Filmožrout: Nového Sola máme pod drobnohledem. Řekneme vám, co si o něm myslí fanoušci i kritici

25. 5. 1 319×22 světlý/tmavý vzhled

Poprvé po dlouhé době měl nějaký Star Wars snímek květnovou premiéru jako za starých časů a vůbec poprvé také prozkoumává původ jedné z nejoblíbenějších postav celé předaleké galaxie. Projekt navíc provázely problémy typu změn režisérů uprostřed produkce, takže byli fanoušci velmi zvědaví, jak to nakonec dopadne. No, teď už to víme.

Třeba podle Františka Fuky z FFFilmu není na Solovi 77 % výměna u kormidla příliš znát – výsledek prý působí konzistentněji, než předloni v případě Rogue One 78 %, kde došlo k zásadním přetáčkám. Postavy (a to včetně nových) jsou představeny tak obratně, že nás zajímají, Landova feministická robotka srší vtipem, soundtrack se povedl na výbornou. Naopak zklamal nedostatkem překvapivých momentů, zdlouhavostí a oproti ostatním Star Wars filmům není tak vizuálně atraktivní. Nakonec dostal 70 %.

Star Wars: 20 nejúžasnějších momentů ze 7 epizod vesmírné ságy

Zahraniční server Den of Geek byl krapet přísnější a udělil tři hvězdy z pěti. Chválí sice herce, zejména pak představitele titulní role Aldena Ehrenreicha  , Solo se prý ale vrcholům Star Wars série ani náhodou neblíží. Možná za to může pevné místo filmu v časové linii, neboť samozřejmě víme, kdo musí přežít do Nové naděje 88 % – a možná za to mohou vedlejší postavy, které prostě nemají tu jiskru, která šla ještě předloni znát v již zmíněném Rogue One. Hanovi ale především chybí charakterový vývoj, neboť už od začátku působí stejně jako Solo ze čtvrté epizody.

Český Filmserver pochválil padoucha Paula Bettanyho   či český dabing (což se prý nestává často). Nevadila ani delší stopáž, protože se prý snímek obešel bez hluchých míst. Úplně na míru je pak film šitý skalním fanouškům Star Wars, kteří sledují nejen obyčejné epizody, ale třeba i animované seriály či knižní a komiksovou produkci z univerza. A protože autor do této skupiny patří, nemohl než nadělit devět bodů z deseti.

Han Solo: Co se vám bude hodit vědět o jeho minulosti, než dorazí nový Star Wars film

Zmínit rozhodně musíme recenzi z novozélandského Newshubu, už jenom kvůli skvělému titulku, který snad ani nemusíme překládat: It doesn't suck. Autorka se bála, že bude nový film stát za starou bačkoru a byla příjemně překvapena, když se tak nestalo. Prý se ale často necítila, jako když sleduje Star Wars film a nelíbilo se jí jisté odhalení, k němuž došlo. Proto tři hvězdy z pěti.

Český kolega kritičky na webu Moviezone s jejím názorem nesouhlasí: Solo prý atmosférou hodně připomíná originální trilogii Star Wars, hlavně díky použití mnoha praktických efektů a masek. Ukázalo se prý, že série zvládne i komornější zábavu s příchutí kovbojky, která autorovi zjevně zachutnala. Udělil totiž hezkých osm bodů z deseti.

Co všechno můžete pojmenovat po filmové postavě? Zvíře, planetku, nemoc nebo raketoplán

Wired píše, že je leckterá nová backstory představená ve filmu dost hloupá. Solo ničím důležitým nepřispívá k rozšíření vesmíru Star Wars, absencí Hvězd smrti a dalších klasických propriet se ale stává osvěžující, relaxovanou podívanou. Díky tomu nakonec přes svou relativní nedůležitost pro kánon předaleké galaxie stojí za zhlédnutí.

Podobně pozitivní a zároveň trochu rezervovaný názor nabízí i Mirka Spáčilová z Idnesu. Solo je slušnou spotřební zábavou, která sice občas ztrácí tempo a trčí z ní komerční kalkul, snímek ale prý utíká příjemněji než minule Rogue One a jako oddech pro mladší diváky stále poslouží.

Na ČSFD měl Solo v době psaní tohoto článku slušných 77 %, IMDB byla s 6,5 body o něco přísnější. Šest a půl z deseti je mimochodem i průměrné hodnocení kritiků na Rotten Tomatoes, z nichž novinku příznivě ohodnotilo 71 %. Metacritic ukazuje 62/100 a na každé dvě pozitivní recenze tam připadají dvě smíšené.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Star Wars: Předtím, než se Síla probudila. Co předcházelo sedmé epizodě?

27. 9. Aleš 344

Avengers 4: Co se stane s jednotlivými hrdiny a kteří budou ve vesmíru MCU dál pokračovat?

26. 7. Aleš 6287

Sedmá epizoda Star Wars je poražena. Avengers trhli rekord v tržbách za první víkend

30. 4. Aleš 284

Monstrum z hlubin porazilo Star Wars. Meg v tržbách překonal letošního Sola

29. 8. Aleš 2269

Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

20. 11. Aleš 6235

.Michael Douglas potvrdil rozšířené teorie. Kvantová říše bude hrát v Avengers 4 významnou roli

Dnes Aleš 62

.Avengers 4: Nová hračka možná prozradila, co se v nadcházející týmovce stane s Pepper Potts

Dnes Aleš 61

.Schizma v předaleké galaxii? Krize vesmíru Star Wars pět měsíců po Solovi

Dnes Aleš 227

.Úžasňákovi 2: Režisér odhalil nejoblíbenější vystřiženou scénu, v níž se vrací Kari z jedničky

Včera Aleš 7

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 71498

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 4693

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 7739