Otázky fanoušků: Kolik peněz vlastně spálil Joker v Nolanově Temném rytíři?

8. 3. 2018 5 958×1141 světlý/tmavý vzhled

Asi tušíte, že dnešní filmová dovysvětlovačka nehodlá sama sebe brát až zas tak vážně. To ale neznamená, že se nepokusíme co nejpřesněji zodpovědět otázku z titulku. Kolik škváry vlastně filmový padouch Joker spálil v Temném rytíři 90 % Christophera Nolana  ? Prozkoumáme scénář, ale i fanouškovské výpočty.

Začneme pochopitelně tím, co se píše ve scénáři:

Přejdou do velkého skladu. Uprostřed leží MILIARDA DOLARŮ. Hromada je třicet stop vysoká. Na jejím vrcholu – Joker.

Třicet stop je v metrické soustavě mimochodem něco zhruba okolo 9 metrů. Je vám asi už i z obrázků jasné, že tak velká hromada peněz přeci jenom není – fanoušek na Quoře odhadli její vertikální rozměr zhruba na dvojnásobek výšky Jokerova herce Heatha Ledgera   a ještě půlku k tomu, tedy 4,6 metru.

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Dá se proto předpokládat, že se tvůrci scénáře nedrželi doslova a zmíněná miliarda dolarů jednoduše znamená, že je na hromadě naházeno opravdu moc peněz. Kolik tedy?

Hodilo by se znát rozměry základny, z níž pyramida hotovosti vyrůstá. Oxfordský student matematiky, který na otázku odpovídal na Quoře, odhadl zhruba šest metrů, leč z dostupných záběrů nejde délku strany základny určit příliš přesně. Jiný fanoušek z Redditu ji proto odhadl jen na přibližně 4,6 metru.

Poté bylo třeba započítat ještě tloušťku papíru, z něhož jsou bankovky vyrobeny, což jeden z fanoušků obešel výpočtem za pomoci palet naskládaných penězi. Výsledky se vcelku pochopitelně různily, neboť výpočty pracovaly s různými rozměry hromady.

Hans Zimmer: 10 nejlepších soundtracků geniálního skladatele

Autor řešení z Redditu nakonec přišel s obří částkou 6 328 000 000 dolarů, tedy lehce pod 130 miliard korun. Tolik peněz podle informací serveru iRozhlas z loňska utratil celý český národ platbami kartou za čtvrt roku.

Výsledek z Quory (který není anonymní a ergo mu možná můžeme věřit víc) odhadl hodnotu Jokerovy hromady na konzervativnějších 600 až 720 milionů dolarů. To vše pochopitelně za předpokladu, že všechny bankovky nesou nominální hodnotu sta dolarů, což si pochopitelně nikdo nemůže ověřit bez rozhrabání naší hromady.

My musíme přiznat, že bychom klidně uvěřili i vyššímu z čísel – sami si můžete (v angličtině) prohlédnout infografiku, která ukazuje, že miliarda dolarů v bankovkách až zas tak objemná není.

Pro úplnost se hodí dodat, že Joker vlastně de facto pálí jenom svou polovinu celé hromady. Ta druhá zkrátka má tu smůlu, že chytne od již hořících bankovek.

DC: 10 padouchů, které bychom chtěli v superhrdinském světě (opět) potkat

Ale nebojte se – padouchovo žhářství není ani zdaleka nejnákladnější destrukcí, kterou nám hollywoodské filmy ukázaly. Snadno ho trumfne třeba Cuarónova   Gravitace 78 %, kde podle webu Esquire vznikly škody za 156 miliard. Na nich se zhruba 150 miliardami podílí Mezinárodní kosmická stanice, podle některých zdrojů vůbec nejdražší věc, kterou kdy lidstvo postavilo. Joker ještě má co dohánět.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)