Nejvýdělečnější režiséři: 10 filmových géniů, kteří naplnili svým studiím kasy

12. 6. 3 926×76 světlý/tmavý vzhled

Internet je plný žebříčků nejlepších režisérů, sestavovaných zpravidla podle subjektivních preferencí autora. Nás ale napadlo zeptat se, jak se na popularitu tvůrců dívají tvrdá data, konkrétně kolik peněz už filmoví géniové za život vydělali. Samozřejmě to taky není úplně fér – nezohledňujeme totiž například inflaci. I tak se nejspíš o současném Hollywoodu leccos zajímavého dozvíte.

1) Steven Spielberg  

Zaslouženým prvním místem se pyšní Steven Spielberg, který za svou dlouhou a mimořádně plodnou kariéru natočil spoustu skutečných hitů. Tím nejnovějším je letošní snímek Ready Player One 84 %, který režiséra jako prvního v historii dostal za magickou hranici deseti miliard dolarů.

Jurský park: Ještěry znovuoživili roboti i animace, můžou taky za zrození Jar-Jara Binkse

Největším Spielbergovým hitem je ale Jurský park 85 %, který utržil 984 milionů dolarů. Možná poněkud překvapivě v žebříčku následuje Indiana Jones a Království křišťálové lebky 72 % – tento snímek totiž mnozí považují za nejhorší v rámci série. Třetí příčka celosvětově patří filmu E. T. – Mimozemšťan 83 %, který ale v domovské Americe dokonce drží zlato.

2) Peter Jackson  

Jacksonovu hobití trilogii mnozí odsoudili jako dojení úspěšné středozemské značky – i pokud ale mají pravdu, bylo to dojení velice úspěšné. Druhé a třetí místo totiž patří právě snímkům Neočekávaná cesta 81 % a Šmakova dračí poušť 80 %, které pomohly režisérovi k hezkému druhému místu s celkovými zisky zhruba šesti a půl miliardy dolarů.

Významnou část z této sumy, konkrétně 1,119 miliardy dolarů, ale v kinech nasbíral finální díl původní středozemské série, Pána prstenů. Návrat krále 90 % navíc obhájil ve svém roce všechny nominace na Oscara a odnesl si těžko uvěřitelných jedenáct sošek. A to všechno dokonce ještě předtím, než stihl Jackson dokončit jeho prodlouženou verzi.

3) Michael Bay  

Třetí místo vás možná překvapí negativně. Obsadil ho totiž král popcornových blockbusterů pro lidi, kteří občas v kině rádi vypnou mozek. Bay je samozřejmě zručný profesionál a natočil několik po všech stránkách kvalitních filmů – zmiňme kupříkladu aspoň Skálu 86 %. Nejvíc ale vydělal právě na bezduché CGI akci.

Jeho nejúspěšnějším snímkem jsou totiž Transformers 3 63 % s 1,124 miliardy dolarů. Další filmy série pak obsadily zbylá místa. Transformers: Zánik 55 % skončil druhý a Transformers: Pomsta poražených 67 % pak třetí. Celkem diváci za Bayhem utratili 6,4 miliardy dolarů.

4) James Cameron  

James Cameron má na kontě masivní hity, samozřejmě včetně toho největšího vůbec – Avatara 82 % (2,777 miliardy). Také dodnes platí za jediného režiséra, který kdy překročil dvoumiliardovou hranici dvakrát. Povedlo se mu to totiž i s Titanikem 85 %. Jak je tedy možné, že se nedostal do první trojky nebo dokonce na první místo?

Avatar: Už nejste v Kansasu. Povíme, jak vznikala kouzelná planeta Pandora a její obyvatelé

Inu, Cameron točí málo. Jeho zatím poslední Avatar je starý bezmála deset let, již zmíněný Titanic už víc než dvacet. Třetí příčku ve výdělcích pak drží Terminátor 2: Den zúčtování 91 % z roku 1991. No a tady už se do hry dostává i v úvodu zmíněná inflace. Přesto se většina kolegů v Hollywoodu může na Cameronovy výsledky jen závistivě dívat, dohromady totiž dají hodně přes šest miliard.

5) David Yates  

V žebříčku nejlepších režisérů by se asi Yates neukázal. Mnozí ho totiž považují spíš za rutinéra, jehož filmy si drží dobrý standard, ale nevybočují moc z řady. Protože ale tento tvůrce může za půlku potterovské série i za novější Fantastická zvířata, pořád se ještě přesvědčivě probojoval nad hranici pětimiliardového elitního klubu.

Výrazně mu pomohl finální snímek Harry Potter a Relikvie smrti 2 83 %, který sám vydělal 1,341 miliardy. První půlka 74 % téhož příběhu pak skončila na druhém místě, třetí pak patří Fénixovu řádu 80 %.

6) Christopher Nolan  

Christopher Nolan se naopak nebojí experimentovat, jak dokázal naposled loni v Dunkerku 81 %. Stejně ale jeho komerčně nejúspěšnější filmy vzešly z mainstreamového komiksu. První místo ale nezískal Temný rytíř 90 % (ten je až druhý), ale možná překvapivě jeho pokračování, Temný rytíř povstal 86 %.

Otázky fanoušků: Kolik peněz vlastně spálil Joker v Nolanově Temném rytíři?

To samozřejmě neznamená, že by Nolan slavil neúspěch s originálními scénáři. Z těch diváci peněženkami hlasovali hlavně pro Počátek 89 %, který tak komerčním výsledkem dobyl v režisérově filmografii třetí místo. Nolanovi díky tomu chybí už jenom posledních 250 milionů do páté miliardy.

7) Robert Zemeckis  

O půlmiliardu méně zatím nasbíral Robert Zemeckis, jehož nejúspěšnějším snímkem zůstává Forrest Gump 95 % s 677 miliony dolarů. Druhý skončil Trosečník 82 % a třetím místo připadlo prvnímu snímku série Návrat do budoucnosti 89 %. Celkem Zemeckisovy filmy utržili čtyři a čtvrt miliardy.

8) Tim Burton  

Tima Burtona jste v žebříčku asi čekali, jeho nejvýdělečnější film ale nejspíš správně netipnete. Alenka v říši divů 72 % vydělala 1,025 miliardy, přestože se soukromě domníváme, že patří spíš mezi méně povedená Burtonova díla. Druhé a třeté místo připadlo snímkům Karlík a továrna na čokoládu 81 % a Batman 81 %. I tento režisér se ještě drží nad čtyřmiliardovou hranicí, a to asi o 75 milionů.

9) Chris Columbus  

Jen o něco méně pak v kinech nasbíraly snímky Chrise Columbuse. Zatímco výše zmíněný David Yates potterovskou ságu zakončil, právě Columbus ji kdysi nastartoval. Z komerčního hlediska jsou jeho dva filmy Kámen mudrců 79 % (975 milionů) a Tajemná komnata 77 % stále vrcholem jeho kariéry, na záda jim pak dýchá vánoční komedie Sám doma 86 %.

10) Ridley Scott  

Ridley Scott jako jediný z našeho žebříčku dosud čtyřmiliardovou laťku nepřekročil. Zbývajících 80 milionů ale nejspíš doplní do kasičky už svým příštím filmem, jímž bude pravděpodobně Battle of Britain   z prostředí druhé světové války. V současné době nejvíc vydělal Scottův snímek Marťan 82 % (630 milionů), jehož následují Gladiátor 88 % a Prometheus 3 %.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Sám doma v Praze? Kevin se zase ztratil a zachraňují ho Trump s Jágrem

17. 12. Aleš 7723

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 4693

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

4. 11. Aleš 17588

Bumblebee: Transformeří prequel ukázal trailer. A nevypadá vůbec špatně

5. 6. Aleš 1417

Třetí Sherlock Holmes skutečně dorazí. Scénář napíše jeden z tvůrců seriálu Narcos

8. 5. Aleš 402

.Michael Douglas potvrdil rozšířené teorie. Kvantová říše bude hrát v Avengers 4 významnou roli

Dnes Aleš 62

.Avengers 4: Nová hračka možná prozradila, co se v nadcházející týmovce stane s Pepper Potts

Dnes Aleš 61

.Schizma v předaleké galaxii? Krize vesmíru Star Wars pět měsíců po Solovi

Dnes Aleš 327

.Úžasňákovi 2: Režisér odhalil nejoblíbenější vystřiženou scénu, v níž se vrací Kari z jedničky

Včera Aleš 7

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 71498

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 7739

Avengers 4: Co se stane s jednotlivými hrdiny a kteří budou ve vesmíru MCU dál pokračovat?

26. 7. Aleš 6287