Prsteny moci: Koho učiní neviditelným? A co by se stalo, kdybyste Jeden prsten prohlásili za svůj?

1. 2. 2018 22 240×7231 světlý/tmavý vzhled

Protože se v nejbližších letech opět vrátíme do Středozemě a protože nové seriálové příběhy prozkoumají události před Sauronovým pádem, ještě toho bezpochyby hodně uslyšíme o Prstenech moci. Není divu – samotný Pán prstenů se podle nich koneckonců jmenuje a tak dává smysl, když budou v centru pozornosti. Dnes proto uvedeme na pravou míru řadu omylů a nejasností ohledně těchto magických šperků a přidáme šťavnaté zajímavosti, které dost možná ještě neznáte.

Malé versus velké prsteny

Kolik kouzelných prstenů bylo vlastně ve Středozemi vyrobeno? Nikdo netuší. Historie celého řemesla začala v elfí říši Eregionu, kam jednoho dne přišel Sauron v přestrojení. Říkal si Annatar, Pán darů a tvářil se, že chce elfům prospět – ve skutečnosti ale celou dobu připravoval zradu. Pod jeho vedením se řemeslníci naučili nejprve kovat malé prsteny spíše zanedbatelné síly, než následně stvořili šestnáct prvních Prstenů moci – to byly ty, které později dostali lidé a trpaslíci.

Pán prstenů: O čem bude seriál? Sedm příběhů z knižních Dodatků, které třeba uvidíme!

Potom Sauron odešel, aby v Mordoru stvořil Jeden prsten – elfové ale mezitím stvořili další tři bez jeho pomoci. To znamenalo, že zatímco Sauron mohl ovládat všech šestnáct dříve vykovaných šperků, nad třemi novými měl jen velmi omezenou moc. Všechny Velké prsteny kromě Jednoho obsahovaly nějaký drahocenný kámen. Sauronův prsten se díky tomu více podobal menším prstenům zanedbatelné moci, což vysvětluje, proč Gandalf dlouho netušil, co přesně u sebe hobit Bilbo nosí.

Sauron však vyryl do Jednoho prstenu verše v elfském písmu tengwaru, které vyvstaly vždy, když šperk prošel ohněm. Jednalo se o část delší básně, která popisovala historii vzniku prstenů a jejich moc.

Nositelé prstenů a jejich moc

Přestože to ve filmu vypadá, jako kdyby byly prsteny vyrobeny přímo na míru jednotlivým národům, ve skutečnosti původně všechny patřily elfům. Sauron ale po své zradě vyrazil do války proti Eregionu a získal všechny šperky krom tří, které byly vyrobeny během jeho nepřítomnosti. Šestnáct nalezených prstenů teprve potom rozdal lidem a trpaslíkům.

Devět prstenů, které obdrželi lidé, fungovalo bezvadně. Svým nositelům poskytly magickou moc a především velmi dlouhý život, během kterého však podarovaní králové postupně ztráceli sílu i vlastní osobnost, než se úplně změnili v přízraky. Na trpaslíky ale Sedm už mělo mnohem menší efekt díky jejich přirozené tvrdohlavosti a odolnosti. Prsteny ale navýšily chamtivost svých nositelů, takže shromažďovali poklady, které potom způsobovaly rozbroje a lákaly draky.

Neodbytné otázky: Střílel Han první? A proč Společenstvo neletělo do Mordoru na orlech?

Okřídlení ještěři nakonec zničili čtyři z prstenů a zbylé tři získal zpět Sauron, rozzlobený z toho, že mu jeho plán na ovládnutí trpaslíků nevyšel.

Osud Tří

Tři elfí prsteny vykoval Celebrimbor, jehož můžete znát třeba z videoher Middle-earth: Shadow of Mordor a navazující Middle-earth: Shadow of War. Když Sauron napadl Eregion, Celebrimbor rozdal své šperky třem mocným vládcům elfů – Galadriel, vládci Šedých přístavů Círdanovi a velekráli Gil-galadovi. Círdan později svěřil svůj prsten Gandalfovi Šedému, když čaroděj dorazil do Středozemě. Gil-galad svůj předal Elrondovi před bitvou pod svahy Orodruiny, v níž zemřel Sauronovou rukou.

Elfové používali prsteny, aby zakonzervovali své říše v čase. Krása Lothlórienu či Roklinky proto zůstávala stále stejná, i když se moc vznešeného lidu ve Středozemi stále tenčila. Proto také mimo jiné Galadriel s Elrondem po pádu Saurona odešli na Západ – se zničením Jednoho prstenu pominula i moc Tří a věk elfů tak definitivně skončil.

Gandalf využíval svůj Prsten ohně, Naryu, aby rozdmýchal odvahu v srdcích svobodných národů. Světlo, kterým odstrašil nazgûly před branami Minas Tirith, také v knize šlehalo z jeho natažené ruky s prstenem a nikoli z hole, jak jsme viděli ve filmovém Návratu krále 90 %. Elfí prsteny nečinily své nositele neviditelnými, zato se ale dokázaly zneviditelnit samy – proto je vidíme jen v několika málo scénách, kdy se je jejich nositelé odvážili odhalit.

Tady se můžete mrknout na prodlouženou scénu z Hobita, kde je Gandalfův prsten odhalen přímo před okem kamery.

Jeden prsten vládne všem

Historii nejslavnějšího z Prstenů moci ani nebudeme do hloubky rozebírat z pochopitelných důvodů – každý, kdo zná základní dějovou linii Pána prstenů, je s ní v základu seznámen. I mezi fanoušky ale občas panují nejasnosti ohledně toho, jaká je vlastně moc Jednoho a proč třeba takového Froda zneviditelní, zatímco Sauron v úvodu Společenstva Prstenu 90 % zůstává nedotčen.

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Lidem a hobitům Prsten výrazně prodlužoval život, jak jsme mohli vidět zejména na příkladu Gluma, který se nakonec dožil bezmála šesti set let. Také své nositele přenesl do neviditelného světa, což v praxi znamenalo, že se ztratili v tom viditelném. Vznešení elfové, ale třeba i čarodějové, nazgûlové či sám Sauron ale žijí v obou světech zároveň a nositel Prstenu se před nimi tímto způsobem nemohl skrýt – stejně tak na ně logicky nefungovalo zneviditelnění.

V Hobitovi jste si také mohli povšimnout další schopnosti Prstenu, totiž simultánního překladu z cizích jazyků. Bilbo s jeho pomocí rozumněl nejen řeči pavouků, ale i té vrrčí… ano, v knižní přeloze vrrci skutečně dokáží mluvit.

Co by se stalo, kdyby Prsten získal Gandalf?

Asi víte, že se mocní obyvatelé typu Středozemě bojí byť jen sáhnout na Prsten, neboť by se mohli nechat svést jeho nezměrnou mocí. Co by se ale stalo, kdyby třeba takový Gandalf neodolal, nasadil si Jeden prsten a prohlásil by se jeho pánem?

Nejprve by musel šperk ovládnout svou vůlí, což není vůbec jednoduché. Pokud by ale uspěl, možná by dokázal Temného pána skutečně svrhnout z jeho černého trůnu uprostřed Barad-dûr. Prsten totiž obsahuje část Sauronovy moci, která spočívá hlavně v manipulaci a ovládání ostatních.

V Temné věži se také skrývalo Devět prstenů, skrze které byli primárně kontrolováni nazgûlové. Gandalf by se tedy pravděpodobně stal jejich novým pánem. Sauron by byl zapuzen podobně, jako po zničení Prstenu a už by nemohl nikdy nabýt fyzické podoby
Ani úplné ovládnutí Jednoho by ale Gandalfa neuchránilo před jeho zhoubným, rozkladným vlivem. Ten dokáže nakonec rozleptat jakoukoli bytost Středozemě, s čestnou výjimkou Toma Bombadila.

Gandalfovo vítězství by proto nakonec mělo horší důsledky, než to Sauronovo. Svět by se propadl do temnoty a Pán prstenů, i když poražený, by se stejně smál naposled.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (7 komentářů)