Než přišel Pán prstenů. 8 fantasy filmů, které jsou starší než Jacksonova slavná trilogie

Datum vydání 15. 5. 2018Shlédnutí 16 202×Sdílení článku292Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Knižní Pán prstenů se stal jedním ze základních kamenů fantasy žánru. Protože byl ale jeho příběh dlouho považován za nezfilmovatelný, předběhla jej na stříbrném plátně konkurence. A přestože tyto snímky nikdy nedosáhly tak fenomenálního úspěchu jako pozdější Jacksonova   středozemská trilogie, byla by škoda na ně úplně zapomenout. Dnes se proto vydáme za fantastikou minulého tisíciletí.

1) Dračí srdce 73 %

Dobrodružný příběh rytíře, který během honby za draky a posléze za snadným ziskem znovu objeví vznešené artušovské ideály, možná nepatří mezi příběhově nejzajímavější. Jednoduchý scénář ale vykupuje fungující humor a především skvělé herecké výkony. Draka nadaboval Sean Connery  , hlavního hrdinu ztvárnil Dennis Quaid   a padouchy se stali pozdější kolegové z natáčení Harryho Pottera, David Thewlis   a Jason Isaacs  .

Cestujte stylově. 10 nejlepších dopravních prostředků z velkofilmů

Digitální efekty už možná na moderních obrazovkách s vysokým rozlišením působí spíš úsměvně a v závěrečné bitvě poznáte, že tvůrci neměli k dispozici příliš mnoho komparzistů, vzhledem k době vzniku ale obojí rádi promineme.

2) Barbar Conan 75 %

Pokud je Frodo Pytlík jedním kmotrem fantasy žánru, Conan z Cimmerie si rozhodně zaslouží být druhým. Bojoval totiž proti zákeřným stygijským kněžím a jejich ochočeným příšerám ještě předtím, než se Společenstvo vydalo na cestu z Roklinky. Filmový Barbar Conan se pak stal počátkem osmdesátých let průlomem v herecké kariéře jistého vrcholového kulturisty Arnolda Schwarzeneggera  .

Záporačil James Earl Jones  , známý mimo jiné jako Mufasa ze Lvího krále 86 % nebo hlas Dartha Vadera ze Star Wars. Značnou proslulost si získal soundtrack Basila Poledourise  . Také jsme se dozvěděli, že nejlepším pocitem v životě je rozdrtit nepřátele, hnát je před sebou a poslouchat pláč jejich žen. Přiznáme ale, že nemáme osobní zkušenost, takže moc nemůžeme srovnávat.

3) Princezna Mononoke 87 %

Režisér Hajao Mijazaki   natočil spoustu anime snímků se silnými prvky fantastiky, Princezna Mononoke však asi nejvíc odpovídá žánrovým očekáváním západního diváka. Dočkali jsme se v ní zvířecích bohů i démonů nebo lesního ducha který přináší smrt i život.

Hlavní hrdina, princ Ašitaka, byl vypovězen z rodné vesnice poté, co jej zasáhla démonova kletba. Vydal se proto na cestu, která jej zavedla až k městu, které vedlo krvavou válku se zvířecími bohy z přilehlých lesů. V okolí se navíc pohybují muži japonského císaře, kteří by rádi získali hlavu mocné přírodní bytosti, která by jejich pána učinila nesmrtelným.

4) Willow 72 %

Za pár dní půjde do kin Solo: Star Wars Story   režiséra Rona Howarda  . Ten ale točil filmy už v osmdesátých letech, kdy stál za fantasy snímkem Willow. S tím mu jako producent shodou okolností pomáhal sám duchovní otec předaleké galaxie, George Lucas  . Hlavní roli pak dostal Warwick Davis  , který si v Návratu Jediů 86 % zahrál jednoho z Ewoků.

Zabíjí zrůdy – občas i ty lidské. Kdo je vlastně zaklínač, který se chystá na naše obrazovky?

Trpaslík Willow ve filmu najde lidské dítě, které v duchu nejlepších mytologických tradic připlulo košíkem po vodě. Rozhodne se je odnést k dalším příslušníkům jeho biologického druhu, z původně krátké cesty se ale záhy stane náročné putování, které se neobejde bez nebezpečí.

Mimochodem, v současné době se něco proslýchá o druhém díle.

5) Excalibur 82 %

Artušovské legendy přitahují pozornost filmařů už od té doby, co lidstvo zjistilo, že se obrázky můžou i hýbat. Tahle konkrétní adaptace z osmdesátých let nešetřila magií, která koneckonců hraje důležitou roli i v předloze, takže do našeho žebříčku rozhodně patří. Možná jste si všimli, že se zaklínadlo z filmu objevilo v letošním snímku Ready Player One 84 %.

Příběh Excaliburu začíná u Artušova otce Uthera Pendragona, který tváří v tvář smrti uvězní titulní meč v kameni. Merlin následně pronese proroctví, že se novým králem stane ten, kdo zbraň dokáže osvobodit – a tím se po letech pochopitelně stane až legendární král. Za zmínku stojí, že se ve vedlejších rolích ukázalo pár dodnes slavných herců jako Liam Neeson  , Patrick Stewart   či Ciarán Hinds  .

6) Nekonečný příběh 85 %

Adaptace populární knihy německého spisovatele Michaela Endeho   (či spíše její první poloviny, jak čtenáři dobře vědí) si získala srdce mnoha diváků po celém světě. Nejeden z nich totiž v dětství zoufale sledoval, jak se Átrejův kůň Artax boří hloub a hloub do Močálů smutku nebo naopak obdivoval plyšovost Šťastného draka Falca. Z filmu však paradoxně nebyl nadšený autor předlohy, který si stěžoval, že se v něm úplně chybí duch knihy a dokonce tvůrce neúspěšně žaloval.

7) Highlander 76 %

Po celém světě jsou rozeseti nesmrtelní válečníci (ve významu, že nemohou zemřít přirozeně), kteří se během dějin vzájemně vraždí. Hlavní hrdina Highlandera mezi ně patří, ač o tom zpočátku neví. Naštěstí včas dorazí Sean Connery   a všechno mu důkladně vysvětlí. I díky tomu nakonec přežije Christopher Lambert   až do dnešních… ehm, do roku 1986, kdy už se řady nesmrtelných povážlivě ztenčily.

10 legendárních filmových monster. Obří opice, zlý vlk i anděl smrti

V současné době se připravuje reboot celé série.

8) Princezna Nevěsta 78 %

A zapomenout pochopitelně nesmíme ani na populární dobrodružnou fantasy s komediální příchutí, kde čeledín Westley na cestě za zachránou titulní princezny postupně potká šermíře Iniga Montoyu, prohnaného Sicilana Vizziniho a nakonec i střeleného Divotvorného Maxe. Divočina ale skrývá i nebezpečí od zvířat, mezi která patří kupříkladu obří krysa.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Datum vydání 25. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku859
Opravdu jsme se navzájem nenáviděli vzpomíná Sylvester Stallone na bývalý spor s Arnoldem Schwarzeneggerem

Opravdu jsme se navzájem nenáviděli vzpomíná Sylvester Stallone na bývalý spor s Arnoldem Schwarzeneggerem

Datum vydání 17. 11. Autor článku Tomáš Sdílení článku468
Příběh starého Conana je skvělý nápad, myslí si stále Arnold Schwarzenegger

Příběh starého Conana je skvělý nápad, myslí si stále Arnold Schwarzenegger

Datum vydání 9. 3. Autor článku Aleš Sdílení článku426
Terminátor: Temný osud ukázal nové fotky. Vrací se na nich i Arnold Schwarzenegger

Terminátor: Temný osud ukázal nové fotky. Vrací se na nich i Arnold Schwarzenegger

Datum vydání 5. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu3Sdílení článku419
10 legendárních filmových monster. Obří opice, zlý vlk i anděl smrti

10 legendárních filmových monster. Obří opice, zlý vlk i anděl smrti

Datum vydání 24. 1. Autor článku Aleš Názory k tématu10Sdílení článku357

Druhá sezóna oblíbeného seriálu House of the Dragon (Rok draka) bude kratší. Kdy vyjde další díl prequelu Game of Thrones (Hra o trůny)?

Datum vydání Dnes Autor článku Vojtěch Sdílení článku1

Sacha Baron Cohen známý Boratem by měl hrát démonického Mefista. Podle nových fám se chystá MCU speciál pro Disney+

Datum vydání Dnes Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Netflix odhalil obsazení legendárního šampiona F1 pro připravovanou minisérii. Kdo si zahraje Ayrtona Sennu?

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku2

Robert Downey Jr. společně se scénáristou Star Wars pracuje na remaku Hitchcockova Vertiga.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku63
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku445