Hvězdná brána: Efekt brány s vodní hladinou stvořili za pomoci tryskového motoru letadla

13. 4. 6 465×1139 světlý/tmavý vzhled

Studio Metro-Goldwyn-Mayer se letos pokusilo znovuoživit svou slavnou značku Stargate seriálem Origins 37 %. Naneštěstí se to tak docela nepovedlo – novinka se dočkala spíše nespokojených reakcí fanoušků, kteří jí vyčítají nízký rozpočet či špatné herecké výkony. Jak na ČSFD, tak na IMDB se průměrné hodnocení pohybuje okolo 40 %.

Svět Stargate má ale zajímavou, bohatou historii, jejíž počátky můžeme vystopovat až do konce devadesátých let a na seriál SG-1 71 % s deseti sériemi a více než dvěma stovkami epizod dodnes nostalgicky vzpomíná spousta fanoušků. Možná ale i oni na následujících řádcích zjistí, že o populární značce i po všech těch letech leccos neví.

Vražda snoubence, dětská obrna a temný Brumbál. Tohle je 5 hodně temných filmových teorií

Značce? Ano, protože psát jenom o seriálu by bylo velmi zavádějící. SG-1 je totiž součástí širšího univerza Stargate, který se zrodil se stejnojmenným filmem Rolanda Emmericha   v roce 1994. Později pak vlivem diváckého úspěchu vznikly další filmy jako Archa pravdy 76 % nebo Návrat 81 %, které ale putovaly rovnou na DVD. Vznikly i další seriály jako animované Infinity 10 % či hraná Atlantida 78 %. Fenomén Stargate si zkrátka získal oddanou komunitu příznivců.

Původní režisér Emmerich mezi ně nicméně nepatří. Chtěl totiž úspěch svého filmu proměnit v celou sci-fi sérii. Jednu dobu dokonce plánoval, že Stargate rebootuje společně s původním scénáristou Deanem Devlinem  , z plánů ale postupem času sešlo.

Do značky se ale naštěstí zamilovali Kanaďané, takže se převážná většina celého seriálu točila ve Vancouveru. Práce na více než dvaceti epizodách ročně byla velmi atraktivní pro místní triková studia, která se s ní občas popasovala velice kreativně.

Efekt aktivované brány, který na pohled připomíná vlnící se vodní hladinu, například stvořili za pomoci tryskového motoru letadla, umístěného nad nádrž. Tento záběr poté vložili na zelené pozadí, které se nacházelo za fyzickým modelem během natáčení.

Velmistři filmové hudby: 10 z nejslavnějších skladatelů stříbrného plátna

K dispozici ale tvůrci měli i bránu s displejem, na němž se efekt jednoduše přehrával – tu však bylo možné používat jen ve tmavých scénách. Někdy musela být dokonce místo skutečné brány použita kompletně digitální. To když se její případné vztyčení ukázalo být zbytečně náročné nebo nemožné, například v záběrech z kosmu.

Radost ale ze seriálu neměli jenom trikaři, ale i armáda. Odborníci z amerického letectva scénáristům opravovali faktografické chyby týkající se vojenských záležitostí a občas dokonce poskytli vlastní personál jako komparz. Loďstvo zase nechalo filmaře natáčet na palubě jaderné ponorky. V seriálu se dokonce v malých rolích objevili i dva skuteční generálové.

Fiktivního generála Hammonda si zase zahrál kapitán Don S. Davis  , k němuž se váže zvláštní příběh. Seriál totiž zdánlivě předpověděl jeho smrt a dokonce i její příčinu – infarkt. Ve čtvrté sérii, vydané na přelomu tisíciletí, se totiž podíváme do alternativní budoucnosti roku 2010 a dozvíme se o zmíněném generálově osudu. V roce 2008 pak Don S. Davis skutečně zemřel popsaným způsobem. Tvůrci seriálu následně uctili hercovu památku tak, že pojmenovali po jeho postavě vesmírnou loď.

Plyšový upír a Darth Vaderův burger. 7 dost ujetých věcí, inspirovaných filmy

Generál Hammond si takovou poctu jistě zasloužil. Má za sebou totiž ve světě Stargate poměrně dlouhou kariéru, jak prozrazuje například jeho vyznamenání z časů války ve Vietnamu, Republic of Vietnam Gallantry Cross.

Několik zahraničních filmových webů se ale shoduje na tom, že v jednom případě dospěla armáda s tvůrci k zásadní neshodě. Vojákům se prý nelíbil vtípek o tajné oblasti Area 51 a mimozemšťanech, kteří se tam mají nacházet. Požadovali, aby byl scénář změněn s tím, že se o něčem takovém nemá žertovat. Pokud se celá historka skutečně udála, bojíme se, že armáda jenom přilila olej do ohně všem příznivcům konspiračních teorií o svém utajeném působení.

Závěrem pak musíme zmínit ještě jeden případ, kdy na sebe skutečný svět narazil s tím fiktivním. Herci Michael Shanks   a Vaitiare Hirshon  , kteří ztvárnili v seriálu postavy Daniela Jacksona a domorodé Sha’re, byli v době natáčení pár. Druhá ze zmíněných postav v průběhu seriálu otěhotněla, a to ve stejné době, kdy se totéž stalo i herečce. Hádáme, že jí to pomohlo náležitě se vžít do role.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)