10 let, 18 filmů: Seřadili jsme všechny marvelovky podle hodnocení diváků

25. 4. 2018 34 750×1156 světlý/tmavý vzhled

Protože dnes do kin v předpremiéře doráží Avengers: Infinity War  , máme ideální možnost ohlédnout se za prvním desetiletím filmového vesmíru Marvelu. Rozhodli jsme se proto všech 18 dosavadních filmů seřadit podle hodnocení v databázi ČSFD. Nerozhodné případy jsme pak rozsekli za pomoci uživatelského skóre na zahraničních Rotten Tomatoes.

18) Neuvěřitelný Hulk 63 %

Na posledním místě se vcelku nepřekvapivě ocitl druhý snímek v historii sdíleného univerza, Neuvěřitelný Hulk. Zuřivého zelenáče v něm ztvárnil ještě Edward Norton  , takže lidé často zapomínají, že i film z roku 2008 patří do stejného světa, jako třeba Avengers. Seznámit jsme se v něm mohli také s Thaddeem Rossem, který se po letech vrátil do třetího příběhu Captaina Americy, do Občanské války.

17) Captain America: První Avenger 67 %

Nezaujala ani cesta brooklynského mladíka napříč válčišti druhé světové války. Kvalitní herci nestačili: ve snímku našli diváci nejedno ohrané klišé a vadilo jim také, že celý film jede tak trochu na půl plynu a že líbivé vizuální zpracování spíše zastírá, že se toho na plátně vlastně zas až tak moc neděje.

10 filmových faktů o Captainovi: Navštívil naši zemi a maraton zvládne za hodinku

16) Iron Man 2 73 %

To milionář, playboy, génius a filantrop Tony Stark neměl se svou premiérou na stříbrném plátně nejmenší problém, pokračování z roku 2010 se však nevyhnulo sžíravé kritice. Tu schytal přímočarý, značně děravý scénář, ale i očividná snaha stvořit lepší snímek zkrátka dvojnásobnou dávkou toho, co diváky bavilo na jedničce.

Iron Man: 10 filmových faktů o Tonym Starkovi, které možná ještě neznáte

15) Thor: Temný svět 73 %

Elf Malekith, který se pokusil zahalit vesmír do temnoty, patří dodnes mezi ty úplně nejnudnější z často nepříliš zajímavých marveláckých padouchů. Bez hluchých míst se neobešel ani scénář. Zahraniční kritici se obuli také do režiséra Alana Taylora  , známého jako jednoho z mnoha tvůrců Hry o trůny. Jeden podotkl, že by drsnější tón slavného seriálu snímku prospěl a další nazval druhé Thorovo dobrodružství slabým odvarem Tolkiena  .

10 filmových faktů o Thorovi: Nekouká na Hru o trůny a pomohl trpaslíkům porazit trolly

14) Avengers: Age of Ultron 73 %

Návrat nejslavnějšího superhrdinského týmu diváky lákal hlavně na souboj mezi Hulkem a Iron Manem, na charismatického Jamese Spadera   coby titulního robota Ultrona a třeba i na mocnými schopnostmi nadané sourozence Maximoffovy. Film ale ne všechny sliby splnil, byl dlouhý a sázel na jistotu, čímž mnohé fanoušky trochu zklamal.

Poznejte děti Kamene mysli! 7 filmových faktů o Visionovi, Scarlet Witch a Quicksilverovi

13) Spider-Man: Homecoming 73 %

Musíme přiznat, že nás relativně neslavné umístění nového Spider-Mana trochu překvapilo, loňský snímek měl ale přeci jen jako již třetí verze pavoučího hrdiny v posledních letech docela těžkou pozici. Z klasických šablon Marvelu navíc vybočoval jen příchutí středoškolské komedie, což zjevně ne všechny diváky oslovilo.

7 filmových faktů o Spider-Manovi: Ukázal se už ve druhém Iron Manovi a nezahálí ani v noci

12) Thor 74 %

Nadšeného přijetí se však nedočkal ani origin boha hromu. V něm musí hrdina projít charakterovým vývojem, zatímco Asgard ohrožují ledoví obři a také pletichy jeho nevlastního bratra Lokiho. Obzvlášť jízlivé hlasy přirovnávaly digitální krásy snímku ke spořičům obrazovky operačního systému Windows a nazývaly snímek snadno zapomenutelným. Na druhou stranu ale film poprvé naznačil bohatství a rozlohu širšího vesmíru MCU.

11) Black Panther 74 %

Zatímco zvlášť zahraniční kritici vynášeli v recenzích zatím nejnovější superhrdinskou sólovku až do nebes, čeští diváci ji v rámci univerza hodnotili spíš průměrně. Wakandský panovník se před svého kolegu z Asgardu dostal jen díky lepšímu přijetí americkými diváky na serveru Rotten Tomatoes.

10 filmových faktů o Black Pantherovi. Jeho schopnosti nepocházejí jenom z kočičího kostýmu

10) Ant-Man 75 %

Scott Lang nadaný schopností smrsknout do hmyzích rozměrů ve své sólovce sršel vtipem a během krádeže si to rozdal třeba i s Falconem, příběh nicméně nedodržoval svá vlastní pravidla, nepřinesl nic moc nového a křečovitě se držel tradiční šablony superhrdinského originu. Tomu odpovídá i jeho hodnocení.

7 filmových zajímavostí o Ant-Manovi: Děkuje Bohu, že není Tony Stark a auto parkuje ve vodě

9) Doctor Strange 76 %

Obdobnými potížemi trpěl i doktor Stephen Strange. Jeho film vsadil hlavně na ohromující vizuály a představil oblíbené herce Benedicta Cumberbatche  , Madse Mikkelsena   a Tildu Swinton  . Srážel ho ale předvídatelný scénář, který více či méně kopíroval prvního Iron Mana v magických kulisách.

10 filmových faktů o Doctoru Strangovi: Měl sestru, naboural se na Hromnice a bojí se ho Hydra

8/7) Captain America: Návrat prvního Avengera 78 %

Druhý díl příběhu kostýmovaného patriota s vibraniovým štítem vrhl hlavního hrdinu přímo do víru špionáže, kontrašpionáže a zákulisních machinací. Tam se Steve Rogers vůbec necítí dobře, takže jsme se dočkali několika střetnutí mezi jeho přímočarým pohledem na svět a komplikovanou realitou. Zapomenout nesmíme ani na povedené akční scény.

10 filmových faktů: Vulture měl mít Falconova křídla a Winter Soldier si půjčuje Captainův štít

8/7) Captain America: Občanská válka 78 %

Na chlup stejného přijetí se jak u nás, tak v zahraničí dočkal i závěrečný díl Captainovy trilogie, který hrdinu postavil do konfliktu s Iron Manem okolo Sokovijské smlouvy. Dočkali jsme se bitvy mezi Avengery na letišti, rozpadu týmu na dvě frakce a odchodu hlavního hrdiny do ilegality.

6) Iron Man 3 80 %

Captaina jeho oponent z Občanské války mimochodem porazil, přinejmenším v srdcích českých fandů. Poslední Iron Man ukázal několik skvělých akčních scén a na poměry Marvelu měl vysoce nadprůměrnou hudbu, některé diváky však zklamal zvrat týkající se padoucha Mandarina. Na druhou stranu právě v něm tkví hlavní poselství filmu.

Víme, co dělal War Machine během prvních Avengers. Dalších 5 filmových faktů ze světa MCU

5) Strážci Galaxie Vol. 2 80 %

Snad žádné marvelácké sérii se ale zatím nepodařilo udržet tak vysokou laťku kvality, jako Strážcům Galaxie. Ti ve druhém díle přinesli o kapku méně humoru, zato prokreslili vztahy mezi postavami a nechali mezi vtipnými scénkami občas problesknout i vážnější, temnější tvář komiksového vesmíru. A místy byli dokonce i fakt dojemní.

Strážci Galaxie: Groot a Rocket makali pro šneky, Star-Lord předělal hračku na detektor

4) Iron Man 81 %

Tímhle filmem to všechno kdysi začalo. Robert Downey Jr.   skvěle prodal postavu Tonyho Starka a přerod obchodníka se zbraněmi v sarkastického altruistu zvládl na jedničku. Scénář sršel humorem, kovová zbroj byla zbrusu nová a zatraceně cool, po titulcích ukázal plešatou hlavu Nick Fury… a spousta lidí si ho vůbec nevšimla, protože se celý MCU kolotoč teprv rozjížděl. Není divu, že tenhle žánrový klenot dodnes dýchá na záda špici žebříčku.

3) Strážci Galaxie 81 %

Díky zahraničním fandům mu ale bronz uzmuli první Strážci Galaxie, kteří v prvním filmu zastavili modrého diktátora s masivním kladivem, jemuž padl do rukou jeden z Kamenů nekonečna. Snímek si střílel z klasických klišé ve sci-fi i superhrdinském žánru, a to fanoušky právem nadchlo. Zapomenout nesmíme ani na smrt původního Groota, který je dodnes asi nejdůležitějším zabitým hrdinou v celém univerzu – přestože po sobě zanechal potomka.

2) Thor: Ragnarok 82 %

Že humor čeští diváci vždycky ocení, ukázal i loňský Thor, který se vyšplhal na krásné druhé místo. Může za to špičkování mezi Odinsonem a Brucem Bannerem, návrat divácky populárního Lokiho i soundtrack s písničkami od Zeppelinů. Ragnarok vzdor svému názvu vzkřísil Thorovu sérii a dal jí úplně nový směr, který většině zjevně vyhovuje.

1) Avengers 83 %

Ani ale bůh hromu nedokázal porazit vůbec první pořádnou superhrdinskou týmovku, která spojila hrdiny z celé první fáze Marvelu a postavila je proti armádě Chitauri. Tenhdy se v univerzu poprvé ukázal Thanos, Iron Man Thorovi citoval Shakespeara a Captain America vykoumal, že helicarrier funguje na elektřinu. A od té doby se taky snaží veškerá konkurence obří úspěch Avengerů marně napodobit.

Zabijácké duo Marvelu: Povíme, kde seženete Hawkeyův nůž a jak Black Widow zastavila robota

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 131195

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

27. 9. Daniel 21039

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

17. 7. Aleš 4995

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

15. 3. Aleš 903

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

29. 4. Aleš 857

Batman: Colin Farrell popsal scénář třemi slovy. Uvidíme ve filmu postavu Two-Face?

Dnes Daniel 120

Vypadá to, že Smrtonosná zbraň 5 přece jen dorazí. Měla by být plná emocí a velmi temná

Dnes Daniel 123

Producentka Zaklínače se podělila o své nejoblíbenější vystřižené scény. Čím nás láká k druhé řadě?

Dnes Daniel 240

Šušká se Marvel chystá dva neoznámené seriály. Tom Hiddleston ukázal video z natáčení Lokiho

Dnes Aleš 17

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 10728

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 4331

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 7604