Marvel: Je Vision hoden vládnout mocí Thora, když dokázal zvednout jeho kladivo?

Datum vydání 27. 2. 2018Shlédnutí 23 398×Názory k tématu9Sdílení článku324Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

V naší sérii článků, jimiž se snažíme vysvětlit matoucí scény ze slavných filmů, se samozřejmě nemůžeme vyhnout ani světu Marvelu. Začneme snímkem Age of Ultron 73 %, kde Avengers stvořili Visiona, bytost z vibrania s Kamenem mysli na čele. Ta si získala důvěru týmu, když bez zjevné námahy zvedla Thorovo kladivo Mjølnir.

V tom stejném snímku nám přitom bylo názorně vysvětleno, že žádný jiný Avenger se zbraní nehne ani o píď – s výjimkou Captaina Americy, pod jehož rukama kladivo aspoň trošku zaskřípalo. Jak tedy dokáže Mjølnir zvednout Vision? A když to dokáže, získá tím moc přivolávat blesky a hromobití?

Thorova nová zbraň definitivně odhalena! Vypadá to, že nakonec nepůjde o Jarnbjorn

Nejdříve se pokusíme zodpovědět první otázku, která vůbec není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá.

První vysvětlení zní, že Vision zvedl kladivo zkrátka proto, že je ho hoden. Netrpí žádnou povýšeností či dalšími lidskými chybami, takže mu Mjølnir věří. Film samotný to přinejmenším naznačuje, neboť Avengers začnou Visionovi následně důvěřovat také.

Druhá možnost, v Age of Ultron také trochu nastíněná, naopak předpokládá, že Mjølnir nějaký Vision vlastně vůbec nezajímá. Coby mechanická bytost může zvednout kladivo stejně, jako by to dokázal třeba výtah nebo jeřáb. To ale rozhodně neznamená, že by byl takový uměle vytvořený nositel nějakým způsobem legendární zbraně hoden.

Zabijácké duo Marvelu: Povíme, kde seženete Hawkeyův nůž a jak Black Widow zastavila robota

Existuje však i teorie, podle níž Vision může zvednout Mjølnir proto, že byl sám stvořen za pomoci Thorových blesků. V MCU už jsme dřív slyšeli, že takový Tesarakt nedokáže vzdorovat sám sobě – třeba to platí i pro kladivo?

Pokud doufáte, že definitivní odpověď poskytnou komiksy, musíme vás zklamat – Visionův kousek byl totiž novinkou i pro jejich fanoušky.

Teď ale k zajímavější části problému: získal Vision zvednutím kladiva Thorovu božskou moc?

Na první pohled to vypadá, že ano – Odin koneckonců v prvním Thorovi 74 % pronesl následující slova:

Kdo to kladivo získá, ten spolu s ním ovládne i Thorovu moc.

To přece znamená, že kdokoli je schopen Mjølnir zvednout, může také přivolávat bouřky a létat... nebo snad ne? Inu, anglický originál se od českého překladu krapet liší.

Whosoever holds this hammer, if he be worthy, shall possess the power of Thor.

Důležité je slovíčko if, za nímž se skrývá podmínka. Originální formulace teoreticky nechává prostor pro bytosti, které kladivo mohou zvednout, nejsou ale zároveň hodny, aby získaly moc Thora.

My se ale domníváme, že podobným teoriím zabouchal hřebíček do rakve loňský Ragnarok 83 %. Tam jsme totiž zjistili, že Thorova moc nikdy z Mjølniru nepocházela, takže si lze jen těžko představit, že by ji Vision mohl s pomocí kladiva získat.

10 filmových faktů o Thorovi: Nekouká na Hru o trůny a pomohl trpaslíkům porazit trolly

A co na tohle všechno sami tvůrci? Režisér Joss Whedon   vysvětlil své rozhodnutí svěřit Visionovi Mjølnir velmi jednoduše. Potřeboval totiž, aby Avengers začali novému členovi co nejdříve věřit a scéna skvěle zapadala do scénáře, v němž už předtím figurovala komická snaha ostatních hrdinů zvednout kladivo na oslavě. No a navíc mu zkrátka přišlo, že to bude vypadat cool.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *