Filmožrout: Deadpool 2 podle kritiků pokračuje důstojně. Někteří mu ale nevěřili emoce

17. 5. 2018 3 184×46 světlý/tmavý vzhled

První díl Deadpoola 81 % před dvěma lety nadchl komiksové fandy, kteří toužili po důstojné adaptaci krvavých komiksů s koňskou dávnou černého humoru. První žoldákův film se ale na divácký šok do velké míry spoléhal, takže nebylo zcela zřejmé, že tvůrcům bude stejný recept fungovat i napodruhé. Kritici se ale naštěstí shodují, že jej Deadpool 2 90 % dokázal svou formuli obměnit, takže stále působí čerstvě.

František Fuka na svém FFFilmu chválí třeba nepředvídatelný příběh, kolem kterého dělali filmaři docela tajnosti. Co se vtipů týče, funguje druhý díl ještě lépe než jednička, dobře pak fungují i postavy. Fuka ale zmiňuje, že pokud nefandíte infantilnímu či politicky nekorektnímu humoru, nadšení nejspíš nebudete. Hodit se vám bude také znalost angličtiny, neboť ani titulky nestíhají plně překládat humorné dialogy. Výsledné hodnocení je 80 % – stejné, jaké nedávno dostala Infinity War 90 %.

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Zahraniční Hollywood Reporter chválí nově příchozí mutantku Domino, jejíž superschopností je mimořádné štěstí a všímá si, že snímek obratně balancuje na hraně mezi krvavým šílenstvím a neslušnou komedií a přitom ještě občas zvládá udělat z Wada Wilsona uvěřitelnou postavu s lidskými emocemi. Stejně jako Fuka také vyzývá diváky, aby vyčkali konce titulků, kde se nachází vynikající scéna – jak už dnes ostatně v komiksovkách bývá často zvykem.

Český Filmserver je toho názoru, že Deadpool 2 sice pořád ještě královsky baví, nedostál však očekáváním a po jedničce už začíná působit krapet otřepaně. Scénáristicky působí jako několik kratších příběhů splácaných dohromady a nemá už kam zajít dál, aby diváka více šokoval. Pochvaly se však dočkal Cable Joshe Brolina  a humor, který se kadencí jedničce zcela vyrovná. Celkem si snímek odnesl sedm bodů z deseti.

Marvel: Povíme, komu patří jednotliví superhrdinové a jak poznáte snímky z propojeného MCU

Časopis Empire chválí akční scény, kterým prospěla režie Davida Leitche  , který s Chadem Stahelskim   tvořil prvního Johna Wicka 74 %. Deadpool 2 patří mezi vzácné případy, kdy druhý díl série překoná ten úvodní – je vtipnější, špinavější a zatraceně zábavný. Recenze chválí i odvážný krok scénáristů, kteří se nebáli protáhnout titulního hrdinu pořádným bahnem. Hodnotí pak čtyřmi hvězdami z pěti.

Mirka Spáčilová z kulturní rubriky Idnes je zcela opačného názoru. Truchlící Deadpool a jeho soukromá tragédie nesedí k postavě, známé pro sarkastický nadhled a diváka proto tato část snímku zdržuje a unavuje. Film sice obsahuje výtečnou akční scénu a nějaký ten kvalitní humor, zápletka je však zapomenutelná. V záplavě superhrdinů sice hrdina stále působí osvěžujícím dojmem, zároveň však platí, že opakovaný vtip už není vtipem. Skóre se proto zastavilo na 55 %.

Když jeden kostým nestačí. 10 herců, kteří ztvárnili dva a více superhrdinů

Recenze deníku New York Times v lecčem souhlasí. Tvrdí, že Deadpool není protijedem na únavu ze superhrdinských filmů, nýbrž jenom příjemnou drogou, která nám na chvíli pomůže zapomenout. Nakonec film ale sám spadne do stereotypu a sestaví další tým válečníků, kteří se postaví zlu – jako bychom jich potřebovali více. Stejně tak Cable recykluje lecjaká klišé. Na druhou stranu je ale skvělé vidět, jak si antihrdina tropí legraci ze své četné konkurence.

Pozitivních 70 % udělil Jan Varga z Filmspotu, podle kterého se o Deadpoolovi 2 dá říct zhruba to stejné, co o jedničce. Akce se vcelku povedla, emocionálnější pasáže naopak vyznívají spíš do ztracena, humor se vydařil a počkat si na potitulkovou scénu je prý naprostou povinností.

Recenzi na Novinkách raději vůbec nečtěte, neboť obsahuje řadu docela zásadních dějových spoilerů. Rvačky se prý podobají jedna druhé, film je na druhou stranu invenční, legrační a svým utahováním si z konvencí současného Hollywoodu ospravedlňuje svou existenci. Taky proto, že 90 % filmu dává smysl a pobaví i ty, kdo tolik neholdují komiksům. Autor hodnotil 70 %.

Co se diváckých reakcí týče, v době psaní našeho Filmožrouta svítilo Deadpoolovi na ČSFD velmi pěkných 90 %. Mezinárodní databáze IMDB pak ukazovala podobně lichotivých 8,6 hvězd z deseti.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: