Jak jde Marvel po sobě 2: Od Iron Mana přes Strážce Galaxie až po Infinity War

4. 5. 2018 12 998×108 světlý/tmavý vzhled

V předchozím článku této minisérie jsme vesmír MCU opustili v době, kdy vyšel geniální průmyslník Tony Stark s pravdou ven a přiznal, že ve volném čase chrání nevinné jako superhrdina Iron Man. Úspěšně sice privatizoval světový mír, těžším úkolem se ale záhy ukáže jeho udržení. Naštěstí na to Stark nebude sám.

Chystá se Stark Expo 2010 a Tonyho předvolají před americké senátory. Ti se záhy dozvídají, že kovovou zbroj nedostanou, Stark přepisuje svou firmu na Pepper Potts, jeho novou asistentkou se stává Black Widow pod falešnou identitou Natalie Rushman, v Monaku zaútočí Ivan Vanko a odehraje se příběh Iron Mana 2 73 %.

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Pro Nicka Furyho je to těžké období, protože v tu samou dobu probíhá útok na Jotunheim, po kterém se na zemi ukáže jisté magické kladivo. Představuje se agent Clint Barton a Thor Odinson ve své první sólovce 74 % získává zpět své síly, ničí Bifrost a jeho adoptivní bratr Loki se ztrácí v hlubinách vesmíru.

Zároveň se odehrává finále Neuvěřitelného Hulka 63 % s celým tím soubojem v Harlemu a následným zajetím Emila Blonského. Komiks The Avengers Prelude: Fury's Big Week a oficiální časová osa z Avengers 83 % nám ukazují, že se všechno tohle stalo v průběhu pouhých několika dní, čímž se zároveň elegantně vysvětluje, proč se třeba Iron Man coby ochránce míru moc nezajímal o Hulkovo řádění – prostě nestíhal.

Rok 2011 přinese zejména jednu zásadní událost – ruští těžaři objeví za polárním kruhem trosky letounu Valkyrie a agenti S.H.I.E.L.D. následně na palubě najdou zamraženého Captaina Americu. Odehraje se úvodní a závěrečná část hrdinovy sólovky 67 %, kdy se supervoják dozvídá, že prospal v ledu skoro sedm desetiletí.

Pak už ale přichází rok 2012 a s ním první hrozba, proti které se budou muset pozemští hrdinové spojit. Loki ničí projekt P.E.G.A.S.U.S. a krade Tesarakt, Black Widow opouští misi, Captain si balí boxovací pytel, Hulk se nechá přesvědčit a Tony se dozví, že se agent Coulson jmenuje křestním Phil. Avengers se dávají dohromady v první marvelácké týmovce a odráží invazi Chitauri, čímž překvapí padoucha Thanose.

Následuje scéna ze Spider-Man: Homecoming 73 %, ve které se Adrian Toomes dozvídá, že po jeho partě přebírá uklízení New Yorku Starkova společnost Damage Control. To ho vede ke krádežím technologie Chitauri a stává se z něj padouch Vulture.

Záhy se také objevuje tajemný Mandarin, který provádí teroristické útoky různě po Spojených státech. Tony Stark vyvíjí oblek Mark 42, zatímco mu v hlavě pořád straší mimozemská invaze. Před Vánoci proběhne útok na jeho dům v Malibu a odehrají se události třetího Iron Mana 80 %, s výjimkou úvodního flashbacku do roku 1999.

10 filmových faktů: Vulture měl mít Falconova křídla a Winter Soldier si půjčuje Captainův štít

S důsledky své absence na Asgardu se musí v roce 2013 vypořádat i Thor, který vede výpravu, v níž osvobozuje Devět světů z rukou nájezdníků a dalších individuí, která využila příležitosti. Znovu se objevují temní elfové vedení králem Malekithem a proběhne hlavní část děje snímku Thor: Temný svět 73 %.

Skutečně rozjíždět se ale děj začíná až v roce 2014, kdy Captain America odhaluje, že S.H.I.E.L.D. infiltrovala Hydra a zjišťuje, že jeho starý kamarád Bucky Barnes žije jako nebezpečný Winter Soldier. Návrat prvního Avengera 78 % se stane milníkem v historii MCU a Nick Fury se stahuje do pozadí.

Rušno je i mimo planetu Zemi, neboť zrovna skončila válka mezi Xandarem a impériem Kree a Star-Lord krade Orb, aby ho výhodně zpeněžil. Nakonec skončí v base, kde se dává dohromady s partičkou, která si později začne říkat Strážci Galaxie 81 %. Thanos opět tahá za nitky a opět mu to nevychází, protože ho spojenec Ronan zradí a pokusí se zničit Xandar. Rocket ale mezitím naštěstí díky plánu, ke kterému nepotřeboval umělou nohu, dostal Strážce z lochu, takže stihli včas šlechetně zachránit své věznitele… pochopitelně však ne zadarmo.

Aby toho nebylo málo, záhy se dostanou do další šlamastyky, ve které hraje hlavní roli polobožský tatík Star-Lorda a parta mimozemšťanů se zlatou kůží, kteří se nechtějí vzdát ani jediné baterky. Strážci Galaxie naštěstí uspějí i napodruhé  80 %, byť Peter Quill ztratí svého adoptivního otce Yondua, jakož i svůj hudební přehrávač.

Rok 2015 pak přinese další společnou misi týmu Avengers, který získává zpět Lokiho žezlo ukradené Hydrou. Tony Stark a Bruce Banner ho ale nechají bez dozoru a rodí se Ultron. Proběhnou události snímku Age of Ultron 73 % a Thanos se rozhodne, že se o vyplnění své Infinity Gauntlet postará sám.

Téhož roku je z vězení propuštěn Scott Lang, který se dostává do problémů s prací a po čase ukradne zmenšovací oblek Hanka Pyma. Oba muži se následně dohodnou, že se pokusí zastavit podnikatele Darrena Crosse, který by chtěl technologii prodat Hydře. Ant-Man si tak užije první sólovku 75 %.

Rodí se i další hmyzí hrdina, Spider-Man, který je zachycen v několika videích, ke kterým se zhruba o šest měsíců později dostává Tony Stark, když Petera Parkera navštěvuje uprostřed Občanské války 78 %. Paralelně probíhá linka z úvodu Homecomingu, kde mladý student dokumentuje výlet do Německa.

To ale trochu předbíháme. Vynechali jsme totiž příběh jistého špičkového chirurga, jehož zranění rukou zavede až na daleký východ do učení k mocné Prastaré. Z doktora Strange 76 % ze stane mocný čaroděj, který zachrání svět před Kaeciliem a entitou Dormammu z Temné dimenze – jeho příběh se ale odehrává v horizontu měsíců, takže se s třetím Captainem částečně prolíná.

Pak už se ohně konfliktu mezi Avengery rozhoří naplno, když Scarlet Witch zachrání Captaina Americu za cenu mnoha životů nevinných lidí. Zemo intrikuje, přátelství Tonyho Starka a Steva Rogerse se rozpadá a část Avengerů mizí do ilegality.

V téhle fázi už je chronologie vesmíru MCU dost vágní a občas v rozporu sama se sebou – kdyby se například většina Spider-Manova děje odehrávala 8 let po bitvě o New York, jak hlásá titulek, musela by následovat až po Infinity War 91 % v roce 2020. Tvůrci neoficiální časové linie z MCU wiki naproti tomu zasazují děj Homecomingu na konec roku 2016 kvůli informacím přímo z filmu a my se proto provizorně přidržíme jejich verze (oficiální timeline se teprve chystá).

10 let, 18 filmů: Seřadili jsme všechny marvelovky podle hodnocení diváků

Ještě před hlavním dějem Homecomingu (bezprostředně po Občanské válce) by se pak měl odehrávat Black Panther 73 %, tedy konkrétně Killmongerovo převzetí moci ve Wakandě a následná bitva mezi ním a T'Challou.

Pokud pak budeme této verzi věřit nadále, v lednu 2017 končí výcvik Doctora Strange a přichází již zmíněné finále snímku.

Koncem loňského roku se pak čaroděj setkává s Thorem a pomáhá mu najít Odina, což nastartuje události snímku Thor: Ragnarok 82 %.

spoilerTedy všechny krom potitulkové scény, která se odehrává kráce před úvodem Infinity War.

No a tím už se dostáváme až k letošku. Někdy před Infinity War se ještě bude odehrávat Ant-Man a Wasp  , byť není zřejmé, zda v roce 2017 nebo v roce 2018. Budeme muset ještě počkat do července, kdy bude mít poslední letošní snímek Marvelu svou premiéru.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor