Filmožrout: Zahraniční recenze Black Panthera velebí, české ho spíš považují za průměr

Datum vydání 16. 2. 2018Shlédnutí 3 476×Názory k tématu1Sdílení článku165Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Nejnovější příspěvek do marveláckého filmového vesmíru dorazil i do Česka! Jak už jsme psali nedávno, Black Panthera 78 % provází ze zahraničí nadšené reakce kritiků i publika – dnes se ale mrkneme na konkrétní texty recenzentů, a to i těch tuzemských. Líbí se čerstvý superhrdinský film i v Česku? Popravdě ne každému. Rozdíl mezi zdejšími názory a těmi přeshraničními je vcelku znatelný.

Kvalitní řemeslo, padouch nejlepší od Lokiho

František Fuka z FFFilmu například udělil 60 %, tedy dosti průměrnou známku. Píše, že postavy ani ústřední zápletka nijak nevybočují z řady. Přestože chválí atraktivní prostředí fiktivní africké Wakandy, kde se lokální kultura mísí s futuristickými technologiemi, snímek mu přišel příliš dlouhý a takový nemastný neslaný, ač jde o kvalitní řemeslo.

Black Panther: Dostal nejvíc tweetů, předobjednávek i obálku časopisu. V čem všem je první?

Filmový magazín Screen Rant byl se čtyřmi hvězdičkami z pěti mnohem štědřejší a ve své recenzi nešetří superlativy. Black Panther prý kombinuje to nejlepší z filmového univerza MCU: Shakespearovské drama Thora 74 %, motivy politického thrilleru z Občanské války 78 % a Návratu prvního Avengera 78 % a technologické sci-fi prvky série Iron Man. Erik Killmonger je prý nejpodařenějším záporákem od časů Lokiho a kvalitní výkony předvedli i představitelé vedlejších postav.

Akční scény ničím nepřekvapí

Na Moviezone se drželi někde uprostřed, na sedmi bodech z desíti. Jako uvědomělý blockbuster prý Black Panther dobře funguje, přestože jeho třetí akt nedokáže dostat diváka úplně do kolen. Snímek si sice neodpustí klasické stereotypy marvelácké pásové výroby, vyčnívá ale i díky kvalitnímu záporákovi a propracované Wakandě. Akční scény by však mohly být přehlednější.

10 filmových faktů o Black Pantherovi. Jeho schopnosti nepocházejí jenom z kočičího kostýmu

Osmičku udělil zahraniční server Digital Spy, kde se dočteme, že jsou vizuály a design nového filmu stokrát krásnější, než třeba škaredý počítačový Asgard. Snímek také dokáže reagovat na aktuální problémy, aniž by vysloveně kázal svým divákům. Nejslabší součástí jsou prý paradoxně akční scény, které jsme už mnohokrát viděli v ostatních marvelovkách.

Mistrovské dílo?

Mirka Spáčilová z kulturní rubriky Idnes si už svými recenzemi získala mezi fanoušky filmů jistou proslulost, takže známka 55 % nejspíš nikoho příliš nepřekvapí. Může za to prý nepřehledná kamera a taky obřadnost, která zdržuje děj a tak se během první hodiny nic zajímavého nestane. Nefunguje ale ve své hlubší rovině, například co se nastolování otázek okolo rasismu týče.

Nejbohatší superhrdinové. Víte, kdo se obléká do zlata a kdo vládne vlastní zemi?

Magazín Movieweb číselná ani procentuální hodnocení neuděluje, už v nadpise ale hlásá, že je Black Panther mistrovské dílo, které překonává hranice svého žánru. Uchvátí vás prý už od první scény a nepustí až do té poslední. Expozice je prý skvěle zvládnutá, povedly se vedlejší role (zejména ty ženské) a povedly se i akční scény. Recenze v podstatě nevypočítává žádné zápory.

Diváci jsou vesměs spokojení

Asi nejtvrdší text, kterou jsme zatím objevili, naopak vyšel na českém zpravodajském serveru Novinky.cz. Ano, taky jsme úplně zapomněli, že kdy Novinky měly kulturní rubriku – Black Panther je podle tamního zhodnocení nabubřelý a patetický, příběh skládá z útržků Supermana, Star Wars a Pána prstenů a scénář si vysloužil přívlastek brutálně naivní. A hodnocení? 50 %.

Celkově je ale poslední zmíněný názor jen výjimkou z pravidla. Třeba na ČSFD uživatelské hodnocení v době psaní tohoto článku dosahuje velmi solidních 78 %, takže snímek překonává třeba loňského Spider-Mana 73 %, ale i starší úvodní sólovky jako je Doctor Strange 76 % nebo Ant-Man 75 %. S čistým svědomím proto můžeme napsat, že mezi reakcemi silně převažují ty pozitivní.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *