Nemysleli si, že by je mohl někdo natočit. 8 knih, u kterých byste filmovou verzi nečekali

20. 4. 2018 6 078×100 světlý/tmavý vzhled

Některé knihy představují pro filmaře značnou výzvu, neboť z různých důvodů vzdorují veškerým pokusům o natočení. Právě to ale spoustu tvůrců přitahuje a vznikají tak snímky i podle příběhů, u kterých byste žádnou adaptaci nečekali. Někdy se dílo podaří, někdy… méně, jak si ukážeme v dnešním článku.

1) Atlas mraků 78 %

Šest příběhů oddělených prostorově i časově, které na sebe vzájemně navazují leckdy dost překvapivým způsobem. Spíš než jako námět na úspěšný film působila knižní předloha jako zaručený recept na katastrofu. Spisovatel David Mitchell koneckonců sám prozradil časopisu The New Yorker, že během psaní litoval, že jeho dílo nepůjde nikdy zfilmovat.

Wachovským se to ale povedlo. Přinejmenším zčásti, protože Mitchell sám byl z adaptace nadšený. Atlas mraků se líbil i v Česku, Američané z něj ale kdovíjak na větvi nebyli. Snímek nakonec tak tak zaplatil svůj vlastní vznik, vzhledem k nákladům na marketing ale skončil finančním propadákem.

2) Watchmen 79 %

Pokud něco víte o komiksovém autorovi Alanovi Moorovi, slyšeli jste i o jeho názorech na filmy podle jeho děl. Moore je nenávidí. O Watchmenech ještě před premiérou prohlásil, že na ně bude plivat jed a považuje původní komiks za inherentně nezfilmovatelný. Adaptace i přesto vznikla.

Filmy podle komiksů nejsou jen pro děti. Vybrali jsme 10 obzvlášť temných

Zack Snyder   na ní odvedl pořádný kus práce a vytvořil film, který sice rozdělil fanoušky jako málokterý jiný, převažující většina reakcí ale byla pozitivní. Aby režisér alespoň trochu postihl obří záběr předlohy, natáhl v Ultimate sestřihu stopáž na těžko uvěřitelných 215 minut.

3) Atlasova vzpoura

Knižní Atlasova vzpoura má spíš než k beletrii blíž k dramatizaci filosofických a politických názorů autorky Ayn Rand. Proto leckoho překvapilo, když podle příběhu vznikl ne jeden, ale rovnou tři celovečerní filmy. Komerčně i kriticky všechny díly naprosto propadly, byť divácké hodnocení vyznívá příznivěji, než to recenzentské.

4) Pán prstenů

Nejslavnější fantasy trilogii všech dob považoval za nezfilmovatelnou nejenom její autor J. R. R. Tolkien  , ale údajně i jeden z nejslavnějších filmařů vůbec, Stanley Kubrick  . Zpočátku se zdálo, že mají pravdu – animovaná verze 61 % Ralpha Bakshiho   díru do světa neudělala a z plánovaného pokračování sešlo.

Pět středozemských čarodějů. Odkud se vzali a proč si na dva z nich Gandalf nepamatuje?

To bylo ale předtím, než došlo vlivem digitálních efektů k revoluci v kinematografii, která umožnila ukázat na plátně obry, davy skřetů, démony i kouzla i ve hraných snímcích. Pán prstenů Petera Jacksona   si rychle našel cestu do srdcí diváků všude po světě a dnes už patří mezi kultovní fantasy série.

5) Enderova hra 70 %

Jak dostat na plátno příběh, který se snad skoro z půlky odehrává v hlavě titulního hrdiny? Těžko. Filmaři začali tím, že vyškrtli vedlejší dějovou linii s Enderovými sourozenci, kteří skrz pilné blogování získali během vojenské kariéry svého bratra kontrolu nad osudem celé planety. Ne, neděláme si legraci – popravdě to docela stojí za přečtení.

Snímek se musel také chtě nechtě víc soustředit na akční scény, takže mnoho v knize propracovaných postav nedostalo zrovna mnoho prostoru. Mnozí přesto vyjádřili názor, že se jedná o nejlepší možnou filmovou verzi příběhu.

6) Americké psycho 67 %

Předchozí snímky trápily zejména potíže technického rázu, Americké psycho ale vadilo obsahem. Papír snese všechno, na filmová plátna ale příliš brutální nebo jinak kontroverzní filmy Američané pouští docela neradi. Příběh finančníka, který se stal vrahem se ale nakonec přeci jen do kin probojoval.

7) Odysseus 66 %

Na seznamu nenatočitelných románů by se Ulysses bezpochyby umístil hodně vysoko, pokud ne zrovna na prvním místě. Celý příběh se koneckonců odehrává v průběhu jednoho dne v Dublinu a svou přitažlivost čerpá třeba z použitého jazyka a odkazů roztroušených napříč textem – což objektivem kamery prostě nezachytíte.

Film z roku 1967 byl i přesto nominovaný na Oscara.

8) Akira 82 %

Původní manga vycházela dlouhých osm let, dosáhla délky 2000 stran a skončila teprve po premiéře anime filmu, takže si asi dokážete představit, jak byli fanoušci k adaptaci skeptičtí. Režisér a tvůrce předlohy Kacuhiro Ótomo   si ale nad svým dílem zachoval kreativní kontrolu.

Dětem je fakt nepouštějte. 8 velmi dospělých animovaných filmů

Výsledkem byl jeden z vůbec nejslavnějších anime snímků vůbec, který si oblíbili diváci na celém světě. Akira si vysloužila i vřelé přijetí kritiků a posunula technické možnosti svého žánru. Snaha natočit neadaptovatelné v tomto případě dobře dopadla.

BONUS) Hra o trůny 92 %

Přes úspěch dlouhé Akiry si ale myslíme, že by filmová verze Hry o trůny nejspíš nefungovala. Vždyť i desetidílný seriál musel z Martinova   příběhu vyškrtat leccos zajímavého. Spisovatel neměl rád, když musel ve svých scénářích z rozpočtových důvodů škrtat a právě proto se rozhodl napsat fantasy s tisíci postav, velkými hrady, bitvami a draky… neměl ale ani tušení, kam se po patnácti letech psaní posunou možnosti moderní televize.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

5. 3. Aleš 570

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 19507

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

31. 1. Aleš 504

Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

4. 7. Aleš 470

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

4. 11. Aleš 16452

Tenet: Tvůrci skutečně natočili srážku letadla s budovou, kterou jsme viděli v traileru

Dnes Aleš 11

Svět DC by se měl rozšířil o velké množství filmů. Co všechno nás ale vlastně čeká?

Dnes Daniel 20

Star Wars: George Lucas plánoval seriál, který v základu nebyl nijak omezován rozpočtem

Dnes Daniel 47

Marvel: Vypadá to, že Loki by se mohl dočkat minimálně dvou sérií na Disney+

Dnes Daniel 27

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 17745

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 5337