Kevin Feige: Producent, který stojí za fenomenálním úspěchem Marvelu a sám patří mezi fanoušky

29. 5. 2018 4 624×121 světlý/tmavý vzhled

Na našem webu často píšeme o režisérech, kteří stojí za jednotlivými filmy a sériemi v rámci filmového vesmíru Marvelu. Joss Whedon   třeba natočil první dva díly Avengers, James Gunn   se stará o Strážce Galaxie a nejvíc snímků mají na kontě bratři Russové, tvůrci posledních dvou příběhů Captaina Americy a především nových Avengers: Infinity War 89 %. Kdo se ale stará o celé MCU?

„My všichni v Marvel Studios se v první řadě považujeme za fanoušky,“ prozradil Kevin Feige   v rozhovoru pro National Public Radio. „Těmi jsme byli, ještě než jsme se stali filmaři.“

Tyhle dvě věty perfektně shrnují kreativní přístup muže, kterému vděčí Marvel za úspěch svého filmového vesmíru snad nejvíce. Snímky, které Kevin Feige produkoval, dohromady vydělaly přes 16 miliard dolarů. Přesto se rodák z Bostonu záři reflektorů zpravidla vyhýbá a prozradil dokonce, že se mu na práci producenta nejvíce líbí to, že se skrývá 99 % času v zákulisí.

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Může to být i tím, že Feige mládí trávil s akčními figurkami a dobrodružnými filmy (nejraději měl Návrat do budoucnosti) a už tehdy snil, že se jednou do zábavního průmyslu sám zapojí. Vydal se proto studovat University of Southern California, ale nebyl přijat. Zkusil to znovu. A znovu. Pak mu to konečně napošesté vyšlo.

„V podstatě jsem se hlásil každý semestr, než mě nakonec vzali,“ řekl Feige magazínu Vanity Fair. Svou školu si vybral jednoduše: „George Lucas  , Ron Howard  , Robert Zemeckis  … ti všichni sem chodili.“

Netrvalo dlouho a Kevin Feige konečně pracoval u filmu. Zatím ale jenom hodně nepřímo – sháněl během produkce obědy, venčil psy nebo myl auta. Nestěžoval si ale a časem se mohl sám zapojit i do kreativní práce. V roce 2000 se poprvé dostal k Marvelu a podílel se třeba na tehdy zbrusu nových X-Menech.

3 otázky, na které Infinity War nedala jasné odpovědi. Zkusili jsme je najít sami

Pracoval ale třeba i s režisérem Samem Raimim  , tvůrcem původní trilogie o Spider-Manovi. Po premiéře úspěšné dvojky 74 % se prý zeptal: „Same, tohle se dost povedlo. Jak se cítíš?“ „Jako vyfouknutý balón,“ zněla odpověď. Feige si okamžitě pomyslel, že se bude muset po každém filmu cítit stejně, jinak zjevně nevynaložil veškeré úsilí.

Práce pro Marvel nakonec producentovi umožnila usednout do křesla ředitele Marvel Studios. Psal se rok 2007 a do kin se chystal první Iron Man 81 %, který měl odstartovat ambiciózní projekt propojeného filmového vesmíru.

Feige produkoval všechny dosavadní filmy a učinil řadu důležitých rozhodnutí. Sehnal například Josse Whedona  , aby režíroval první týmovku Avengers 83 %. „Kevin je zkrátka obří nerd,“ prozradil Whedon o jejich spolupráci: „Možná i větší, než já.“

I jako ředitel se ale musel dlouho zodpovídat kreativní komisi Marvelu, kterou tvořili třeba redaktoři komiksů a další vysoce postavení tvůrci v čele s Ikem Perlmutterem. Komise přitom často výrazně zasahovala do vesmíru MCU – právě kvůli ní prý odešel původní režisér Ant-Mana 75 % Edgar Wright   a James Gunn si zase stěžoval, že její zásahy málem stály Strážce Galaxie jejich retro soundtrack a pokazily charakter záporáka Ronana.

Vysvětlíme, co komiksy prozrazují o Sběrateli a Velmistrovi! Jsou spolu skutečně příbuzní?

V roce 2015 byla však komise rozpuštěna a Kevin Feige se od té doby zodpovídá jen Alanu Hornovi z Walt Disney Studios. Patří tak k vůbec nejmocnějším mužům současného zábavního průmyslu, o čemž se mu nejspíš v počátcích kariéry ani nesnilo.

Přes veškerý úspěch si navíc zachoval hodně z vnitřního nadšeného fanouška. Jeho kancelář je prý plná předmětů z marveláckých filmů – na stolku leží Thorovo kladivo, opodál figurka Iron Mana podepsaná režisérem Jonem Favreauem   a na zdi visí Captainův štít. Kevin Feige má dokonce i vlastní Thanosovu rukavici!

A co si myslí o další kapitole v historii MCU, když řada populárních hrdinů v příštích letech plátna kin opustí? Domnívá se, že je to nevyhnutelné, protože komiksovým sériím, které chrlí pokračování za pokračováním, jednoduše chybí závěr: „Přijděte s něčím, co jste v superhrdinských filmech ještě neviděli, s rozuzlením – s finále. Viděli jste ho v Pánu prstenů. Viděli jste ho v Harrym Potterovi. Viděli jste ho ve Star Wars. (…) Ale možná jste ho ještě neviděli v tomhle druhu filmů.“

Možná máte chuť se na závěr zeptat, zda Kevin Feige některých svých rozhodnutí z uplynulých let lituje. Pokud ano, máte štěstí, protože známe odpověď: „Určitě. Kdybych to dělal celé znovu, rozhodně bychom nenabarvili v prvním Thorovi 74 % obočí Chrise Hemswortha   na blonďato.“

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor