Zasloužili si Jediové skončit? Zkoumáme odvrácenou tvář ochránců míru v galaxii

Datum vydání 29. 3. 2018Shlédnutí 12 777×Názory k tématu1Sdílení článku274Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

V jednom starším článku o prequelové trilogii Star Wars jsme zmínili, že filmy z přelomu tisíciletí ukazují i temnější stránku řádu Jediů, což se ne všem čtenářům tak docela pozdávalo. Rozhodli jsme se proto, že se k tématu vrátíme a pokusíme se zjistit, zda na hořké kritice galaktických rytířů ze strany Luka Skywalkera v osmé epizodě 75 % přece jenom něco nebylo.

Přijde nám, že Jediové neměli být tak úplně stoprocentními klaďasy dokonce ani ve třech filmech originální trilogie. Tak si to přeberte – neřekli Lukovi pravdu o jeho původu, jen aby z něj mohli vykovat účinnější zbraň proti Darthu Vaderovi. Mladý Skywalker také navzdory nim věřil, že se jeho otec může navrátit zpět ke světlu a díky tomu byla galaxie zachráněna a Luke sám neodpadl k Temné straně (což by se po vraždě Vadera klidně mohlo stát).

Šestá epizoda 87 % tudíž skončila dobře paradoxně spíš proto, že Luke nenásledoval rady svých učitelů a věřil v dobro, které spatřoval ve svém otci.

A když už jsme u Dartha Vadera, jak se vlastně zrodil ten? Nebudeme předstírat, že Anakin Skywalker neměl žádné špatné vlastnosti – pokud jste schopni vyvraždit celou vesnici tuskenských nájezdníků včetně žen a dětí, něco je s vámi hodně špatně. Rozhodně by ale nebylo fér opomíjet, že ho do propasti zla postrčil i vlastní řád.

Od Skryté hrozby k Pomstě Sithů: 10 důvodů, proč si oblíbit prequelovou trilogii Star Wars

Jediové už od prvního okamžiku kritizovali nového učedníka, že chová příliš silné city k matce. Když pak Anakinovi hrozilo, že přijde o jedinou další ženu, kterou kdy miloval, dali mu skvělou radu. Měl se prý odstřihnout od všeho, co se bojí ztratit. Kdyby tohle udělal později i Luke, celá galaxie by byla ztracena.

A to pořád není všechno. Řád také mnohokrát ukázal pokrytectví. Anakin věděl, že neměl zabít hraběte Dooku, protože se chladnokrevná vražda neshoduje s učením Jediů. Nic na tom nezměnilo ani Palpatinovo prohlášení, že byl Sith příliš nebezpečný, než aby byl ponechán na živu.

Jaký je vlastně živočišný druh mistra Yody? A je ušatý Jedi jeho posledním zástupcem?

Jaké bylo ale Anakinovo překvapení, když Mace Windu úplně stejnými slovy obhajoval, proč musí popravit Dartha Sidiouse. Bez soudu, bez procesu, bez vší té demokracie, které si Jediové na papíře tak strašně váží. Když zjistíte, že se zástupci Temné i Světlé strany chovají prakticky stejně, proč nepřejít k tomu týmu, který to alespoň dělá otevřeně?

Výhrady můžeme mít ale i k metodám, které Jediové používají – třeba když bezostyšně ovlivňují něčí mysl, nebo když se coby ochránci míru stanou generály klonových armád. Podrobnější zmínku si ale zaslouží spíš způsob, jakým se rytíři snaží sjednat spravedlnost, konkrétně v seriálu Clone Wars 76 %.

Viděli jsme vystřižené scény z prequelů Star Wars. Povíme, co v nich najdete!

Anakinova učednice Ahsoka Tano je obviněna z teroristického útoku na Chrám a Jediové ji na základě přinejlepším nedostatečných důkazů vyloučí z Řádu a předají Republice k soudu. Ahsoka nakonec málem dostane rozsudek smrti a zachrání ji jen její mistr, který na poslední chvíli přivede skutečnou pachatelku.

Co hůř, Mace Windu následně prohlásí celou záležitost za zkoušku, která jen ukazuje, jak jsou cesty Síly nevyzpytatelné. Následně Yoda nabídne Ahsoku, že ji Řád přijme zpátky a povýší na rytířku. No jak byste na takovou nabídku reagovali?

Nechceme samozřejmě tvrdit, že Sithové mají pravdu a imperiální tyranie je lepší, než zkorumpovaná republika, v jádru ideologie Řádu se ale skutečně skrývalo něco prohnilého. A rozhodně se nedivíme nikomu, komu občas přijde, že nastal čas, aby Jediové skončili.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *