Vyprávějí příběhy z Kraje i Gondoru. Oba české fanfilmy ze Středozemě už vybraly potřebnou částku

17. 4. 3 216×137 světlý/tmavý vzhled

Od premiéry Bitvy pěti armád 75 %, dosud posledního snímku ze světa Středozemě, už uplynuly více než tři roky. Fanoušků ale neubývá a podobně jako kdysi po skončení Pána prstenů začínají pracovat na adaptacích těch příběhů z pera spisovatele J. R. R. Tolkiena  , které se oku kamery až doposud vyhýbaly.

S trochou štěstí si možná vzpomenete na Lov na Gluma 68 % nebo Zrození naděje 64 % z roku 2009. Oba tyto fanouškovské filmy se točily okolo postavy Aragorna. První zmíněný ukázal hrdinovu snahu lapit všem dobře známou šišlavou příšerku, ten druhý pak vyprávěl příběh Aragornových rodičů. O obou jsme kdysi na našem webu podrobněji psali ve článku o knižních Dodatcích k Tolkienově Pánu prstenů.

Pán prstenů: O čem bude seriál? Sedm příběhů z knižních Dodatků, které třeba uvidíme!

Z Británie se ale po deseti letech fenomén dostal i k nám do Česka. V těchto dnech končí crowdfundingová kampaň rovnou dvou nových fanfilmů ze Středozemě. Oba snímky přitom už vybraly požadovanou částku, takže je téměř jisté, že skutečně spatří světlo světa.

Horn of Gondor shání peníze na mezinárodním serveru Kickstarter, kde v době psaní tohoto článku nasbíral více než 12 000 dolarů (zhruba čtvrt milionu korun). Dějově se chce vrátit k událostem, které předcházejí ději Pána prstenů o celá staletí.

Pamatujete si ještě na všechny ty řeči o spojenectví Gondoru a Rohanu z původní trilogie? Nový fanfilm bude vyprávět, jak celá aliance vznikla. Zem Pánů koní totiž kdysi patřila gondorským králům a správcům, byla ale jen řídce obydlena. Rohirové ji následně dostali darem poté, co vyslyšeli zoufalou prosbu Gondoru o pomoc.

Na říši totiž v té době tlačili Východňané a vládnoucí správce Cirion vyslal jezdce s Rudým šípem, symbolem smrtelného ohrožení. Přežil jen jediný z nich, Borondir, který přivedl jezdce vedené Eorlem Mladým do rozhodující bitvy na poli Celebrantu a zvrátil tak její průběh ve prospěch Gondoru.

spoilerZa svůj hrdinský čin ale draze zaplatil, když v krvavém boji nakonec sám padl.

Tvůrci se chtějí co nejvěrněji držet knižní předlohy, takže se dočkáme využití Tolkienových fiktivních jazyků i anglosaštiny, kterou v knize mluví Rohirové. Lákají také na profesionální choreografii akčních scén. Hotový film bude mít premiéru v listopadu v Praze, načež si jej budou moci fanoušci po celém světě přehrát na internetu.

Crowfundingová kampaň, která končí dnes večer, pak nabízí celou řadu odměn pro přispívající fanoušky – od těch klasických, jako jsou plakáty, soundtrack, uvedení v titulcích či možnost stažení ve vysokém rozlišení, až po ty speciální typu výzbroje a výstroje z filmu či Tolkienových spisů vázaných v kůži.

Prsteny moci: Koho učiní neviditelným? A co by se stalo, kdybyste Jeden prsten prohlásili za svůj?

Výsledný snímek by měl mít zhruba čtvrt hodiny, přestože tvůrci uvažovali o prodloužení scénáře, kdyby se jim podařilo vybrat obzvlášť velkou částku.

Podobnou délku slibují i tvůrci druhého fanfilmu, Stínů Kraje. Ty zvolily crowdfundingovou platformu Hithit a vybraly už 150 000 korun, o čtvrtinu více, než bylo požadováno. Jak název napovídá, děj bude zasazen do mírumilovné země hobitů, kterou však obcházejí nebezpečné stíny.

Hlavním lákadlem bude prostředí českého Hobitína v Orlických horách, který od roku 2012 staví Svatoslav Hofman. Ten se na filmu bude podílet také jako kameraman a výtvarník spolu s dalšími nezávislými tvůrci, kteří pracují jako reportéři, střihači nebo produkční.

Otázky fanoušků: Mohl Černokněžný král v bitvě o Minas Tirith porazit Gandalfa Bílého?

Mezi odměnami pro přispěvatele opět nechybí osvědčená klasika v podobě plakátů, filmové hudby či digitálních kopií. Unikátem je nicméně možnost strávit noc v Hobitíně nebo speciální mapa natáčecích lokací. Přispět je možné ještě během následujících tří dnů, snímek by měl být hotový do roka.

Na závěr ještě připomeneme, že obyvatelé Kraje byli v bezpečí před nástrahami okolního světa zejména zásluhou hraničářů jako byl Aragorn. Ti lovili nebezpečné tvory z divočiny, jimž se zachtělo vydat se do hobití země. Kraj samotný neměl žádnou armádu, pouze policejní sbor takzvaných krajníků, jichž bylo dohromady všeho všudy dvanáct.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor