10 filmových faktů o Doctoru Strangovi: Měl sestru, naboural se na Hromnice a bojí se ho Hydra

Datum vydání 7. 2. 2018Shlédnutí 10 835×Sdílení článku214Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

V naší sérii o hrdinech filmového vesmíru Marvelu budeme dnes pokračovat s Doctorem Strangem. Povíme vám o něm deset zajímavostí, kterých jste si v dosavadních filmech dost možná nevšimli (a některých jste ani nemohli, protože je autoři vystřihli). Jedna z našich informací je dokonce zbrusu nová, pochází totiž z počátku tohoto měsíce. Pusťme se tedy rovnou do toho!

1) Hrozba pro Hydru

Ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera 78 % jsme se dozvěděli o tajném plánu Hydry, zvaném Project Insight. V rámci něj měly helicarriery S.H.I.E.L.D.u eliminovat každého, kdo by někdy v budoucnu mohl být hrozbou. Mezi potenciálními oběťmi byli třeba jistý Anthony Stark, Bruce Banner či prezident Matthew Ellis… ale také doktor Stephen Strange.

10 filmových faktů o Captainovi: Navštívil naši zemi a maraton zvládne za hodinku

Ten přitom tehdy ještě vykonával práci neurochirurga a nevládl žádnými magickými schopnostmi. Zdá se proto, že jej Hydra považovala za nebezpečného čistě díky jeho genialitě. Musel padouchům ale hodně ležet v žaludku, neboť si na něj vzpomněl i zrádný agent Jasper Sitwell, který Strangovo jméno zmínil, když byl vyslýchán Captainem Americou.

2) Jak se stal doktorem

Stephena – lékaře si asi pamatujete hlavně jako arogantní, poněkud vznětlivou osobu. Dřív ale takový nebyl. Na medicínu se dal poté, co jeho sestra chytila během plavání křeč a utopila se. Tato scéna se měla původně objevit ve filmu, ale nesedla nikam do příběhu a režisér Scott Derrickson   proto s těžkým srdcem rozhodl o jejím odstranění.

3) Lidští mágové nejsou jediní

Čarodějové využívají specifický druh magie, který je odlišný třeba od té asgardské, kterou jsme zmínili ve starším článku o Thorovi. Většinou nabírá zlatooranžovou barvu a praktikuje se črtáním zářících obrazců do prostoru. Doctor Strange například tímto způsobem využívá jiskrami sršící bič nebo mandaly, fungující jako ochranný štít.

Iron Man: 10 filmových faktů o Tonym Starkovi, které možná ještě neznáte

Není však ve vesmíru ani zdaleka jediný. Loni jsme si mohli během jedné z potitulkových scén Strážců Galaxie 2 80 % všimnout jednoho mimozemského člena vesmírného lupičského syndikátu Ravagers, který vykouzlil dva zářící vztyčené palce.

4) Doctor Strange se naboural na Hromnice

Režisér Scott Derrickson musel čekat dva roky, než si jeden z fanoušků konečně všiml drobného detailu skrytého v Doctoru Strangovi. Hlavní hrdina se totiž vybourá na Hromnice, což pochopitelně odkazuje k populární komedii Na Hromnice o den více 85 %, který pojednává o časové smyčce. Právě časovou smyčku přitom Strange použije v závěru snímku, kdy v ní pomocí Agamottova oka uvězní entitu zvanou Dormammu.

5) Vystřižená věta

Když už jsme u Strangova závěrečného souboje, ten se měl od své finální podoby zprvu v zásadní drobnosti lišit. Jedna ze starších verzí scénáře uváděla, že Doctor Strange zemřel v časové smyčce přinejmenším tisíckrát – a že si každou ze svých smrtí pamatuje. To jednak trochu děsivě, když uvážíme, kolika kreativními způsoby byl hrdina v průběhu bitvy postupně odpraven.

Za druhé by to ale znamenalo, že získal úžasnou praxi. Však si jenom zkuste představit, že byste se zúčastnili tisíce soubojů – i kdybyste nikdy předtím nedrželi zbraň v ruce, během takového množství pokusů byste stihli leccos vyzkoušet. Možná i proto se tvůrci zalekli a nakonec scénář změnili. Kdyby totiž zkušený Strange zesílil tak, že by vytřel podlahu i třeba s Thanosem, o čem by byly všechny další filmy?

6) Strangova nemocnice

V nemocnici Metro-General Hospital nepracoval jenom Stephen Strange, ale i Claire Temple, která se objevila hned v několika seriálech ze světa MCU. Do tohoto zařízení se také dostal Matt Murdock, pozdější superhrdina Daredevil, po nehodě, která ho připravila o zrak. Při jedné příležitosti se tam podíval dokonce i Wilson Fisk, známý možná spíše jako Kingpin. Svět je malý.

7) Newyorská svatyně

Poté, co Kaecilius popravil Daniela Drumma, bývalého mistra newyorské svatyně, ujal se Doctor Strange uprázdněného místa. Jako doma se tam cítí i jeho plášť, který tam visel ve vitríně po celá staletí, protože stále nemohl najít vhodného pána. Svatyně se nachází na adrese 177A Bleecker Street – dům tohoto čísla v dané ulici mimochodem v New Yorku skutečně najdete, přestože rozhodně nevypadá jako sídlo čarodějů.

10 filmových faktů o Thorovi: Nekouká na Hru o trůny a pomohl trpaslíkům porazit trolly

Nepřipomíná vám ale zmíněná adresa něco? Jde o pomrknutí na seriál Sherlock 91 %, kde hraje představitel Doctora Strange ústřední roli legendárního Holmese. Famózní detektiv sídlí samozřejmě v Londýně na 221B Baker Street. Za zmínku stojí i to, že Strange později domů pozve i Thora a probírá s ním takřka detektivní případ zmizení jeho otce Odina. Jak prosté!

8) Věčný život neexistuje

O padouchovi Kaeciliovi, se kterým Stephen Strange ve své sólovce bojuje, jsme se toho ve snímku mnoho nedozvěděli. Měl však dostat scénu v kostele, kam přišel se svými učedníky provést jeden z magických rituálů. Krátce si promluvil s tamním knězem, než se dostali do sporu o věčný život. Kaecilius duchovnímu slíbil, že mu dokáže, že po smrti nic neexistuje a pak mu prohnal magický hrot srdcem.

Ironie celé situace se objeví, když si připomeneme Kaeciliův osud – čaroděj totiž zůstal s Dormammuem trčet v Temné dimenzi, což se podle nás jako věčný život rozhodně počítá. Co víc, vlastně se docela podobá klasickým představám o peklu.

9) Dobré srdce

I v neznámém prostředí nepálského města Kathmandu si Doctor Strange našel čas, aby pomohl zraněnému psovi. Ovázal mu tlapku a neuvědomil si, že ho mezitím obklíčila parta lupičů. Scéna sice ukázala, že se v hlavním hrdinovi skrývá i víc než jen zahořklá pýcha, na druhou stranu ale zdržovala děj, takže docela chápeme, proč se do kin nakonec nepodívala.

10) Kvantová říše

Doctor Strange se v sólovce mrknul i do takzvané kvantové říše. Tam se může smrtelník dostat pouze pomocí kouzelného portálu, nebo technologie Hanka Pyma. Ano, čtete správně, hrdina se podíval na stejné místo, kam se už před ním vydal Ant-Man. To je docela cool, ne?

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Datum vydání 17. 7. Autor článku Aleš Názory k tématu14Sdílení článku1198
Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Datum vydání 27. 9. Autor článku Daniel Názory k tématu9Sdílení článku1190
James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

Datum vydání 15. 3. Autor článku Aleš Názory k tématu13Sdílení článku1067
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056

Film Ridleyho Scotta Napoleon se dopustil řady historických nepřesností. Které to jsou?

Datum vydání Včera Autor článku Lukáš Sdílení článku1

MASH Reunion, legendární obsazení seriálu Mash se sejde po 40 letech

Datum vydání Včera Autor článku Tomáš Sdílení článku122

Reboot filmu Blade je na dobré cestě. Mahershala Ali prozradil, jak se věci teď mají

Datum vydání 6. 12. Autor článku Lukáš Sdílení článku48

Duna: Část druhá bude akčnější než první film, říká Denis Villeneuve

Datum vydání 5. 12. Autor článku Lukáš Sdílení článku26
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581