Pád Gondolinu: Příběh, který položil základy Pána prstenů a brzy vyjde i knižně

12. 4. 13 243×282 světlý/tmavý vzhled

Pád elfského města Gondolinu byl v knihách i filmech ze světa Pána prstenů zmíněn hned několikrát. Pochází odtamtud například meče, které Gandalf a Thorin v prvním díle Hobita 81 % získali od zkamenělých zlobrů. Co se ale o celém tragickém dobytí mocného království můžeme dozvědět ze širšího kontextu díla J. R. R. Tolkiena  ?

Je ideální doba si tuto otázku položit – blíží se nový seriál ze Středozemě, jehož příběh dost možná pád Gondolinu někdy vzpomene a taky bylo na srpen oznámeno vydání knihy, kterou na základě otcových zápisků týkajících se celé události dokončil Christopher Tolkien.

Pokusíme se nezabíhat do detailů, které by mohly zmást filmového diváka, neznalého knih. Pro začátek jenom připomeneme, že koncem Prvního věku, kdy se celý příběh odehrává, vypadal Tolkienův svět výrazně jinak, než jak si ho pamatujeme z obrazovek a pláten kin.

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Elfové tehdy ještě nebyli v tak hlubokém úpadku a neprchali po houfech na Západ za moře (mimo jiné proto, že nemohli, ale to je jiný příběh). Místo toho se snažili vyvrátit panství Morgotha, prvního Temného pána. Zaznamenali sice dílčí úspěchy, tyran ze severu ale století za stoletím pomalu postupoval a síly elfů se tenčily.

Postupně začal Morgoth vítězit a země jeho nepřátel padaly jedna po druhé. Gondolin ale zůstal stát, a to z prostého důvodu – služebníci zla zkrátka nevěděli, kde se nachází. Město totiž ze všech stran obklopovaly mohutné horské štíty střežené orly a jeho přesná poloha byla přísně střeženým tajemstvím.

Král Turgon ale nedokázal stejně pečlivě uhlídat svou sestru, která se vydala do světa a zamilovala se do temného elfa jménem Eöl. Spolu měli syna Maeglina, který se následně vydal zpět do Gondolinu, domova své matky, a tam se zamiloval… do své sestřenice, Turgonovy dcery Idril.

Aby toho nebylo málo, samotná elfka jeho nešťastnou lásku neopětovala. Zato navázala vztah s pouhým člověkem (byť člověkem z významného rodu) jménem Tuor. Ne, Aragorn a Arwen nebyli až zas tak výjimečný pár, jak se může laikovi na první pohled zdát.

Prsteny moci: Koho učiní neviditelným? A co by se stalo, kdybyste Jeden prsten prohlásili za svůj?

Milostného trojúhelníku pak využil Temný pán, když se mu podařilo Maeglina zajmout. Nabídl totiž zhrzenému nápadníkovi, že mu dá nejenom Idril, ale rovnou celý Gondolin, pokud elf odhalí jeho skrýš. Morgoth přitom pravděpodobně dohodu vůbec neměl v úmyslu dodržet.

Do tajného údolí vtrhli draci, skřeti i balrogové a rozpoutal se zoufalý boj, během kterého byli téměř všichni obyvatelé města nemilosrdně pobiti. Padl král Turgon a jeho meč Glamdring se na celé věky ztratil, neboť jej ukořistil nepřítel. Maeglin se pokusil zabít syna Tuora a své milované Idril, nakonec byl ale sám sražen do propasti a mladí manželé zkáze města unikli.

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Ztráty se nevyhnuly ani Morgothově armádě. Zahynul pán balrogů Gothmog, podle kterého se jmenuje prasečí skřetí generál v Návratu krále 90 % a dalšího démona za cenu vlastního života zabil Glorfindel. Ten podobně jako Gandalf obdržel posléze nové tělo a vydal se zpět do Středozemě, kde zachránil Froda před Prstenovými přízraky – tedy v knize, neboť ve filmu jej nahradila Elrondova dcera Arwen.

Je sice relativně nepravděpodobné, že bychom se celého příběhu v nejbližší době dočkali i na obrazovkách, za pozornost však rozhodně stojí. Už jen proto, že se dost možná jedná o první Tolkienův příběh ze světa Pána prstenů, který kdy vznikl – datuje se do roku 1917, kdy spisovatel bojoval v první světové válce.

Nebýt něj, možná bychom se nikdy nedočkali slavných příběhů, které jsme si zamilovali ve filmové podobě.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor