Darth Maul: Znáte celý příběh sithského válečníka? Končí jinak, než byste možná čekali

7. 6. 2018 22 959×135 světlý/tmavý vzhled

Pokud sledujete jenom hrané snímky z univerza Star Wars, asi vás podobně jako další naše čtenáře překvapilo nenadálé zjevení Dartha Maula v novém Solovi 75 %. Je to přece ten stejný válečník, kterého zabil Obi-Wan Kenobi v závěru Skryté hrozby 79 %? A pokud ano, neměl by být už dlouhá desetiletí po smrti? Dnes si stručně vysvětlíme celý jeho příběh.

Maul se narodil na Dathomiru, planetě prosáklé Temnou stranou síly. Tamním zabrakům vládly Nightsisters, ženy zběhlé v tajemném magickém umění, které čerpá sílu právě z Temné strany. Nejmocnější čarodějkou byla matka Talzin, v době Maulova mládí spojenkyně Dartha Sidiouse.

Jaký je vlastně živočišný druh mistra Yody? A je ušatý Jedi jeho posledním zástupcem?

V kanonickém komiksu Darth Maul: Son of Dathomir jsme se ale dozvěděli, že Sidious Talzininu důvěru zradil a vzal si Maula jako svého učedníka. V loňské komiksové sérii nazvané prostě Darth Maul je zase popsán tvrdý trénink u sithského lorda, v rámci něhož musel Maul kupříkladu vdechovat popel mrtvých Sithů a prožít vizi jejich povraždění z rukou rytířů Jedi.

Později jej Sidious použil jako zbraň proti vesmírným pirátům, kteří ohrožovali jeho plány s Obchodní federací. Jeden z lotrů se mylně domníval, že je sithský učedník Jedi a prozradil mu, že jeden z místních kartelů zajal padawana. Maul dychtil po příležitosti vyzkoušet své schopnosti proti odvěkému nepříteli svého řádu, takže vystopoval Eldru Kaitis a zabil ji v souboji.

Pak už přišel čas, aby Sidious učedníka podrobil skutečné zkoušce. Nasadil ho proti Jediům, kteří doprovázeli uprchlou královnu Padmé Amidalu. Maul nejdřív neúspěšně napadl své cíle na Tatooine, načež se odebral na Naboo, kde už měl větší úspěch – tedy zpočátku. V souboji zabil Qui-Gona Jinna, jen aby přišel o nohy poté, co byl sám poražen Obi-Wanem Kenobim.

Tady končí příběh, který si pamatují diváci prequelové trilogie. Podle knížky Star Wars: Absolutely Everything You Need to Know se Maul zachránil tak, že se pomocí Síly přitáhl do šachty ventilačního systému a nakonec skončil na planetě Lotho Minor, která slouží jako smetiště předaleké galaxie.

Zasloužili si Jediové skončit? Zkoumáme odvrácenou tvář ochránců míru v galaxii

Tam setrval dlouhá léta, dokud jej během Klonových válek 76 % nevyhledal jeho bratr Savage Opress. Živoření obralo Maula o duševní zdraví, ale Opress jej vzal k čarodějce Talzin, která ho dala opět do pořádku. Starý hněv směřovaný proti Obi-Wanovi se probudil a Opress s Maulem Kenobiho napadli, leč nepodařilo se jim ho zabít.

Darth Maul se však prohlásil za sithského mistra a začal Savage učit. Pak se spojil s válečnickými obyvateli planety Mandalore a podsvětním syndikátem Černé slunce, čímž vlastně v celogalaktické válce založil něco jako třetí frakci. Zabil také Satine Kryze, dávnou Obi-Wanovu přítelkyni a samotného rytíře Jedi uvrhl do vězení, aby se tam trápil svou ztrátou.

Maul se v ten okamžik zdánlivě probojoval na vrchol, jenomže jeho říši i alternativní sithský řád čekala zkáza stejně rychlá, jako bylo jejich budování. Obi-Wan uprchl, část Mandalorianů se vzbouřila a rozpoutala občanskou válku. Navíc se o Maulově přežití od Anakina a Obi-Wana dozvěděl i Palpatine.

Proto netrvalo dlouho a na dveře paláce zaklepal Sidious. Tedy obrazně, protože zkrátka vtrhl dovnitř a obvinil bývalého učně, že se stal jeho rivalem. Savage Opress s Maulem se pokusili sithského lorda porazit, ale neúspěšně. Sidious zabil Opresse a Maula unesl. Chtěl jej totiž využít, aby vylákal a zničil Talzin.

Palpatine a Dooku proto nechali při vhodné příležitosti Maula uniknout, po stopě mu poslali generála Grievouse. Talzin ale zradu čekala a Maul proto ukul plán a deaktivoval separatistickou armádu droidů, která s ním bojovala. Tím se do jeho rukou dostal nejen Grievous, ale i hrabě Dooku.

Přesto finální střetnutí dopadlo pro Maula neúspěšně. Sidious opět přišel, porazil a zabil Talzin a osvobodil Dookua a Maul musel prchnout. Separatisté zároveň zničili zbytky jeho frakce a sen o vládě nad galaxií se rozplynul. Maul si dlouho neudržel ani Mandalore a nakonec musel zmizet v podsvětí.

Mary Sue: Mnozí fanoušci Star Wars se domnívají, že je Rey až příliš dokonalá

Proto jste si ho mohli všimnout v novém Solovi, kdy už byl obávaným vůdcem kriminální organizace.

Tím ale Maulův příběh stále nekončí, jeho poslední kapitolu totiž odvyprávěl seriál Povstalci 67 %. Maul se v nich honil za sithským holokronem, pradávným zdrojem vědění, který navíc dovede napájet pradávnou superzbraň. Při té příležitosti se pak snažil obrátit mladého Jediho Ezru Bridgera k Temné straně Síly. Jeho plán však selhal, když se hrdinové seriálu nedali tak snadno obelstít a porazit.

Po čase se proto pro holokron vrátil a tentokrát byl úspěšnější. Získal totiž překvapivou informaci – totiž že jeho starý nepřítel Obi-Wan Kenobi stále ještě žije. Vydal se proto na Tatooine a potkal svého největšího nepřítele na stejné planetě, kde se střetli poprvé. Nevyhnutelně došlo k souboji, který však trval jen krátce.

Obi-Wan totiž svého protivníka vylákal k útoku stejným postojem, který použil kdysi dávno Qui-Gon a během několika sekund bylo po všem. Když Maul umíral, stihl ještě z mysli svého nepřítele poznat, že Kenobi na planetě chrání Vyvoleného. Umřel proto se zjevným ulehčením a slovy, že je Luke Skywalker oba pomstí.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor