Soumrak předaleké galaxie? Z tržeb se zdá, že série Star Wars ztrácí své fanoušky

31. 5. 2018 4 354×237 světlý/tmavý vzhled

Nový Solo 76 % si zatím v kinech nevede zrovna nejlépe. Na webu Box Office Mojo ve velkém srovnání dosavadních Star Wars snímků natočených pod Disneym (tj. od sedmé epizody 77 %) jasně okupuje nejnižší příčku a vůbec to nevypadá, že by ho měly nadcházející týdny ještě zachránit. Proč se fandové na novinku zrovna moc nehrnou?

Možné důvody jsme už naznačili v článku o tržbách prvního víkendu. Velká část cílového publika Sola už v uplynulých týdnech navštívila kino dvakrát, totiž kvůli Avengers: Infinity War 89 % a druhému Deadpoolovi 87 %. Od premiéry Posledního z Jediů 74 % uplynulo jen šest měsíců namísto roku, na který jsou diváci zvyklí. Snímky ze Star Wars Anthology navíc netáhnou tolik, jako klasické epizody.

George Lucas kdysi prohrál 40 milionů dolarů. Nevěřil totiž vlastním Star Wars

To všechno je jistě pravda, přesto se nedokážeme zbavit dojmu, že rozhodně ne celá. I Rogue One 78 %, nejméně výdělečný Disneyho Star Wars film, měl už touhle dobou na kontě o sedmdesát milionů více. Přitom je Solo podle všeho nejdražším snímkem z předaleké galaxie vůbec s 250 miliony dolarů rozpočtu (bez nákladů na marketing!) a má proto hodně co dohánět, aby se vůbec studiu vyplatil.

Co hůř, Solo už vyšel i v Číně, kam se minulý Rogue One vydal až několik týdnů po světové premiéře. Tehdy navíc vydělal během prvního víkendu vcelku hezkých 30 milionů, zatímco Solo nemá ani 10. Dá se tak dramatický propad vysvětlit jenom nešťastným načasováním?

Někteří zahraniční fandové se po Posledním z Jediů (který mimochodem také propadl v Číně) rozhodli Sola bojkotovat a přestože jsme popravdě k podobným snahám spíše skeptičtí, nejde úplně vyloučit, že se smíšené reakce diváků na osmou epizodu na návštěvnosti podepsaly.

I na zdejší databázi ČSFD, která je mnohem shovívavější, má osmá epizoda nejhorší divácké hodnocení ze všech vysokorozpočtových hraných snímků série – horší než samotný Solo a dokonce horší, než mnohými nenáviděná Skrytá hrozba 79 %. Agregátor Rotten Tomatoes je ale přísnější a ukazuje Poslednímu z Jediů pouhých 46 % pozitivních recenzí publika s průměrnou známkou necelých tří hvězd z pěti.

Po Hanu Solovi dostane film Bobba Fett. Natočí ho režisér Logana James Mangold

Dalo se čekat, že bude loňský příběh, který šel proti veškerým konvencím vesmíru Star Wars, fanoušky rozdělovat. Dost škody ale mohly napáchat zejména kontroverze, do kterých se promítla aktuální americká politická témata.

Herečka Daisy Ridley   například odmítla kritiku své postavy Rey jako sexistickou a J. J. Abrams   zase prohlásil, že problémem nespokojených fanoušků není ani tak série Star Wars, nýbrž že se cítí ohroženi ženami, které dostaly v dosud poslední epizodě řadu důležitých rolí.

Ať už si o oprávněnosti těchto obvinění v konkrétních případech myslíte cokoli, až příliš často nám zní spíš jako snaha vyhnout se kritice, která je přinejmenším za oceánem poměrně ostrá. Za zmínku však stojí, že se diváci v převládajících názorech neshodují s valnou většinou kritiků, kteří na Rotten Tomatoes shromáždili 91 % pozitivních recenzí.

Pravda ale může být i daleko jednodušší – příběh počátků pašeráka Hana Sola možná prostě není pro diváky tolik atraktivní. Když jsme shromažďovali podklady k našemu Filmožroutovi, kvůli kterému pročítáme české i zahraniční kritiky, nemohli jsme si nevšimnout, že mnoho textů považovalo nový snímek za tak nějak… přebytečný.

Jak přišel Darth Vader k červenému meči a hradu z Rogue One? Prozrazuje nám to komiks

Rogue One měl s úplně novými hrdiny paradoxně jednodušší situaci, protože jsme neměli ponětí, jak jejich příběh dopadne. Ukázal nám Dartha Vadera na vrcholu jeho pochmurné slávy, konečně vysvětlil, proč měla Hvězda smrti tak snadno zneužitelnou konstrukční chybu a sem tam přihodila nějaké to cameo pro fandy s orlíma očima.

V případě Hana Sola a jeho kumpánů ale jaksi víme, kdo může a nemůže natáhnout bačkory. Easter eggy už jsme si zvykli vídat v minulých letech a trn nám z paty nevytáhnou a cool karta náhlých zjevení oblíbených postav už jen těžko trumfuje Vaderovo vraždění povstalců nebo loutkového Yodu sesílajícího blesky.

Kde je zakopaný pes podle vás? Omrzely fanoušky samostatné snímky hned po tom prvním? Zklamal je Poslední z Jediů? Nebo prostě jen nemají zájem o konkrétní příběh galaktického pašeráka?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: