Velmistři filmové hudby: 10 z nejslavnějších skladatelů stříbrného plátna

6. 4. 2018 14 347×7115 světlý/tmavý vzhled

Stává se vám, že někde zaslechnete útržek filmového soundtracku a ihned se vám vybaví příslušná scéna? Pak jste se skoro určitě setkali s tvorbou některého z deseti pánů dnešního žebříčku největších filmových skladatelů. Kdo se v kinech stará o spokojenost vašich uší?

10) Bryan Tyler  

Americký skladatel vyrostl v Kalifornii, bakalářský titul získal na tamní University of California a ten magisterský na prestižním Harvardu. Hraje na přinejmenším třicet hudebních nástrojů. Kromě filmů tvoří hudbu i pro televizi a občas i k videohrám – zmiňme alespoň Far Cry 3 nebo čtvrtý Assassin’s Creed.

Jeho tvorbu si můžete pamatovat třeba z Postradatelných 76 %, nejnovějších snímků ze série Rychle a zběsile nebo z marvelovek Thor: Temný svět 73 % a Avengers: Age of Ultron 73 %. Světoznámou se stala jeho skladba Summon the Worms, kterou použila pěkná řádka filmových trailerů jako podkres.

7 nejdrsnějších Iron Manových obleků. Víte, že jeden umí i čarovat?

Proč patří do našeho žebříčku: O Iron Manovi 3 80 % si můžete myslet co chcete, ale jeho hudební motiv je dost možná pořád tím nejlepším, co zatím ve vesmíru Marvelu kdy zaznělo.

Co jste nevěděli: Tyler je autorem hudby k současnému intru Marvel Studios a stejnou práci odvedl i pro konkurenční Universal Pictures.

9) James Newton Howard  

Kalifornie nezrodila jen jednoho velkého hudebního skladatele – vedle Bryana Tylera se tam narodil i James Newton Howard. Prorazil až těsně před čtyřicítkou soundtrackem pro romantickou komedii Pretty Woman 78 %. V poslední době tvořil třeba pro populární sérii Hunger Games, potterovku Fantastická zvířata 73 % a její letošní pokračování s podtitulem Grindelwaldovy zločiny  .

Proč patří do našeho žebříčku: Spolu s Hansem Zimmerem   se postaral o hudbu ke snímkům Batman začíná 86 % a Temný rytíř 90 %.

Co jste nevěděli: Než vzal Howarda pod svá křídla slavný Elton John  , byl skladatel podle vlastních slov chudý jako kostelní myš.

8) Michael Giacchino  

Američan s italskými kořeny strávil mládí v New Jersey. Původně skládal pro videohry, kariéru ve světě filmu pak zahájil soundtrackem pro Úžasňákovy 83 % a celé roky pracoval pro seriál Ztraceni 75 %. S jeho tvorbou jste se mohli setkat v animovaných snímcích Vzhůru do oblak 81 %, Ratatouille 85 % nebo V hlavě 81 %, ale i ve těch hraných. Zmiňme Úsvit planety opic 74 %, Jurský svět 73 %, všechny nové Star Treky nebo Doctora Strange 76 %.

7 filmů, které mají šťastné konce. Tedy než se nad nimi trochu zamyslíte

Proč patří do našeho žebříčku: Protože složil hudbu k Rogue One: Star Wars Story 78 %. Co by byla jedna z nejdrsnějších scén dějin kinematografie bez patřičně velkolepého soundtracku?

Co jste nevěděli: Giacchinova tvorba pro film Vzhůru do oblak získala studiu Pixar jeho vůbec prvního hudebního Oscara.

7) Steve Jablonsky  

Jablonsky začal svou kariéru jako spolupracovník slavnějších skladatelů typu Hanse Zimmera a Harryho Gregsona-Williamse  . Brzy ale dokázal, že zvládne utáhnout i celovečerní film a od té doby je tak trochu dvorním hudebníkem režiséra Michaela Baye  , hlavně co se týče akční série Transformers (pracoval i na nejnovějším pátém díle).

Napsal ale i soundtrack pro Posledního lovce čarodějnic 56 %, Bitevní loď 61 % nebo střelenou fantasy parodii Princ a pruďas 61 %.

Proč patří do našeho žebříčku: Postaral se o velkolepý doprovod krapet nedoceněného sci-fi filmu Enderova hra 70 %.

Co jste nevěděli: Steve Jablonsky je v současné době zaměstnán v Remote Control Productions, společnosti zaměřené na skládání hudby k filmům a videohrám, kterou vede jeho kolega Hans Zimmer a prošla jí celá řada slavných jmen, včetně některých z tohoto žebříčku.

6) Harry Gregson-Williams

První Brit v našem seznamu. Hudbu studoval už od sedmi let a vzdělávání zakončil na Guildhallské škole hudby a herectví. Jeho skladby doprovázejí animovanou sérii Shrek, fantasy Letopisy Narnie a hned několik snímků již zesnulého režiséra Tonyho Scotta  . Možná si pamatujete třeba i soundtrack k Princi z Persie 70 % nebo nepříliš dobře přijatému X-Men Origins: Wolverine 73 %.

Proč patří do našeho žebříčku: Složil mrazivý, dramatický hudební motiv Království nebeského 72 %.

Co jste nevěděli: Harryho bratr Rupert Gregson-Williams   je také úspěšným skladatelem a stojí za soundtracky k filmům jako Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny 83 %, Legenda o Tarzanovi 56 % nebo Wonder Woman 70 %.

5) Ramin Djawadi  

Už se dostáváme mezi pořádně těžké váhy. Ramin Djawadi zažil v posledních letech značný průlom ve své kariéře, když složil hudbu pro prvního Iron Mana 81 %, Souboj Titánů 55 %, Pacific Rim 63 % a nejnověji pro Warcraft 74 %. Plně si uvědomuje také rostoucí potenciál drahých televizních seriálů a pracoval třeba na Westworldu 85 %, Lovcích zločinců 78 % nebo Útěku z vězení 80 %. Vystudoval známou Berklee College of Music.

Herec, kterému ve Hře o trůny zemřely už dvě postavy. A 8 dalších detailů, které vám zatím ušly

Proč patří do našeho žebříčku: Kvůli Hře o trůny 92 %, samozřejmě. Zvlášť v šesté sérii předvedl hotová hudební kouzla, v paměti nám rozhodně nejvíc utkvěl začátek Bitvy bastardů, kde se Jon Sníh postavil útočící jízdě.

Co jste nevěděli: Ramin Djawadi má synestezii, která se projevuje tím, že v jeho mysli hudba vyvolává dojem barev a barvy samotné dokáže skladatel naopak „slyšet.“

4) James Horner  

James Horner je ten citový vyděrač, který v závěru Titaniku 85 % vehnal tisícům diváků slzy do očí. S režisérem Jamesem Cameronem   ale spolupracoval třeba i na Vetřelcích 90 %, za které získal první oscarovou nominaci. Slavnou, oceňovanou hudbu složil třeba i pro Statečné srdce 88 % Mela Gibsona  , podílel se i na režisérově dalším snímku Apocalypto 80 % a zavítal i do říše fantazie v Kronice rodu Spiderwicků 63 %.

Proč patří do našeho žebříčku: Avatar 82 % možná není nejlepším filmem historie, ale mezi ty největší a nejambicióznější patří bezpochyby. James Horner ale naneštěstí už soundtrack pro další díly nikdy nesloží, protože tragicky zahynul při havárii svého letadla v roce 2015.

Co jste nevěděli: Horner tvořil hudbu pro film Amazing Spider-Man 65 %, ale do pokračování se už vrátit nechtěl, a dokonce jej nazval příšerným. S odstupem času musíme přiznat, že se vcelku trefil.

3) Howard Shore  

Howard Shore pochází z Kanady, podobně jako Ramin Djawadi studoval na Berklee College of Music a mezi filmovými fandy se stal známým třeba díky hudbě k Mlčení jehňátek 90 %, fantasy sériím Hobit nebo Stmívání (Shore složil soundtrack k Zatmění 47 %) a s Martinem Scorsesem   spolupracoval na Hugovi a jeho velkém objevu 73 %. V nedávné době také skládal třeba pro oscarové drama Spotlight 82 %.

Proč patří do našeho žebříčku: Hudba k Pánu prstenů je skvěle promyšlená, rozmanitá a mimořádně působivě dokresluje už beztoho velkolepé dění na plátně. Stala se nedílnou součástí osobitého kouzla Středozemě.

Co jste nevěděli: S pánprstenovským režisérem Peterem Jacksonem   měl Shore spolupracovat i na jeho dalším projektu King Kong 73 %, měli ale o hudbě k filmu rozdílné představy a soundtracku se proto nakonec ujal James Newton Howard.

2) Hans Zimmer

Na jméno německého génia jsme už v tomto článku párkrát narazili a není se vůbec čemu divit. Zimmerova skladatelská filmografie je neuvěřitelně působivá. Podílel se na nesčetné plejádě filmů od trilogie o Temném rytíři po část série Piráti z Karibiku. Prvního Oscara získal za Lvího krále 86 %, za Gladiátora 88 % zase Zlatý glóbus. Pracoval na Posledním samuraji 84 %, Počátku 89 %, Interstellaru 84 % a Dunkerku 81 %. Mezi jeho další slavné soundtracky patří Princ egyptský nebo Sherlock Holmes.

Proč patří do našeho žebříčku: Kromě toho, že se řadí mezi nejplodnější skladatele současnosti? Poslechněte si třeba jeho hudbu k Rivalům 90 %.

Co jste nevěděli: Aby Hans Zimmer autenticky zpracoval prvky tradičních romských písní pro snímek Sherlock Holmes: Hra stínů 75 %, navštívil komunity na Slovensku, ve Francii a v Itálii.

1) John Williams  

Star Wars. Jurský park. Schindlerův seznam 92 %. Sám doma 86 %. První tři díly Harryho Pottera. Nejslavnější Supermanův motiv. Jedna legendární melodie vedle druhé, všechny v oceňovaných a divácky úspěšných filmech. Williams má doma pět Oscarů a nominován byl už na jednapadesát. Sesbíral snad každou další hudební cenu, která za něco stojí. Je mu už skoro devadesát, ale pořád ještě pracuje. Těžko nesouhlasit s Georgem Lucasem  , který Williamse nazval největším skladatelem a dirigentem v tomhle vesmíru.

Indiana Jones: Jak šel čas s bičem a kloboukem a co můžeme čekat v pátém díle

Proč patří do našeho žebříčku: Protože pokud ne on, tak nikdo. Určitě byste čekali, že vyberu Imperial March nebo jinou skladbu z předaleké galaxie, co by tomu ale řekli Dobyvatelé ztracené archy 90 %?

Co jste nevěděli: V mládí byl odveden do vzdušných sil armády Spojených států, jejíž kapelu pak v rámci své vojenské kariéry dirigoval.

BONUS) Clint Mansell  

Tenhle Brit se nám už do seznamu nevešel (jako mnoho dalších, kteří by si místo zasloužili… pořád máme výčitky svědomí, že tu chybí Alan Silvestri  ), ale uvést jej musíme alespoň proto, že složil pro snímek Rekviem za sen 88 % snad nejpoužívanější trailerovou skladbu v historii lidstva, Lux Aeterna.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (7 komentářů)