Návrat krále: Vysvětlíme kým je Aragorn, co dělal po pádu Saurona a co znamená jeho prsten

22. 5. 2018 24 973×1330 světlý/tmavý vzhled

Na počátku byly ve Středozemi dvě mocné říše Dúnadanů – Arnor a Gondor. Pak na ně ale padl stín Angmaru a jeho Černokněžného krále a gondorská linie králů byla zcela vyhlazena. Arvedui, poslední král toho, co zbylo ze severního Arnoru, se proto jako nejbližší příbuzný vládnoucí dynastie vydal do Gondoru a žádal o korunu. Tu mu ale tamní velmoži neudělili.

Tím byla šance na sjednocení obou království promrhána, Arnor vyvrátili nepřátelé, Arvedui padl a jeho potomci se museli staletí skrývat v Divočině jako tajnůstkářští hraničáři. Jejich tichý život v ústraní trval celé milénium, než se konečně narodil Aragorn Elessar, jeden z nejdůležitějších hrdinů Války o Prsten.

Pád Gondolinu: Příběh, který položil základy Pána prstenů a brzy vyjde i knižně

Jak velela tradice, vyrostl tento poslední výhonek Isildurova rodu v Roklince, v domě Elronda Půlelfa. Ten přikázal, aby Aragornova identita zůstala utajena a chlapci se proto v elfském údolí říkalo Estel, naděje. Po náčelnících hraničářů totiž stále pátrali služebníci Nepřítele a Aragornův otec Arathorn zemřel tak, že jej skřeti zasáhli šípem do oka.

Aragorn se pravdu o svém původu dozvěděl až když dosáhl věku jednadvaceti let, kdy také dostal úlomky královského meče Narsilu a Barahirův prsten, který zmínil Saruman v prodloužené verzi filmových Dvou věží 88 %. V knize s sebou mimochodem Aragorn zlomenou zbraň všude nosil, místo aby ležela vystavená v Roklince. Pokud se chcete ptát, ne, Barahirův prsten nemá žádnou magickou moc, ale jde o starobylý šperk, který symbolizuje přátelství mezi elfy a Aragornovým rodem.

Později se do domu svého otce Elronda od babičky Galadriel vrátila Arwen a Aragorn se do ní okamžitě zamiloval – přestože byla o více než dvě a půl tisíciletí starší. Aragorn byl také mimochodem s Arwen vzdáleně příbuzný, jeho dynastii totiž kdysi dávno založil Elrondův bratr Elros. Synův vztah se moc nelíbil Aragornově matce Gilraen, která s ním tehdy ještě v Roklince přebývala, než se vydala zpět k hraničářům. Ve Společenstvu Prstenu 90 % jste mohli zahlédnout její sochu.

V průběhu let se Aragorn spřátelil s čarodějem Gandalfem, který čas od času do Elrondova domu zavítal. Tehdy se také začal zajímat o Kraj a Hůrecko, kde se stal záhy známým jako Chodec.

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Potom se vydal na své slavné cesty, které se dost možná objeví i nadcházejícím seriálu ze Středozemě. Aragorn sloužil nejprve rohanskému králi Thengelovi, Théodenovu otci. Prodloužená verze Dvou věží obsahuje scénu, která tuto epizodu z hrdinova života zmiňuje – Théoden neteři Éowyn prozradil, že si Aragornovu návštěvu Rohanu pamatuje z doby, kdy byl ještě malý kluk.

Dúnadané totiž stárnou mnohem pomaleji, než běžní lidé. Aragornovi tudíž sice v čase Války o Prsten táhlo na devadesátku, před sebou však stále ještě měl více než polovinu života.

Vedle Rohanu pak na své cestě nevynechal ani Gondor, kde sloužil vládnoucímu správci Ecthelionovi II. Přišel s odvážným plánem a napadl umbarské korzáry, kteří představovali pro království trvalé ohrožení. Při útoku potopil mnoho lodí a osobně zabil umbarského pána, který se mu postavil do cesty.

Na svých cestách Aragorn používal jméno Thorongil, orel s hvězdou. Později jej však odložil a vrátil se na sever, kde pomáhal Gandalfovi lovit Gluma. Nakonec jej dopadl v hlubinách Temného hvozdu a předal jej králi Thranduilovi, jemuž ale tvor nakonec dokázal utéct. Nedivíme se, v kobkách lesní říše žádná důležitá postava nikdy nevydržela dlouho.

Někdy během svých dobrodružství Aragorn také prošel hlubinami Morie, byť v opačném směru, než kterým se později vydalo Společenstvo.

Prsteny moci: Koho učiní neviditelným? A co by se stalo, kdybyste Jeden prsten prohlásili za svůj?

Když pak začala Válka o Prsten, Aragorn posloužil hobitům jako náhradní průvodce do Roklinky namísto Gandalfa, kterého zákeřně zdržel zrádce Saruman. Od té chvíle už jeho osudy vcelku věrně zachycují tři snímky Jacksonovy   trilogie, byť v několika případech upravují hrdinův charakterový vývoj.

Asi nejzásadnější změnou je Aragornovo váhání, zda přijmout vznešené dědictví a nastoupit cestu krále. V knihách je získání gondorské koruny podmínkou jeho sňatku s Arwen a Narsil zkují elfí kováři v Andúril ještě před odchodem Společenstva. Pro filmového Aragorna ale Isildurův odkaz představuje spíš břímě, se kterým se hrdina plně vyrovná až v Návratu krále 90 %.

A jakže to s Aragornem vlastně dopadlo poté, co se oženil s Arwen a usedl na trůn Gondoru? Králi se podařilo znovu sjednotit Gondor a Arnor, jak to chtěl kdysi udělat už v úvodu zmíněný Arvedui. Spolu s Éomerem obnovili Eorlovu přísahu, která vázala Rohan a Gondor věčným spojenectvím.

Z nového semenáčku vyrostl živý Bílý strom v Minas Tirith, škody po obléhání byly opraveny a trpaslíci vyrobili novou bránu. Aragorn ale neseděl nečinně, nýbrž často cestoval po celé své říši a občas zavítal i na hranice Kraje. Měl syna Eldariona, kterého jsme mohli vidět v Arwenině vizi, ale také několik dcer.

Nakonec zemřel po 120 letech vlády a byl pohřben v Minas Tirith, kde po jeho bocích leželi staří přátelé Smělmír Brandorád a Peregrin Bral. Když se o jeho smrti dozvěděl Legolas, odplul konečně do Zemí neumírajících a údajně s sebou vzal i trpaslíka Gimliho. Arwen, skrze sňatek s Aragornem smrtelná, přežila manžela o pouhý rok. Vydala se do opuštěného Lórienu a naposledy vydechla na místě, kde se pár kdysi zasnoubil.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 17503

Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

4. 7. Aleš 470

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

4. 11. Aleš 16452

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

9. 10. Aleš 3443

Pád Númenoru: Jak Sauron zničil nejmocnější říši na světě, proti které nepomohl ani Prsten

22. 6. Aleš 3406

Loki: V nadcházejícím seriálu dostane bůh klamu zpátky svou nejmocnější zbraň, naznačuje tweet

Dnes Aleš

Star Wars: Vzestup Skywalkera se stal nejhůř přijatou epizodou, meč Kyla Rena inspiroval plakát

Dnes Aleš

Jak Voldemort nemohl zabít Harryho: Vysvětlíme, proč oba čarodějové měnili své hůlky

Dnes Aleš

Marvel: War Machine prý může dělat cokoli. Pořád nevíme, zda v Black Widow čekat Tonyho Starka

Včera Aleš 28

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 131195

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 10728

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 7604