Návrat krále: Vysvětlíme kým je Aragorn, co dělal po pádu Saurona a co znamená jeho prsten

Datum vydání 22. 5. 2018Shlédnutí 32 882×Názory k tématu1Sdílení článku405Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Na počátku byly ve Středozemi dvě mocné říše Dúnadanů – Arnor a Gondor. Pak na ně ale padl stín Angmaru a jeho Černokněžného krále a gondorská linie králů byla zcela vyhlazena. Arvedui, poslední král toho, co zbylo ze severního Arnoru, se proto jako nejbližší příbuzný vládnoucí dynastie vydal do Gondoru a žádal o korunu. Tu mu ale tamní velmoži neudělili.

Tím byla šance na sjednocení obou království promrhána, Arnor vyvrátili nepřátelé, Arvedui padl a jeho potomci se museli staletí skrývat v Divočině jako tajnůstkářští hraničáři. Jejich tichý život v ústraní trval celé milénium, než se konečně narodil Aragorn Elessar, jeden z nejdůležitějších hrdinů Války o Prsten.

Pád Gondolinu: Příběh, který položil základy Pána prstenů a brzy vyjde i knižně

Jak velela tradice, vyrostl tento poslední výhonek Isildurova rodu v Roklince, v domě Elronda Půlelfa. Ten přikázal, aby Aragornova identita zůstala utajena a chlapci se proto v elfském údolí říkalo Estel, naděje. Po náčelnících hraničářů totiž stále pátrali služebníci Nepřítele a Aragornův otec Arathorn zemřel tak, že jej skřeti zasáhli šípem do oka.

Aragorn se pravdu o svém původu dozvěděl až když dosáhl věku jednadvaceti let, kdy také dostal úlomky královského meče Narsilu a Barahirův prsten, který zmínil Saruman v prodloužené verzi filmových Dvou věží 88 %. V knize s sebou mimochodem Aragorn zlomenou zbraň všude nosil, místo aby ležela vystavená v Roklince. Pokud se chcete ptát, ne, Barahirův prsten nemá žádnou magickou moc, ale jde o starobylý šperk, který symbolizuje přátelství mezi elfy a Aragornovým rodem.

Později se do domu svého otce Elronda od babičky Galadriel vrátila Arwen a Aragorn se do ní okamžitě zamiloval – přestože byla o více než dvě a půl tisíciletí starší. Aragorn byl také mimochodem s Arwen vzdáleně příbuzný, jeho dynastii totiž kdysi dávno založil Elrondův bratr Elros. Synův vztah se moc nelíbil Aragornově matce Gilraen, která s ním tehdy ještě v Roklince přebývala, než se vydala zpět k hraničářům. Ve Společenstvu Prstenu 90 % jste mohli zahlédnout její sochu.

V průběhu let se Aragorn spřátelil s čarodějem Gandalfem, který čas od času do Elrondova domu zavítal. Tehdy se také začal zajímat o Kraj a Hůrecko, kde se stal záhy známým jako Chodec.

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Potom se vydal na své slavné cesty, které se dost možná objeví i nadcházejícím seriálu ze Středozemě. Aragorn sloužil nejprve rohanskému králi Thengelovi, Théodenovu otci. Prodloužená verze Dvou věží obsahuje scénu, která tuto epizodu z hrdinova života zmiňuje – Théoden neteři Éowyn prozradil, že si Aragornovu návštěvu Rohanu pamatuje z doby, kdy byl ještě malý kluk.

Dúnadané totiž stárnou mnohem pomaleji, než běžní lidé. Aragornovi tudíž sice v čase Války o Prsten táhlo na devadesátku, před sebou však stále ještě měl více než polovinu života.

Vedle Rohanu pak na své cestě nevynechal ani Gondor, kde sloužil vládnoucímu správci Ecthelionovi II. Přišel s odvážným plánem a napadl umbarské korzáry, kteří představovali pro království trvalé ohrožení. Při útoku potopil mnoho lodí a osobně zabil umbarského pána, který se mu postavil do cesty.

Na svých cestách Aragorn používal jméno Thorongil, orel s hvězdou. Později jej však odložil a vrátil se na sever, kde pomáhal Gandalfovi lovit Gluma. Nakonec jej dopadl v hlubinách Temného hvozdu a předal jej králi Thranduilovi, jemuž ale tvor nakonec dokázal utéct. Nedivíme se, v kobkách lesní říše žádná důležitá postava nikdy nevydržela dlouho.

Někdy během svých dobrodružství Aragorn také prošel hlubinami Morie, byť v opačném směru, než kterým se později vydalo Společenstvo.

Prsteny moci: Koho učiní neviditelným? A co by se stalo, kdybyste Jeden prsten prohlásili za svůj?

Když pak začala Válka o Prsten, Aragorn posloužil hobitům jako náhradní průvodce do Roklinky namísto Gandalfa, kterého zákeřně zdržel zrádce Saruman. Od té chvíle už jeho osudy vcelku věrně zachycují tři snímky Jacksonovy   trilogie, byť v několika případech upravují hrdinův charakterový vývoj.

Asi nejzásadnější změnou je Aragornovo váhání, zda přijmout vznešené dědictví a nastoupit cestu krále. V knihách je získání gondorské koruny podmínkou jeho sňatku s Arwen a Narsil zkují elfí kováři v Andúril ještě před odchodem Společenstva. Pro filmového Aragorna ale Isildurův odkaz představuje spíš břímě, se kterým se hrdina plně vyrovná až v Návratu krále 90 %.

A jakže to s Aragornem vlastně dopadlo poté, co se oženil s Arwen a usedl na trůn Gondoru? Králi se podařilo znovu sjednotit Gondor a Arnor, jak to chtěl kdysi udělat už v úvodu zmíněný Arvedui. Spolu s Éomerem obnovili Eorlovu přísahu, která vázala Rohan a Gondor věčným spojenectvím.

Z nového semenáčku vyrostl živý Bílý strom v Minas Tirith, škody po obléhání byly opraveny a trpaslíci vyrobili novou bránu. Aragorn ale neseděl nečinně, nýbrž často cestoval po celé své říši a občas zavítal i na hranice Kraje. Měl syna Eldariona, kterého jsme mohli vidět v Arwenině vizi, ale také několik dcer.

Nakonec zemřel po 120 letech vlády a byl pohřben v Minas Tirith, kde po jeho bocích leželi staří přátelé Smělmír Brandorád a Peregrin Bral. Když se o jeho smrti dozvěděl Legolas, odplul konečně do Zemí neumírajících a údajně s sebou vzal i trpaslíka Gimliho. Arwen, skrze sňatek s Aragornem smrtelná, přežila manžela o pouhý rok. Vydala se do opuštěného Lórienu a naposledy vydechla na místě, kde se pár kdysi zasnoubil.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Datum vydání 4. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku680
Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Datum vydání 6. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku654
Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Datum vydání 31. 1. Autor článku Aleš Sdílení článku582
Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Datum vydání 20. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu30Sdílení článku577
Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

Datum vydání 4. 7. Autor článku Aleš Sdílení článku570

První epická upoutávka na nové Transformers: Rise of the Beasts (Transformers: Probuzení monster)

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Na Netflix se vrátí oblíbený Death Note, na svědomí jej budou mít bratři Dufferovi

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Teaser na That ‘90s Show přivádí zpět ikonické Formanovy rodiče po boku nové skupiny teenagerů

Datum vydání Včera Autor článku Anet Sdílení článku1

Ryan Reynolds a jeho kostlivci ve skříni. Co byste o hvězdě Deadpoola měli vědět

Datum vydání 2. 12. Autor článku Lukáš Sdílení článku28
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1611
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku860
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425