Pět středozemských čarodějů. Odkud se vzali a proč si na dva z nich Gandalf nepamatuje?

19. 2. 2018 23 956×252 světlý/tmavý vzhled

V našem cyklu odpovědí na palčivé otázky filmových fandů pokračujeme výletem do Středozemě. Dnes se budeme zabývat výrokem čaroděje Gandalfa ze snímku Hobit: Neočekávaná cesta 81 %, když odpovídá hobitovi Bilbovi na jeho otázku, zda existují nějací další členové jeho řádu.

Čaroděj odpoví kladně a představí své dva kolegy, kteří se na plátnech a obrazovkách objevili: Radagasta Hnědého a Sarumana Bílého. Záhadně ale prohodí pár slov i o nějaké dvojici Modrých čarodějů, jejichž jména si však již nepamatuje. Jaká je tedy historie řádu Istari ve Středozemi a co se stalo s těmi, které jsme dosud neviděli?

Proč ostatní školy nepomohly Bradavicím v boji s Voldemortem? Zkoumáme potterovskou záhadu

Čarodějové přišli z Valinoru, Země neumírajících (to je místo, na které ze Středozemě odcházejí elfové), nepocházejí ale odnikud ze světa Pána prstenů. Jde o duchovní bytosti, které přijímají hmotnou podobu, ale nemohou nikdy skutečně zemřít a zrodily se dříve, než samotné základy země. Příkladem podobné bytosti může být krom čarodějů třeba balrog či samotný Sauron, Temný pán Mordoru.

Právě proti němu měli původně Istari bojovat, některým se to ale tak docela nepodařilo. Saruman Bílý tak dlouho studoval historii a výrobu Prstenů moci, až sám zatoužil po jejich síle a posléze zradil své spojence z Bílé rady a začal pletichařit proti Rohanu. Radagast se naopak až příliš zamiloval do přírody a zvířat a ve válce proti silám zla tak nehrál větší roli.

Prsteny moci: Koho učiní neviditelným? A co by se stalo, kdybyste Jeden prsten prohlásili za svůj?

Dva Modří čarodějové byli Alatar a Pallando a Gandalf je nejmenoval proto, že filmové studio Warner Bros. nevlastnilo práva na Nedokončené příběhy, v nichž se tato jména objevují. Oba čarodějové odešli do vzdálených krajů a jejich další osud je značně nejistý, v příbězích Pána prstenů nehrají žádnou roli.

Spisovatel J. R. R. Tolkien   zpočátku předpokládal, že selhali ve svém úkolu, v pozdějších dopisech a dalších materiálech ale už uvádí, že se podíleli na boji proti Sauronovi oslabováním jeho spojenců a dal jim nová jména Morinehtar a Rómestámo.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor