10 filmových faktů o Black Pantherovi. Jeho schopnosti nepocházejí jenom z kočičího kostýmu

Datum vydání 13. 2. 2018Shlédnutí 11 883×Sdílení článku184Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Komu jinému bychom měli tento týden věnovat náš pravidelný článek o postavách filmového univerza Marvelu, než Black Pantherovi  ? Ten se sice mihl zatím jenom v Občanské válce 78 %, leccos o něm ale víme díky informacím od filmových tvůrců a komiksům, které dějově předcházejí blížícímu se snímku. Chápeme samozřejmě, že někteří fanoušci mohou i vyjádření režiséra či producenta považovat za spoiler a proto jsme dané části článku náležitě označili. Nemusíte se každopádně bát žádného vyzrazení děje!

1) Dobře skrytá Wakanda

Exploze v Lagosu, kde se odehrával úvod předloňského třetího Captaina, zabila několik wakandských občanů. Proto se také později tamní král T'Chaka vydal apelovat na OSN, aby byli Avengers podrobeni dohledu. Pokud jste ale dávali pozor, mohli jste si malé africké země, odkud Black Panther pochází, všimnout i daleko dříve.

Iron Man: 10 filmových faktů o Tonym Starkovi, které možná ještě neznáte

Země si můžete všimnout v závěru druhého Iron Mana 73 %, kde se objevila na jedné z holografických map ředitele S.H.I.E.L.D.u Nicka Furyho. Fanoušci ji samozřejmě ihned poznali a od té doby už jen netrpělivě vyčkávali, až se panteří ochránce Wakandy konečně podívá na plátno.

2) Panter versus jaguár

V nadcházející sólovce se Pantherovi postaví padouch Erik Killmonger. Ten se původně jmenoval N'Jadaka a narodil se ve Wakandě, odkud byla ale jeho rodina vypovězena. Složil proto přísahu, že se pomstí a odešel do Spojených států, kde se přidal do armády a získal mnoho zkušeností, mimo jiné v Afghánistánu a Iráku. Konečně nabral dost sil, aby se mohl vydat zpátky do rodného království a vyzvat nového krále T'Challu k souboji.

Pomůže mu přitom i zlatě zdobená kočičí zbroj, kterou jsme viděli už v trailerech. Ta se jmenuje Golden Jaguar. Zatímco panteři (levharti) žijí v Africe a Asii, příbuzného jaguára najdeme výhradně v Americe. Kočkovité šelmy, které si oba protivníci zvolili za své symboly, tedy odrážejí jejich životní příběh.

3) Geniální sestra

Nedávno jsme napsali o tom, že Black Panther svěřil Winter Soldiera své sestře Shuri, která už přišla s nápadem, jak odstranit z hrdinovy mysli části naprogramované kdysi Sověty. To je úžasný výkon, zvlášť když uvážíte, že je Shuri teprve šestnáct let.

spoilerPodle producenta Nata Moora je ale pravda ještě zajímavější. Shuri je totiž prý vůbec nejinteligentějším člověkem na Zemi.

spoilerAno, čtete správně. Překonává Tonyho Starka, který v sedmnácti dostudoval prestižní Massachusetts Institute of Technology, překonává Bruce Bannera, který během své kariéry postupně posbíral sedm doktorátů – o dalších brilantních mozcích typu Hanka Pyma nebo Stephena Strange nemluvě.

10 filmových faktů o Doctoru Strangovi: Měl sestru, naboural se na Hromnice a bojí se ho Hydra

4) Technologický náskok

Že Wakanda není žádnou rozvojovou zemí, jste si nejspíš už stihli všimnout. Její občané zabití v Lagosu byli humanitárními pracovníky, které král T'Chaka vyslal v gestu dobré vůle. Sám Black Panther pilotuje supermoderní stíhačku futuristického designu a vládne pohádkovým bohatstvím, neboť se ve Wakandě nachází většina světových zásob vibrania. Ano, toho kovu, který tvoří štít Captaina Americy.

Fungující ekonomika, technologická zdatnost Shuri a široké možnosti využití vibrania dávají dohromady Wakandě zhruba dvacet až pětadvacet let náskoku oproti ostatním vyspělým zemím světa. Birnin Zana, hlavní město státu, je zázrakem, pro který jen těžko hledá slova dokonce i výmluvný pašerák a gangster Ulysses Klaue. Když už jsme u něj: vibranium, které ve druhých Avengers 73 % prodal Ultronovi, pocházelo právě z Wakandy a Klaue ho sprostě uloupil.

5) Panteří kultura a náboženství

V Občanské válce Black Panther vysvětlil Black Widow, že v jeho kultuře smrt neznamená konec. Obyvatelé Wakandy prý věří, že je bohyně Bastet a Sachmet uvedou na zelené pláně. Pokud vám ta jména něco připomínají, zjevně jste dávali dobrý pozor v hodinách dějepisu nebo dějin umění – a můžete být právem trochu zmateni.

Obě zmíněné bohyně totiž pocházejí z mytologie starověkého Egypta.
Ve Wakandě je každopádně uctívají také, dost možná i vzhledem k jejich kočičím atributům. Bastet totiž ve starověku zobrazovali s kočičí hlavou a Sachmet zase s hlavou lvice.

6) Elitní strážkyně

Vládce Wakandy střeží pečlivě vybrané válečnice zvané Dora Milaje, mezi které patří třeba Ayo, která vyhrožovala Black Widow v Občanské válce. Black Panther tehdy zmínil, že by byl souboj mezi oběma ženami bezpochyby zajímavý, neboť prošly každá svým náročným výcvikem. Velitelkou elitní jednotky je Okoye, která zároveň dohlíží na veškeré wakandské ozbrojené síly.

10 filmových faktů o Thorovi: Nekouká na Hru o trůny a pomohl trpaslíkům porazit trolly

Okoye si velice váží tradic své země a těžko snáší změny, které nový král T'Challa plánuje v zemi zavést. Přesto zůstává vládci neochvějně věrná.

7) Nakia

Ženy se často uplatňují i ve wakandské tajné službě zvané War Dogs. Tam slouží i jistá Nakia, která cestuje po světě a informuje vládce Wakandy o všem zajímavém, co stojí za jejich pozornost. S králem T'Challou měla kdysi romantický vztah. Nakia umí zručně zacházet s kruhovými čepelemi, které na pohled dost připomínají původně indickou vrhací zbraň čakram.

8) Panteří kostým

T'Challův kočičí oblek je neprůstřelný a dovede vysunovat ostré vibraniové drápy, které udělají rýhy klidně i do štítu Captaina Americy. Vyrobena je z vibraniové tkaniny, která svými vlastnostmi připomíná kroužkovou zbroj. Tolik vás ale nezatíží, neboť odolný kov váží jen třetinu toho, co ocel.

spoilerV nadcházejícím filmu ale Shuri bratrovi předá vylepšenou verzi, která se sama nasazuje na tělo z náhrdelníku, podobně jako jsme to viděli v nedávném traileru na Infinity War   v případě Tonyho Starka. Zbroj také pohlcuje energii, která je proti ní vysílána a poté ji využívá k posílení Pantherových úderů.

 

9) Kde vzal T'Challa své schopnosti?

Dobrá, řeknete si. Kostým dokáže Black Panthera posílit, ale jak dokázal předehnat jedoucí auta v Občanské válce a držet krok s Captainem Americou, v jehož žilách koluje sérum supervojáka?

10 filmových faktů o Captainovi: Navštívil naši zemi a maraton zvládne za hodinku

spoilerJednoduše, snědl kytku. Ve Wakandě totiž roste bylina, která roste jen v oblastech, kde je zemina bohatá na vibranium. Právě ta dodává Black Pantherům jejich nadlidskou fyzičku a perfektní kočičí reflexy.

10) Hračky královské rodiny

Stark má svou Acuru, Captain fandí motorkám a Black Panther zase ukázal už v Občanské válce svou stíhačku. Krom ní má ale i vznášedlo Royal Talon Flyer, které jsme mohli vidět v traileru. Jeho sestra Shuri zase vlastní auto se schopností maskování pomocí hologramů a dálkovým ovládáním.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Datum vydání 17. 7. Autor článku Aleš Názory k tématu14Sdílení článku1198
Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Datum vydání 27. 9. Autor článku Daniel Názory k tématu9Sdílení článku1190
James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

Datum vydání 15. 3. Autor článku Aleš Názory k tématu13Sdílení článku1067
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056

Film Ridleyho Scotta Napoleon se dopustil řady historických nepřesností. Které to jsou?

Datum vydání Včera Autor článku Lukáš Sdílení článku1

MASH Reunion, legendární obsazení seriálu Mash se sejde po 40 letech

Datum vydání Včera Autor článku Tomáš Sdílení článku122

Reboot filmu Blade je na dobré cestě. Mahershala Ali prozradil, jak se věci teď mají

Datum vydání 6. 12. Autor článku Lukáš Sdílení článku48

Duna: Část druhá bude akčnější než první film, říká Denis Villeneuve

Datum vydání 5. 12. Autor článku Lukáš Sdílení článku26
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581