Filmožrout: Thanos si prosekává cestu vesmírem a publikum tleská. Noví Avengers uspěli

26. 4. 2018 5 028×1136 světlý/tmavý vzhled

Otázkou není, jestli se Marvelu jeho nejnovější obří hit povedl. Valná většina recenzí v Česku i v zahraničí se hádá jen o tom, jak moc se povedl. Najdou se tací, kteří považují Infinity War 93 % za nejlepší film z MCU vůbec, ale i tací, podle kterých jsou třetí Avengers zkrátka „jenom“ další kvalitní epizodou superhrdinského seriálu.

Podle Františka Fuky dopadla Infinity War asi nejlíp, jak se dalo realisticky očekávat. Od Avengers se má konkurence v podobě DC vesmíru ještě hodně co učit, neboť film dokázal ukočírovat obří příběh s desítkami hrdinů, mnoha lokacemi a gigantickým rozpočtem. Přesto ale snímek přes všechny své zvraty nedokázal opravdu překvapit, ani kladně, ani záporně. I tak si odnesl hezkých 80 %.

10 let, 18 filmů: Seřadili jsme všechny marvelovky podle hodnocení diváků

Britský deník The Guardian hodnotil ekvivalentními čtyřmi hvězdičkami z pěti a připodobnil bitvu o osud vesmíru k závěrečným střetnutím v Pánu prstenů či Harrym Potterovi. Celý film drží pohromadě díky sebejistotě celé, leckdy hodně bizarní, superhrdinské mytologie – až se autor sám diví, jak dobře se na něj dívá.

Na českém Moviezone ale chválili ještě víc. Palec nahoru si vysloužil hlavně Thanos v podání Joshe Brolina  , který celý příběh posouvá o několik úrovní nahoru od akční zábavy k osudovému blockbusteru. Uznání si vysloužil i způsob, jakým tvůrci do děje zakomponovali romantické a emocionální linky obecně. Avengers díky tomu dosáhli na skoro perfektních devět bodů z deseti.

10 překvapivých faktů o světě Marvelu. Existují v něm upíři a veverčí holka, která porazila Thanose

Zajímavý je názor časopisu Rolling Stone, podle něhož tvůrci Infinity War nepochopili, že méně je někdy více. Místo aby celý příběh uzavřeli, nechávají publikum i nadále čekat na Avengers 4   a výsledek proto působí spíš jen jako půlka filmu. V recenzi se odráží pochyby, že fanoušci podobný přístup dokáží dlouhodobě překousnout. I tak byly ale celkové dojmy pozitivní – tři hvězdičky ze čtyř.

S velmi podobnou výtkou přišel i český server Fandíme Filmu, kde autor recenze vysloveně píše, že měl podobný pocit, jako kdyby tvůrci v nejlepším otočili vypínačem. Další slabinou snímku je prý i jednoduchý scénář. Jako akční zábava ale Avengers fungují skvěle a dočkali se osmi bodů z deseti v závěrečném verdiktu.

Marvel: Vysvětlíme 7 matoucích potitulkových scén a taky camea Stana Leeho

Vůbec nejlepší hodnocení v celém tomto Filmožroutovi však přišlo z časopisu Empire. Z recenze odkapává nadšení, ať už se mluví o humoru, který odlehčuje jinak velmi temnému tónu příběhu nebo o skvělých hereckých výkonech celé té plejády přítomných slavných jmen. Nejvíc chvály si ale vysloužil fakt, jak plynule a nenásilně celý ten obří blockbuster dohromady působí. Autorka udělila plných pět hvězd z pěti.

No a na závěr zmíníme pro vyváženost i vůbec nejnižší udělené hodnocení, velmi tradičně z pera recenzentky kulturní rubriky iDnes Mirky Spáčilové. Pro tu jsou noví Avengers pouťovou atrakcí, v níž se může stát cokoli a která fanoušky láká zejména na zběsilou akci. Film občas vykoupí hlavně pokusy o odlehčení. Verdiktem je veskrze průměrných 60 %.

V agregátoru Rotten Tomatoes napočítali v době psaní tohoto článku 86 % pozitivních recenzí (s průměrným hodnocením 7,6/10), což je velmi solidní výsledek, byť o deset procentních bodů slabší, než v případě nedávného Black Panthera 74 %. Čeští fanoušci jsou nicméně nadšení více a ze včerejších 89 % katapultovali Infinity War na současných 93 – a také na pozici desátého nejlepšího filmu.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: