Filmožrout: Nový Tomb Raider v zahraničí moc neoslnil. Názory českých kritiků se různí

16. 3. 2018 3 597×358 světlý/tmavý vzhled

V kinech má dnes premiéru úvodní dobrodružství Lary Croft, v němž hrdinku poprvé ztvárnila Alicia Vikander  . Nás bude v tomto článku zajímat, co na novinku říkají čeští i zahraniční recenzenti. Už předem můžeme prozradit, že se tentokrát budou jednotlivé názory velmi výrazně lišit.

Laře chybí osobnost

Začneme tradičně názorem Františka Fuky z FFFilmu, který nadšením zrovna nepřekypuje. Ve filmu je prý málo akce a zábavných scén obecně a nahrazuje je zbytečné filosofování o smyslu života a rodičovské lásce. Dokonce ani kvalitní výkon Alicie Vikander pak nedokáže udělat z Lary Croft reálně působící postavu. Výhrady má Fuka také ke scénáři a domnívá se, že z něj bylo možná něco vystřiženo. Výsledné hodnocení 50 % vás tak asi nepřekvapí.

Zahraniční magazín Screen Rant se známkou souhlasí. Z Lary se filmu údajně nepodařilo udělat skutečně trojrozměrnou protagonistku, neboť se o její povaze nedozvíme nic víc, než že je odhodlaná a poměrně unáhlená. Počítačové efekty se také nedaří náležitě propojit s prostředím. Pochvalu si naopak vysloužil soundtrack, za kterým stojí Junkie XL (pracoval třeba na novém Šíleném Maxovi 80 %).

Zlomil Tomb Raider prokletí?

S oběma výše zmíněnými názory kontrastuje recenze Moviezone, která hned v úvodním odstavci vyhlásila Tomb Raidera 71 % nejlepší videoherní adaptací všech dob. Alicia Vikander prý svou roli zvládla fyzicky i emocionálně a díky přímočaré dějové lince film skvěle odsýpá směrem k intenzivní finální půlhodince. Lařino dobrodružství je zkrátka hodně dobrou akční oddechovkou a odneslo si odpovídajících 80 %.

Filmy podle her, na které se těšíme. Prolomí některý z nich kletbu videoherních adaptací?

Server Digital Spy si naopak myslí, že kletba videoherních adaptací prolomena nebyla. Největší slabinou nového Tomb Raidera je údajně samotná Lara, která svou cestu začne jako arogantní sobec – a skončí jako arogantní sobec. Film se táhne a je chladný, nudný, bez humoru. Hodnocení dvěma hvězdičkami z pěti nakonec táhnou nahoru jenom akční scény.

Trochu jako Mumie, ale bez nadpřirozena

Mirka Spáčilová z kulturní rubriky Idnesu udělila stejnou známku, 40 %. Nový Tomb Raider se podle ní v ničem zásadně neliší od toho staršího s Angelinou Jolie   a za zhlédnutí stojí jen akční scény a krásy jihoamerické džungle. Jinak je prý novinka zhruba na úrovni loňské Mumie 54 %, herecké výkony se zrovna nevydařily (včetně Alicie Vikander) a až příliš okatě se chystá půda pro pokračování.

Warcraft, Doba ledová i xXx: Američané nad filmy ohrnuli nos, zahraničí je (občas) zachránilo

Víceméně souhlasí i její kolegové z Bonuswebu, kteří film recenzovali očima hráčů předlohy. Film měl být o půl hodiny kratší, slušelo by se ubrat na expozici a kritikovi vadilo i to, že filmoví tvůrci ze světa Tomb Raidera vystříhali všechny prvky nadpřirozena.

Proč tak vážně?

Na závěr ale ještě připojíme jednu trochu pozitivnější recenzi, za kterou stojí server Fandíme Filmu. Příběh sice prý nepřichází s ničím novým a charakterizace postav je nedostatečná, pochvalu si ale mají napínavé scény, vizuály, výkon Alicie Vikander i logicky vystavěný příběh. Kdyby se Tomb Raider nebral tolik vážně, byl by prý hned o stupínek zábavnější. Takhle skončil na 60 %.

Kritikové versus diváci. 10 filmů se špatnými recenzemi, které publikum milovalo

Zmiňme ještě, že si film v době psaní tohoto článku v databázi ČSFD stojí na 71 %. Mezinárodní IMDB pak ukazuje 7,3 hvězdiček z deseti. Kritici na Rotten Tomatoes hlásí 51 % pozitivních reakcí s průměrným hodnocením 5,2 bodu z deseti. Zdá se tedy, že se snímek zamlouvá divákům zpravidla více, než profesionálním recenzentům.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (3 komentáře)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: