Co se stalo po zničení Jednoho prstenu? Galadriel zničila Dol Guldur a Kraj byl vypleněn Sarumanem

30. 5. 2018 17 139×2268 světlý/tmavý vzhled

Když jsme nedávno dávali dohromady poměrně úspěšný článek o Aragornovi, který se stane hlavním hrdinou nadcházejícího seriálu, nezapomněli jsme vám prozradit, jak navrátivší se král Gondoru nakonec dopadl. Přitom jsme si ale uvědomili, že mnozí z vás možná ani po patnácti letech nevědí, co se stalo s ostatními postavami Středozemě. Dnes vám to prozradíme.

Nejdřív se budeme věnovat hobitům, jejichž návrat do rodného Kraje se v knize neodvíjel tak idylicky, jako ve filmu. Úrodnou zemi totiž obsadil poražený čaroděj Saruman se svými partami pobudů a začal kácet, pálit a ničit krásný hobití domov. Když se pak čtveřice našich hrdinů ukázala na hranicích, byla okamžitě zatčena.

Knižní Pán prstenů odhaluje svá tajemství! Co všechno se do filmové trilogie nevešlo?

Smíšek a Pipin se ale nějakých pochybných existencí s obušky nelekli. Když bodnete Černokněžného krále, obyčejní hrdlořezové vám strach nenaženou. Hobiti proto v rychlosti rozdmýchali v Kraji plamínek odporu a střetli se s darebáky v bitvě u Povodí, závěrečném boji Války o Prsten. Vetřelci byli rozdrceni a Smíšek zabil jejich vůdce. Později zahynul i Saruman, kterého zákeřně zavraždil Gríma – následně sám padl zasažen hobitími šípy.

Pak začala obnova zničeného Kraje. Na místě pokáceného stromu, pod kterým kdysi probíhala Bilbova narozeninová oslava, vyrostl mallorn se zlatými listy, který Sam Křepelka kdysi dostal od Galadriel. Ten se mimochodem stejně jako ve filmu oženil s Růžou Chaloupkovou. Manželky si našli i Smíšek s Pipinem.

Na ocet zůstal jenom samotný Frodo, kterého stále trápila rána zasazená Černokněžným králem na Větrově a také Odulino bodnutí. Svému nejlepšímu příteli Samovi záhy přenechal Dno Pytle a také Červenou knihu, kterou sám zdědil po Bilbovi a zapsal do ní celé své dobrodružství.

Potom se vydal na Západ spolu s Gandalfem, Galadriel, Elrondem a Bilbem. Bílá loď jej odvezla ze Středozemě do Amanu, kde se Frodo nejspíš konečně zbavil bolesti ze svých dávných zranění.

Samvěd se stal sedmkrát za sebou starostou Velké Kopaniny, hlavního města Kraje a měl třináct dětí, než mu v jeho 102 letech zemřela žena Růža. Potom se vydal do Zemí neumírajících, aby se znovu setkal s Frodem a můžeme předpokládat, že tam oba později zemřeli.

Pokud se teď ptáte, jak může v Zemi neumírajících někdo zahynout, odkážeme vás na Tolkienovy   dopisy a také na pasáž z Pádu Númenoru, kde autor vysvětluje, že samotný pobyt v Amanu z vás nesmrtelné neudělá. Naopak se samotná země jmenuje podle toho, že v ní přebývají neumírající (tj. Maiar a elfové).

Smíšek a Pipin se stejně jako Sam domohli velkého uznání. Smíšek se stal po svém otci Pánem Rádovska, zatímco Pipin získal úřad vladyky Kraje. Nakonec se ale oba hodností vzdali, vydali se do Rohanu, kde pobývali do smrti krále Éomera na jeho dvoře a nakonec zemřeli v Minas Tirith, kde byli také pohřbeni.

Po hobitech krátce zmíníme elfy, kteří dospěli do poslední fáze svého dlouhého úpadku. Jak už jsme zmínili, ti nejmocnější z nich navždy opustili Středozem, ještě před odchodem však dobyli Sauronovu pevnost Dol Guldur v Temném hvozdě a Galadriel osobně strhla její hradby a očistila místo od zla.

Král Thranduil zůstal ve své lesní říši, jeho syn Legolas ale s částí lesních elfů odešel do Ithilienu v pohraničí Gondoru a žil tam až do smrti svého přítele Aragorna. Potom i on odešel na Západ a vzal s sebou i trpaslíka Gimliho. Vousáči z podzemí sice zpravidla v říši věčné blaženosti nejsou povoleni, za Gimliho se však dost možná přimluvila sama Galadriel.

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

A když už jsme u trpaslíků – ti prošli podobným úpadkem, jako elfové. Část se jich s Gimlim vydala do Třpytivých jeskyní v Rohanu a jejich umění znovu vystavělo bránu, kterou rozlomil v Minas Tirith Černokněžný král. S jistotou také víme, že později mezi trpaslíky povstal Durin VII., jejich poslední velký král a znovu získal Morii, kde se opět rozeznělo klepání kladiv.

Na závěr se dostáváme k národům lidí, jejichž čas naopak zrovna nastal. Faramir nastoupil po svém otci Denethorovi jako Správce Gondoru a oženil se s Éowyn. Král Éomer si zase vzal vznešenou Lothíriel z gondorského města Dol Amrothu a měl syna Elfwina, který po něm nastoupil na trůn v Edorasu.

Osud Aragorna jsme podrobněji rozebrali v již zmíněném samostatném článku – postačí proto jen zopakovat, že měl s Arwen syna Eldariona a několik dcer a po smrti byly k jeho hrobu přesunuty ostatky Smíška a Pipina.

BONUS) Pokračování Pána prstenů

Ne, neděláme si legraci. J. R. R. Tolkien skutečně začal během svého života psát navazující příběh, který se zachoval pod názvem The New Shadow. Měl se odehrávat za Eldarionovy vlády v Gondoru a mezi jeho hlavní postavy měli patřit Borlas (syn Pipinova přítele, válečníka Beregonda) a mladší Saelon, který si začal všímat, že v srdcích lidí opět narůstá stín.

Prsteny moci: Koho učiní neviditelným? A co by se stalo, kdybyste Jeden prsten prohlásili za svůj?

Autor ale příběh nikdy nedokončil, dokonce jej záhy dobrovolně opustil. Své rozhodnutí okomentoval takto:

Začal jsem psát příběh odehrávající se asi 100 let po [Sauronově] pádu, ukázal se však jako depresivní a zlověstný. Protože se [v něm] zabýváme lidmi, musí nás nevyhnutelně znepokojovat jedna z jejich nejpolitováníhodnějších přirozených vlastností: jejich rychlá přesycenost dobrým.

No a my vás přesytit rozhodně nechceme.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)