Lednička, tryskoví havrani a zmenšený tank: Chyby ve filmech, které přiznali samotní režiséři

30. 3. 2 740×34 světlý/tmavý vzhled

Někteří režiséři se navenek tváří, že chyby nedělají, popřípadě se k výhradám fanoušků nijak nevyjadřují. Dnes si ale povíme o pěti, kteří se k problémům ve své tvorbě postavili čelem a nepokusili se je zakrýt. Čeká nás kouzelná lednička, příšerky se špatnou pamětí nebo nedomyšlené cestování v čase.

1) Indy v ledničce

Království křišťálové lebky 72 % se mezi fanoušky Indiana Jonese dočkalo rozporuplného přijetí. Mnohým například přišla scéna, v níž hrdina přežije atomový výbuch schovaný v lednici, jako moc přitažená za vlasy. Režisér Steven Spielberg   později uznal, že to ve filmu krapet přehnali.

Indiana Jones: Jak šel čas s bičem a kloboukem a co můžeme čekat v pátém díle

Prohlásil, že veškerá zodpovědnost padá na jeho hlavu, protože mu spousta kolegů už předem říkala, že diváci Indyho přežití nesežerou. V roce 2012 se ale ozval Spielbergův kamarád George Lucas   s tvrzením, že patálie z ledničkou padá na jeho hlavu. Nejmenovaní vědci mu prý totiž potvrdili, že šance na přežití výbuchu Jonesovou metodou je zhruba padesát na padesát.

2) Spolužáci ze základky

Ve snímku Univerzita pro příšerky 75 % vidíme, jak se Mike Wazowski a James P. Sullivan poprvé setkali. To ale moc nedává smysl, protože v navazujícím snímku Příšerky s.r.o. 85 % tvrdí, že se znají mnohem déle, přinejmenším od čtvrté třídy! Režisér Dan Scanlon   otevřeně přiznal, že žádné vysvětlení nemá.

Přišlo mu prý, že bude Univerzita ideálním prequelem a rozhodně nechtěl točit Základku pro příšerky, takže se neustále snažil vyřešit ten prekérní problém s jednou linkou dialogu. Nakonec mu režisér původních Příšerek poradil, ať si s tím neláme hlavu. Příběh proto dostal přednost před kontinuitou.

3) Tryskoví havrani

Své si s rýpavými fanoušky užil i seriál Hra o trůny 92 %. Teleportace postav přes obří vzdálenosti diváci dlouho tolerovali, zejména díky tomu, že se obvykle daly vysvětlit na základě nesouběžných časových linií (tedy že v seriálu uteklo víc času, než se zdálo). Loni to ale tvůrci už krapet přehnali.

Chtěli totiž, abychom věřili, že Gendry doběhl až ke Zdi, odeslal havrana na Dračí kámen k Daenerys a ta stihla přes půlku kontinentu přiletět – a to všechno do doby, než stihlo zamrznout jezero. Režisér Alan Taylor   později uznal, že načasování bylo krapet mlhavé, což je asi taky jeden ze způsobů, jak tuhle geografickou kravinu prodat.

4) Tank Hanka Pyma

Když v Ant-Manovi 75 % něco zvětšujete nebo zmenšujete, údajně tím neměníte celkovou hmotnost (jen ubíráte mezery mezi atomy). To je sice moc pěkné, ale vysvětlete nám nejdřív, jak může Hank Pym nosit po kapsách sovětský tank z časů druhé světové války, který váží okolo třiceti tun.

7 filmových zajímavostí o Ant-Manovi: Děkuje Bohu, že není Tony Stark a auto parkuje ve vodě

Režisér Peyton Reed   na Quoře prozradil, že jde skutečně o logickou chybu, prý ale počítal s tím, že diváci vzhledem k superhrdinskému žánru přimhouří oko. S jistou dávkou nadsázky se také omluvil všem, kteří museli ten prohřešek proti zákonům fyziky (a konzistentnosti příběhu) protrpět.

5) T-1000 a cestování časem

Hned první Terminátor 87 % ustanovil pravidlo, že neživé předměty nemohou být přesouvány časem, nejsou-li obaleny organickou tkání. Ve druhém díle 91 % ale z budoucnosti dorazil model T-1000 tvořený tekutým kovem (a tedy neživým materiálem), čímž snímek svého předchůdce popřel.

Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

Režisér James Cameron   později vysvětlil, že nový záporák původně měl přicestovat uvnitř jakéhosi kokonu, usoudil však, že by tím pravděpodobně diváky akorát zbytečně zmátl. Navíc by pak už nebylo možné dost dobře vysvětlit, proč si s sebou v masové tašce terminátor nepřinesl třeba i nějakou plazmovou zbraň.

BONUS) Plakát z Vykoupení

Mnozí filmoví fanoušci však leckdy hledají chyby i tam, kde se ve skutečnosti dají rozumně vysvětlit a jedním z takových případů je i Vykoupení z věznice Shawshank 95 %. Někteří diváci totiž dumali, jak je možné, že plakát překrývá únikový tunel Andyho Dufesna i poté, co do něj hlavní hrdina vleze.

Jiní však upozornili, že plakát mohl být přilepen pouze shora. Andymu by ho stačilo nadzvednout a pak zase spustit. Fanoušci dokonce provedly testy, které ukázaly, že by papír i tak nejspíš zůstal dostatečně napnutý na to, aby do něj udělala otvor vržená šachová figurka.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor