10 let od posledního Hellboye: 7 pekelných zajímavostí o Del Torových filmech

15. 2. 2018 10 700×217 světlý/tmavý vzhled

Od dosud posledního Hellboye 73 % už letos uplyne deset let. Remake klepe na dveře a do kin doráží novinka původního režiséra Guillerma del Tora   Tvář vody 65 %. Za těchto okolností se samozřejmě musíme ohlédnout zpátky na sedm méně známých faktů, které vám o dvou starších komiksových snímcích dost možná dosud unikaly.

1) Ron Perlman byl pro roli perfektní

Tvůrce komiksové předlohy Mike Mignola   a režisér Guillermo del Toro přišli s Ronem Perlmanem   jako ideálním hercem do titulní role nezávisle na sobě. Ani oni ale ve skutečnosti netušili, v čem všem se bude Perlman na Hellboye hodit. Tvůrci například přemýšleli, že hrdinovi místo kamenné pravé ruky dají kamennou levou ruku, aby mohl snáze manipulovat s předměty, ale poté zjistili, že je Perlman levák.

2) Christopher Lee málem králem

Do role elfského krále Balora ve druhém díle chtěl Del Toro obsadit dnes již zesnulého britského herce Christophera Leeho  . Ten ale musel nabídku odmítnout, neboť natáčení kolidovalo s produkcí jeho dalších snímků. Roli nakonec získal Roy Dotrice  .

3) Del Toro psal dialogy sám. A vyluzoval zvuky

Že se autor scénáře postará i o dialogy, byste asi docela čekali. Del Toro měl ale plné právo sehnat si na jejich sepisování pomoc, protože pochází z Mexika a angličtina je teprve jeho druhým jazykem. Herce Rona Perlmana proto velmi překvapila živost dialogů ve filmu, které prý údajně někdy zní, skoro jako kdyby byly improvizovány.

10 legendárních filmových monster. Obří opice, zlý vlk i anděl smrti

A nejenom to. Del Toro se postaral i o spoustu zvukových projevů různých příšer. Velká část všeho toho kvílení a ryčení je jeho práce.

4) Tvůrci vrazili tisíce dolarů do potvor v pozadí

V některých oblastech Hellboyova světa potkáme spoustu roztodivných příšer. Režisér Guillermo del Toro se obával, že pohled na všechny ty polozvířecí, groteskní a všelijak deformované humanoidy bude divákovi příliš připomínat kantýnu v Mos Eisley ze čtvrté epizody Star Wars 88 %. Tvůrce předlohy Mike Mignola si prý dokonce vždy na trollím tržišti začal zpívat hudbu ze soundtracku Johna Williamse  .

Del Toro se proto rozhodl točit scénu radikálně odlišně a místo detailních záběrů příšery natlačil do pozadí jako komparz. To mělo ten vedlejší efekt, že filmaři nakonec údajně utratili statisíce dolarů za tvory, které nakonec divák může zahlédnout jenom na několik sekund koutkem oka.

5) Talent Douga Jonese docenili až ve druhém díle

Hellboyova parťáka Aba Sapiena hrál v obou filmech Del Torův dlouholetý spolupracovník Doug Jones  , který mimochodem ztvárnil i monstrum ve zbrusu nové Tváři vody. Možná ale nevíte, že jeho výkon v prvním Hellboyovi 73 % předaboval David Hyde Pierce  , protože tvůrci chtěli do role nějaký známější hlas.

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Pierce se ale zachoval jako formát. Když viděl Jonesův výkon, odmítl uvedení svého jména v titulcích a neúčastnil se ani propagace filmu, protože mu přišlo, že si herec zaslouží veškerá ocenění. Ve Zlaté armádě pak už Doug Jones svou postavu mohl ztvárnit se vším všudy.

6) Camea tvůrců

Komiksový tvůrce Mike Mignola a režisér Guillermo del Toro oba neodolali a střihli si hned v prvním Hellboyovi drobné role. Společně. Když netvor Sammael skočí přímo doprostřed davu kostýmovaných lidí, Mignola a Del Toro jsou mezi vystrašenými přihlížejícími. Režisér na sebe navlékl dračí oblek, zatímco autor předlohy sáhl po slušivé plátové zbroji.

7) Pekelníka rozdrtil Temný rytíř

Pokud vám přijde, že zejména druhý díl Hellboye mnozí nikdy nedocenili, možná nejste příliš daleko od pravdy. Film se sice těšil velice příznivým recenzím, komerčně si ale vedl dosti průměrně a hned ve druhém týdnu mu citelně poklesly počty diváků. To není náhoda, neboť se pekelník nešťastně střetl s Temným rytířem 90 % Christophera Nolana  , jedním z největších hitů roku 2008.

Bonus) První díl vznikal v Česku

Tento fakt je mezi filmovými fanoušky tak notoricky známý, že jsme ho ani původně nechtěli zmiňovat. Hlavního padoucha koneckonců hraje Karel Roden  ! Sídlo Hellboye a jeho parťáků se zase nachází v Národním památníku na pražském Vítkově a i sám Perlman měl českého kaskadéra.

Kde se točí filmy? Známe 10 nejúžasnějších lokalit ze všech koutů naší planety!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: