Letos budeme bez Hry o trůny. Připomeňme si aspoň 10 nejlepších epizod

Datum vydání 27. 4. 2018Shlédnutí 6 202×Sdílení článku129Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Hra o trůny 92 % stihla v uplynulých letech odvysílat šedesát sedm dlouhých epizod. V paměti nám jich utkvěla spousta. Seriál totiž často promyšleně a dlouze buduje napětí a divácká očekávání, která pak brutálně zúročí poblíž konce té či oné sezóny. Proto bude i většina z námi vybraných nejlepších dílů pocházet právě z finále některé řady.

10) 6x09 Bitva bastardů

Rickon neumí kličkovat.

Z hlediska strategie bylo možná rozhodující střetnutí mezi Jonem Sněhem a Ramsayem Boltonem trochu k smíchu. Nenadchlo nás ani, když oblíbenější z obou bastardů pod ochranou scénáře dvakrát o vlásek unikl jisté smrti, což se nám zvlášť po loňské sedmé řadě zajídá obzvlášť.

Úplně první epizodu Hry o trůny jste nikdy neviděli. Mrkněte, jak měl pilot původně vypadat!

Jinak ale byla epizoda v podstatě perfektní. Na začátku nabídla dračí akci a pálení flotily poblíž Meerenu a pokračovala brutální, skvěle natočenou a neskutečně atmosférickou mlátičkou v blátě. K tomu hřměla hudba Ramina Djawadiho  , v níž se ozvaly triumfální tóny, když dorazil Gandalf… ehm, Malíček, s armádou jezdců.

A na závěr zlomyslný úsměv Sansy, když začali psi Ramsaymu ohryzávat obličej.

9) 1x09 Baelor

Zvítězíš, nebo zemřeš

Ještě začátkem první série si mohl dostatečně naivní divák splést Hru o trůny s obyčejným fantasy seriálem, který jenom obsahuje trochu víc nahoty, než je obvyklé – a čas od času tam nehezky zemře nějaká vedlejší postava. Pak přišel Baelor a zabil Eddarda Starka. Hlavního klaďase, kolem kterého se až do té doby točila nejdůležitější dějová linie. V tu chvíli už muselo být každému jasné, že seriál fakt s nikým v rukavičkách jednat nebude.

8) 4x09 Strážci na Zdi

Noc se přikrádá a moje stráž začíná.

Těžko nemilovat epizodu věnovanou čistě událostem na severu, když v ní hlavní roli hraje Zeď, hordy divokých, mamuti, obři a masivní kosa, kterou obránci spouštějí na šplhající nepřátele. Předposlední epizoda čtvrté série ale také zasadila těžké rány Jonu Sněhovi, když zemřelo hned několik jeho přátel – za zmínku stojí hlavně Grennova hrdinská smrt u brány, když zastavil útočícího obra. No a především je tu samozřejmě Ygritte, zabitá Ollym uprostřed boje o Noční hrad.

7) 3x04 A nyní je jeho stráž u konce

Drakarys

Za Zdí jsme se dočkali nefalšovaného pohřbu Noční hlídky a následného překvapivého masakru v Krasterově sídle. Jednoznačně nejsilnějším momentem se ale stal Daenerysin nákup armády Neposkvrněných, které tehdy ještě začínající královna vyměnila za svého draka Drogona. Když si ale otrokář stěžoval, že ho oheň plivající ještěr nechce poslouchat, se zlou se potázal. Dany ho šokovala svou znalostí valyrijštiny, když mu sdělila, že drak není ničí otrok a nechala jej bídně zhynout v plamenech.

6) 5x08 Tvrdodomov

Zima přišla.

Bezmála padesát dílů jsme do omrzení poslouchali, jak už se ta strašlivá zima opravdu, ale opravdu blíží… a pak nám pořádně rozhodilo sandál, když skutečně zaklepala na dveře. Jon Sníh se vydal za Zeď zachránit Divoké právě ve chvíli, kdy Noční král spustil svůj první útok. Rozpoutala se bitva, kterou mladý lord velitel Noční hlídky málem nepřežil a kde s překvapením zjistil, že jeho meč z valyrijské oceli dokáže zabít Bílého chodce. Závěrečná nekromancie Nočního krále už byla jenom třešinkou na dortu.

5) 2x09 Oheň a voda

„Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet!“

Psal se rok 2012 a jedním z nejnadějnějších pretendentů Železného trůnu byl stále ještě Stannis Baratheon. Ten shromáždil velkou flotilu a vytáhl přímo proti centru lannisterské moci, hlavnímu městu Královu přístavišti. Pobočník krále Tyrion ale vedl válečníky svého rodu do překvapivě účinné obrany, při které divokým ohněm zdecimoval nepřátelskou flotilu, a dokonce si sám zabojoval s bitevní sekerou. Přesto by hradby nakonec padly, kdyby se včas neobjevil lord Tywin s novými tyrellskými spojenci. Stihl to v poslední možné chvíli: jeho dcera Cersei už chystala sobě a svým nejbližším milosrdný jed.

4) 3x06 Cesta vzhůru

Chaos je žebřík.

Šestá epizoda třetí řady vám dost možná na první pohled nepřišla ničím zvláštní, když se na ni ale podíváte hezky zblízka, rychle změníte názor. Jedná se totiž o jakési mikroskopické zhuštění celého seriálu do prostoru jediného dílu. Celou dobu sledujeme dilema Sansy, vzájemné soupeření Malíčka a Varyse a cestu Jona s Ygritte na zeď, načež v samotném závěru následuje několik překvapivých zvratů a dojde na vraždu, nějakou tu slzičku a promarněné příležitosti.

Kdo získá židli z mečů? Představujeme 10 nejschopnějších hráčů Hry o trůny

Pokud by to nějakému divákovi stále ještě nestačilo, shrne Petyr  Baeliš základní motiv seriálu ve svém krátkém proslovu: „Chaos není propast. Chaos, to je žebřík.“

3) 4x10 Děti

Toaletní vražda

U Zdi stále zuří bitva, Brandon Stark na druhé straně konečně dospívá ke konci svého dlouhého putování a k smrti odsouzený Tyrion Lannister se s bratrovou pomocí dostává na svobodu. Na plánu dne je především útěk, pokud ale trpaslík dostane cestou příležitost pomstít se těm, kteří ho zradili, nebude zaváhat ani okamžik. I kdyby to mělo znamenat, že prožene šipku z kuše srdcem svého vlastního rodu. Tywin byl jedním z nejdůležitějších hráčů o trůny už od druhé série, svého syna ale hrubě podcenil.

2) 6x05 Vrata

Hold the door!

Daenerys shromažďovala Dothraky a železní muži z ostrovů si volili nového krále, celou epizodu si pro sebe ale ukradl slabomyslný sluha Hodor. Když Bran a Meera prchali před hněvem Nočního krále, donutil mladý Stark Hodora telepaticky držet dveře a tím navždy zpečetil jeho osud. Nevinné dítě odsoudil k celoživotnímu čekání na smrt, která se odrážela v samotném jeho jménu. Zvrat, který původně pochází z kruté mysli spisovatele George R. R. Martina  , se podařilo na obrazovky přenést bravurně, přestože samozřejmě pro mnohé diváky ztratil část působivosti překladem.

1) 3x09 Deště Kastameru

Lannister vždycky platí své dluhy.

Bez téhle epizody by Hra o trůny (přinejmenším tak, jak ji známe) nikdy neexistovala. Scénáristé Weiss   a Benioff   se totiž rozhodli kontaktovat autora knižní předlohy právě potom, co si přečetli o krvavé veselce u rodu Freyů. Přenést onen šokující moment na obrazovky bylo od počátku jedním z jejich hlavních cílů.

Herec, kterému ve Hře o trůny zemřely už dvě postavy. A 8 dalších detailů, které vám zatím ušly

Povedlo se jim to na jedničku: knih neznalí fanoušci zavětřili zradu teprve ve chvíli, kdy se rozezněly první tóny titulních Dešťů Kastameru. No a pak začalo vraždění v nejlepší tradici seriálu – kruté, krvavé a bezohledné k diváckým preferencím.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

Datum vydání 5. 3. Autor článku Aleš Sdílení článku765
Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

Datum vydání 1. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu47Sdílení článku438
Hra o trůny: Už tři čtvrtě milionu fanoušků požaduje přetočení osmé série

Hra o trůny: Už tři čtvrtě milionu fanoušků požaduje přetočení osmé série

Datum vydání 17. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku402
10 filmových smrtí Seana Beana. Jak nejkrutěji zahynul chodící spoiler?

10 filmových smrtí Seana Beana. Jak nejkrutěji zahynul chodící spoiler?

Datum vydání 4. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu29Sdílení článku390
Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

Datum vydání 20. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku312

Film Ridleyho Scotta Napoleon se dopustil řady historických nepřesností. Které to jsou?

Datum vydání Včera Autor článku Lukáš Sdílení článku1

MASH Reunion, legendární obsazení seriálu Mash se sejde po 40 letech

Datum vydání Včera Autor článku Tomáš Sdílení článku122

Reboot filmu Blade je na dobré cestě. Mahershala Ali prozradil, jak se věci teď mají

Datum vydání 6. 12. Autor článku Lukáš Sdílení článku48

Duna: Část druhá bude akčnější než první film, říká Denis Villeneuve

Datum vydání 5. 12. Autor článku Lukáš Sdílení článku26
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449