George Lucas kdysi prohrál 40 milionů dolarů. Nevěřil totiž vlastním Star Wars

8. 5. 2018 3 469×56 světlý/tmavý vzhled

Zrovna pomalu končila sedmdesátá léta. Dva režiséři a přátelé George Lucas   a Steven Spielberg   právě dokončovali své nové filmy. Spielberg chystal do kin sci-fi drama Blízká setkání třetího druhu 81 %, zatímco Lucas pracoval na poměrně nenápadné space opeře, kterou jeden z jeho nejdůležitějších herců považoval za pohádkový nesmysl. Snímek se jmenoval Star Wars 88 %.

George Lucas si jeho úspěchem nebyl vůbec jistý. Dokonce se propadl do takové tvůrčí krize, že se musel vydat za svým kamarádem Stevenem Spielbergem, který toho času natáčel v Alabamě. Ten si později vzpomněl, že mu Lucas tehdy připadal nervózní a naprosto zničený. Přišlo mu prý, že jeho film neobsáhl původní tvůrčí vizi.

Spielberg je komerčně nejúspěšnějším režisérem všech dob. Překonal hranici 10 miliard

Oba přátelé spolu následně během natáčení Blízkých setkání strávili několik dní a Lucas nakonec dospěl k názoru, že Spielberg svým filmem úspěch Star Wars výrazně překoná. Byl si svým názorem natolik jistý, že kamarádovi nabídl 2,5 % výdělků svého snímku výměnou za 2,5 % Blízkých setkání. Spielberg souhlasil.

Blízká setkání třetího druhu skutečně u diváků uspěla. S dvacetimilionovým rozpočtem totiž vydělala více než 300 milionů dolarů – takový poměr nákladů a tržeb může filmu valná většina konkurence jenom tiše závidět.

Píšeme ale záměrně jenom valná většina, protože některé snímky si vedly ještě lépe. Star Wars je jedním z nich.

Film, který dostal později podtitul Nová naděje, totiž stál směšných jedenáct milionů. A vydělal 775. Jenom jeho finanční úspěch ve Spojených státech překonal celosvětové tržby Blízkých setkání o polovinu.

Zasloužili si Jediové skončit? Zkoumáme odvrácenou tvář ochránců míru v galaxii

George Lucas vyhrál, ale Steven Spielberg zvítězil také. Jeho 2,5 % měla najednou mnohem větší hodnotu. Takovou, že by dnes podle Business Insideru po započtení inflace dala dohromady zhruba 40 milionů dolarů. Spielberg navíc potvrdil, že mu tu a tam stále ještě nějaké peníze chodí.

Přátelská sázka s kamarádem ve špatné náladě mu přinesla víc peněz, než většina lidí uvidí za celý život.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor