Ženatý Luke a Reyino milosrdenství: Mrkněte, co všechno prozradila knižní verze Posledního z Jediů

20. 3. 4 826×101 světlý/tmavý vzhled

Začátkem měsíce vyšla oficiální románová verze nejnovější epizody Star Wars. Ta nám prozradila o Posledním z Jediů 75 % leccos nového, dovysvětlila mnohé náznaky a také zaplnila díry v příběhu, včetně některých, které se týkají předchozího dílu Síla se probouzí 77 %. Ze všech těch informací jsme vybrali pár nejzajímavějších.

1) Lukův alternativní život

Jak by vypadal život Luka Skywalkera, kdyby hrdina nikdy nezareagoval na volání princezny Leii? Přesně tuto otázku si možná poněkud překvapivě klade knižní Poslední z Jediů hned v úvodu.

Stárnoucí Luke v alternativním světě žije po boku Camie Marstrap, ženy z Tatooine, která se měla objevit v už kdysi Nové naději 88 % předtím, než tvůrci její scény z výsledného filmu vystřihli. Skywalker se sice nikdy nestal legendárním válečníkem a pilotem. Má za sebou nenápadný, nicméně spokojený život. Povstalecká aliance je ale minulostí a Impérium tvrdou rukou vládne nad celou galaxií.

Světelné meče: Všechno, co jste chtěli vědět o legendárních zbraních ze Star Wars

Nakonec zjistíme, že se celou dobu nacházíme v Lukově snu, který dobře shrnuje jeho osamocení v exilu na Ach-to.

2) Poe opravil Finnovu bundu

V závěru snímku Síla se probouzí sekl Kylo Ren Finna mečem přes záda, čímž ho vyřadil z boje a zničil bundu, kterou bývalý voják Prvního řádu dostal od Poa Damerona. Elitní pilot si ale kupodivu našel chvilku a během evakuace základny Odboje poškozený kus šatstva sešil.

Detail se dostal dokonce i do nové hry Star Wars: Battlefront II, jak si můžete všimnout na ilustračním obrázku.

3) Han Solo se dočkal rychlého pohřbu

Během překotného úprku povstalců se ale stihl dokonce i krátký pohřební obřad Hana Sola, kterým se chtěla Leia rozloučit se svou životní láskou a pozvednout morálku ostatním. Protože pašerákovo tělo skončilo v jádru nově zrozené hvězdy, vložila Leia místo něj do země dřevěnou figurku, kterou pro ni Han vyřezal v předvečer bitvy o Endor.

4) Kylo Ren má s rodiči Rey (nejspíš) pravdu

Po překvapivém odhalení, že rodiče Rey nebyli ve světě předaleké galaxie nijak zvlášť významní a svou dceru jednoduše opustili na planetárním smetišti, se samozřejmě ihned rozjely fanouškovské spekulace o tom, že se Kylo Ren mýlí nebo Rey dokonce vědomě lže. Přesto už ve filmu vidíme, že sama hrdinka už pravdu vlastně dávno ví a jen si ji nechce přiznat.

Knižní verze dál potvrzuje, že už bude odhalení z Posledního z Jediů pravděpodobně definitivní. Rey se totiž podíváme do hlavy a zjistíme, že už pravdě nedokázala dál odolávat.

5) Luke nezkoušel knihy spálit poprvé

Možná jste si povšimli, že Luke Rey potká v trochu jiném oblečení

než jaké ve svém vyhnanství jinak nosí.

Jaký je vlastně živočišný druh mistra Yody? A je ušatý Jedi jeho posledním zástupcem?

Kniha objasňuje, že bílá róba s hnědým pláštěm je Skywalkerův oděv mistra Jedi, který si Luke nasazoval pokaždé, když se vydával spálit prastaré texty svého řádu. Už se k tomu odhodlával mnohokrát a vždycky selhal, přílet Rey ho pak zastihl přímo uprostřed nejnovějšího pokusu.

Tady je pro srovnání ten stejný jedijský oděv ve scéně, kdy se Luke setká s Yodou.

6) Několik děr ve scénáři je zalepeno

Mnozí fanoušci si stěžovali, že Rey v sedmé epizodě až příliš snadno získá schopnost ovládnout mysl vojáků Prvního řádu. Kniha ale prozrazuje, že na techniku přišla, když ji vyslýchal Kylo Ren a omylem ji na okamžik pustil do své hlavy.

Další dovysvětlení se týká Renovy prohry v šermířském souboji, kvůli které se mu později posmíval sám Snoke. Temného válečníka limitovalo jeho zranění, které by ho podle novelizace dokonce zabilo, pokud by nebyl tak zběhlý v Síle. Tím se vysvětluje Reyino vítězství v souboji – na pokraji smrti byste asi taky nepodali kdovíjak hvězdný výkon.

7) Rey mohla zabít Bena Sola

Přetahovaná o meč a záblesk. Tak pro nás v kinech skončilo nejčerstvější setkání Kylo Rena s Rey. Kniha však prozrazuje, že se hrdinka probrala dříve, než padouch, sebrala zbytky rozbité zbraně a dokonce krátce zvážila, zda by neměla Bena jednoduše zabít. Odolala však pokušení svého mistra Luka, neboť stále věří, že mladý Solo může být spasen.

Star Wars: 7 skvělých detailů z Posledního z Jediů. Dívali jste se v kině pozorně?

Úplně opačně se chová Snoke, který nad vraždou učedníka také přemýšlel. Jeho nestabilitu způsobenou rozervaností mezi světlem a temnotou, považuje za slabost a v knize zvažuje, že se po zničení Odboje Rena zbaví.

Také jsme viděli, že v Kylovi stále ještě špetka Bena přežívá – třeba když nevypálil po své matce na můstku Radduse. Nově jsme se pak dozvěděli, že by Ren dokonce za pomoci Síly osudnou střelu odklonil, kdyby stihl tak rychle zareagovat.

BONUS) Jak vznikl Kylo Renův meč se záštitou?

Poslední zajímavost se již nevztahuje ke knižní verzi, takže jsme ji zařadili jen jako bonus. Server Screen Rant si totiž povšiml, že meč mladého Kyla designem nápadně připomíná ten s křížovou záštitou, který Ren nosí v dospělosti. Článek proto spekuluje, že Ben během svého odpadnutí k temnotě otrávil kyber krystal uvnitř a způsobil jeho prasknutí, které je zodpovědné za nestabilitu čepele.

Musíme říct, že jim to věříme, protože podobné chování naprosto sedí k postavě.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor