. Lyra Belacqua a její přátelé i nepřátelé se tedy v dohledné době vrátí ve čtyřiceti epizodách rozdělených do pěti sérií na BBC One.

Oficiální datum vydání dosud nebylo oznámeno a natáčení se už několikrát odkládalo, přesto jsou plány na adaptaci stále aktuální. Fanoušci spisovatele Phillipa Pullmana se proto mohou začít opatrně těšit.

Jeho temné esence v knihkupectví Martinus.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Volné pokračování Bratrstva neohrožených natočí režisér Bonda, kamery se rozjedou v březnu

12. 10. Aleš 683

Ready Player Two: Kniha dostane pokračování, autor by ho rád viděl i na plátně

9. 7. Aleš 1412

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

Festival nezajímavosti. Připomeneme 10 fantasy snímků, na které jste už dávno zapomněli

7. 10. Aleš 15238

Prohnaní padouši: 10 herců, kteří umějí perfektní filmové záporáky

9. 4. Aleš 1190

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: