Filmožrout: V recenzích na Ready Player One převažuje spokojenost

28. 3. 1 931×90 světlý/tmavý vzhled

Dobrodružné sci-fi v režii Stevena Spielberga   asi jen málokterého fanouška filmů nechalo chladným – zvlášť když je to film, který vzdává hold spoustě legendárních příběhů z osmdesátých let. Teď snímek konečně dorazil do kin a máme k dispozici první reakce fanoušků a kritiků.

Text Františka Fuky z blogu FFFilm vyznívá spíše spokojeně. Nával popkulturních referencí je prý občas až nezvladatelný a s trochou nadsázky místy i pro pamětníky (vzhledem ke stáří a obskurantní povaze easter eggů). I díky obrovskému rozpočtu ale snímek dokáže pobavit i nadchnout zvlášť v akčních scénách. Fuka hodnotil 70 %.

Duna, Kronika Královraha a Zeměplocha. Fantasy a sci-fi legendy, které už možná brzy uvidíme

Filmový server Digital Spy hlásí ještě větší spokojenost, vyjádřenou čtyřmi hvězdami z pěti a nadšeným nadpisem Ready Player One je nejlepší Spielbergův film za celé věky. Nejsilnější zbraní novinky jsou prý postavy a jejich herečtí představitelé, pochvalnou zmínku si vysloužily ale i speciální efekty, humor a příběh.

Nadšení panuje i na českém Filmserveru, odkud si sci-fi geekařina odnesla rovnou devět bodů z deseti. Na filmu je vidět pořádný kus práce, obsazení hlavních rolí se povedlo a digitální dokonalostí si snímek nezadá se Star Wars. Výsledné divácké dojmy však velmi ovlivní, nakolik se vyznáte ve světě filmů či her.

I to někdo udělal pro roli. 7 neuvěřitelných příprav na film, které provedli slavní herci

Dobrou známku B udělil také Collider a kvituje že si snímek poradí i bez všech těch referencí. Spielberg má prý totiž stále nad postavami i scénářem mistrovskou kulturu a prostředí, ve kterém se příběh odehrává, je fascinující. Od časů Tintinových dobrodružství 74 % se prý režisér naučil pracovat s technologií motion capture a výsledkem je vizuální zázrak, za kterým se vyplatí vyrazit k co největšímu plátnu.

Naopak třeba recenze zpravodajského portálu Novinky.cz nenechala na Ready Player One 81 % nit suchou. Příběh je prý až příliš plný klišé a absurdit dokonce i na hollywoodské poměry, postavy postrádají hloubku a náznaky romantiky vyznívají přitrouble. Otázkou zůstává, zda autor textu dokázal snímek docenit – DeLorean z Návratu do budoucnosti 88 % zaměnil za „cosi, co připomíná batmobil.“

Pět středozemských čarodějů. Odkud se vzali a proč si na dva z nich Gandalf nepamatuje?

Na Moviezone podobnými problémy netrpí, naopak jim trochu vadí, že easter eggový potenciál nebyl využitý naplno. Chápou ale, že musel Spielberg leccos obětovat plynulosti příběhu (140 minut uteče jako voda) a recenzenta také potěšilo, že adaptace zachovala ducha předlohy i přes všechno zjednodušování. Verdiktem je sedm bodů z deseti.

 

Podobné skóre 65 % si novinka odnesla i od Mirky Spáčilové z kulturní rubriky Idnes, které vadil hlavně nadbytek klišé typu outsiderské romance nebo všelidového povstání proti ziskuchtivých záporákům. Daří se naopak budovat napětí a dočkáme se i příjemné dávky humoru.

Na ČSFD měl snímek Ready Player One v době psaní našeho filmožrouta 81 %, což zhruba odpovídá osmi bodům z deseti v mezinárodní databázi IMDB. Agregátor Rotten Tomatoes hlásí 81 % pozitivních recenzí s průměrnou známkou 7,2/10, zatímco konkurenční Metacritic ukazuje pětašedesát bodů ze sta.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor