Když se točí fantasy knihy: 7 případů, kdy to až překvapivě dobře dopadlo

23. 2. 2018 8 828×110 světlý/tmavý vzhled

Adaptace knih mnohdy zklamou čtenáře. Ne vždy se totiž filmovým tvůrcům podaří přenést ducha původního díla a jeho specifickou atmosféru do nového, zcela odlišného média. Dnes se ale mrkneme na snímky, jimž se to povedlo až překvapivě dobře. Zaměříme se přitom na populární fantasy žánr, který jinak deficitem kvalitních zpracování knížek vcelku trpí.

7) Jumanji: Vítejte v džungli! 77 %

Uznáváme, že se Jumanji stylem blíží spíš klasickým dobrodružným snímkům, ale přeci jen skrývá i nejeden prvek fantastiky. Pro začátek samotnou kouzelnou hru, která se dovede proměnit z deskovky v retro konzoli. Pak třeba magický zelený kámen nebo padoucha, co umí ovládat zvířata.

7 zábavných sidekicků. Vtipní poskokové, bez nichž by byly vaše oblíbené filmy chudší

Film možná nepatří mezi klenoty kinematografie, ale na jeden večer zabaví spolehlivě. Sází zejména na humor, herecké výkony a zběsilé akční sekvence, k nimž poskytuje videoherní prostředí lákavou výmluvu. Pokud jste ho minuli v kinech, určitě to napravte, až vyjde na DVD a Blu-ray. Nebo si třeba přečtěte knižní předlohu.

Jumanji v knihkupectví Martinus.

6) Kniha džunglí 80 %

Jon Favreau   nezklamal. Mnozí se sice báli, že nová adaptace klasické předlohy Rudyarda Kiplinga   nedosáhne kvalit té původní animované, reakce na novou Knihu džunglí ale nakonec byly pozitivní. Disney se sice od poněkud vážnějšího tónu původního příběhu přesunul blíž klasické rodinné podívané, To ale ani v nejmenším neznamená, že by film nestál za zhlédnutí.

Kniha džunglí v knihkupectví Martinus.

5) Karlík a továrna na čokoládu 81 %

U Tima Burtona   nikdy předem nevíte. Občas točí dost průměrné filmy (třeba jako nemastnou neslanou Alenku v říši divů 71 %), občas má naopak na svědomí skutečné klenoty. Jeho verze Karlíka naštěstí patří do této druhé kategorie. Může za to jednak hvězdné obsazení (Willyho Wonku a jeho otce hrají Johnny Depp   a Christopher Lee  , pro začátek), patřičně přeslazené vizuály a nápaditý design samotné čokoládovny.

Karlík a továrna na čokoládu v knihkupectví Martinus.

4) Jak vycvičit draka

Prozatím dvoudílná série Jak vycvičit draka může na první pohled působit jen jako další dětinský animák s roztomilou černou létající kočkou, to byste jí ale hodně křivdili. Pod povrchem se totiž skrývá místy až překvapivě drsná fantasy, která často dokáže vyždímat emoce i z otrlého dospělého diváka. Občas se v ní například i umírá, a to leckdy za mimořádně tragických podmínek.

Velkolepá střetnutí. 10 bitev z fantasy filmů, kde se hrálo o všechno

Možná vás proto překvapí, když vám povíme, že filmy vznikly na základě knižní předlohy. Tedy lepší by bylo napsat inspirovaly se, neboť se od dračí literatury dějově docela liší. I tak se ale pořád počítají jako úspěšné adaptace!

Jak vycvičit draka v knihkupectví Martinus.

3) Most do země Terabithia 74 %

Nedoceněný snímek tak trochu doplatil na to, že se v trailerech tvářil jako další dobrodružná výprava do magického světa třeba ve stylu Letopisů Narnie. Přitom vyprávěl příběh o samotné lidské fantazii, z níž všechny podobné magické říše pochází. Tím mířil na trochu jinou cílovou skupinu a zejména nejmladší diváky mohl i dost nemile překvapit svým koncem.

Čtenáři předlohy ale moc dobře věděli, na co se to vlastně vypravili do kina, neboť se Most do země Terabithia v zásadě drží základní příběhové linie knihy.

Most do země Terabithia v knihkupectví Martinus.

2) Harry Potter a Vězeň z Azkabanu 85 %

Víme, Vězeň z Azkabanu není jediným povedeným snímkem z celé série. Harry Potter si držel velmi solidní úroveň i v těch slabších pokračováních, díl v režii Alfonse Cuaróna   však dodnes zůstává nejoblíbenější adaptací mnoha fanoušků. Není se vůbec čemu divit – režisér tehdy představil tak ikonické herce, jako je David Thewlis   nebo Gary Oldman  , kompletně změnil vzhled i atmosféru Bradavic a jeho odkaz se tak promítl i do ostatních pokračování.

Proč ostatní školy nepomohly Bradavicím v boji s Voldemortem? Zkoumáme potterovskou záhadu

Nedržel se, pravda, knih J. K. Rowling   kdovíjak věrně. Skalní příznivce knižního Pottera například nazlobilo, že Harry cvičí kouzla v domě Dursleyových, přestože má magii mimo školní pozemky zakázanou.

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu v knihkupectví Martinus.

1) Hvězdný prach 84 %

Kdovíjak věrnou adaptací nebyla v mnoha ohledech ani filmová verze Hvězdného prachu z pera Neila Gaimana  . Postaral se o ni Matthew Vaughn  , režisér takových chuťovek, jako je Kingsman 81 % či Kick-Ass 80 %. Pokud vám nějakým nedopatřením až dosud unikal, měli byste to napravit při nejbližší příležitosti. Tak nápaditou fantasy s koňskou dávkou nadsázky a humoru hned tak neuvidíte.

Najdete v ní všechno – ambiciózní prince, kteří na cestě za trůnem neváhají shazovat své sourozence z věží, zlovolné čarodějnice, které by se rády najedly srdce hvězdy i hrozivé kapitány pirátských lodí, kteří skrývají nejedno tajemství.

Hvězdný prach v knihkupectví Martinus.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

Jumanji: První trailer láká na další level, představují se nové postavy

1. 7. Aleš 440

Dorazil druhý trailer na prequel Kingsmana, učí tajné agenty používat padák

30. 9. Aleš 423

Flashova sólovka je rozhodně potvrzena, uvedl představitel postavy Ezra Miller

22. 8. Aleš 402

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 91

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

To nejzajímavější z tohoto týdne: