Nejvýdělečnější režiséři: 10 filmových géniů, kteří naplnili svým studiím kasy

Datum vydání 12. 6. 2018Shlédnutí 8 700×Názory k tématu13Sdílení článku152Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Internet je plný žebříčků nejlepších režisérů, sestavovaných zpravidla podle subjektivních preferencí autora. Nás ale napadlo zeptat se, jak se na popularitu tvůrců dívají tvrdá data, konkrétně kolik peněz už filmoví géniové za život vydělali. Samozřejmě to taky není úplně fér – nezohledňujeme totiž například inflaci. I tak se nejspíš o současném Hollywoodu leccos zajímavého dozvíte.

1) Steven Spielberg  

Zaslouženým prvním místem se pyšní Steven Spielberg, který za svou dlouhou a mimořádně plodnou kariéru natočil spoustu skutečných hitů. Tím nejnovějším je letošní snímek Ready Player One 84 %, který režiséra jako prvního v historii dostal za magickou hranici deseti miliard dolarů.

Jurský park: Ještěry znovuoživili roboti i animace, můžou taky za zrození Jar-Jara Binkse

Největším Spielbergovým hitem je ale Jurský park 85 %, který utržil 984 milionů dolarů. Možná poněkud překvapivě v žebříčku následuje Indiana Jones a Království křišťálové lebky 72 % – tento snímek totiž mnozí považují za nejhorší v rámci série. Třetí příčka celosvětově patří filmu E. T. – Mimozemšťan 83 %, který ale v domovské Americe dokonce drží zlato.

2) Peter Jackson  

Jacksonovu hobití trilogii mnozí odsoudili jako dojení úspěšné středozemské značky – i pokud ale mají pravdu, bylo to dojení velice úspěšné. Druhé a třetí místo totiž patří právě snímkům Neočekávaná cesta 81 % a Šmakova dračí poušť 80 %, které pomohly režisérovi k hezkému druhému místu s celkovými zisky zhruba šesti a půl miliardy dolarů.

Významnou část z této sumy, konkrétně 1,119 miliardy dolarů, ale v kinech nasbíral finální díl původní středozemské série, Pána prstenů. Návrat krále 90 % navíc obhájil ve svém roce všechny nominace na Oscara a odnesl si těžko uvěřitelných jedenáct sošek. A to všechno dokonce ještě předtím, než stihl Jackson dokončit jeho prodlouženou verzi.

3) Michael Bay  

Třetí místo vás možná překvapí negativně. Obsadil ho totiž král popcornových blockbusterů pro lidi, kteří občas v kině rádi vypnou mozek. Bay je samozřejmě zručný profesionál a natočil několik po všech stránkách kvalitních filmů – zmiňme kupříkladu aspoň Skálu 86 %. Nejvíc ale vydělal právě na bezduché CGI akci.

Jeho nejúspěšnějším snímkem jsou totiž Transformers 3 63 % s 1,124 miliardy dolarů. Další filmy série pak obsadily zbylá místa. Transformers: Zánik 55 % skončil druhý a Transformers: Pomsta poražených 67 % pak třetí. Celkem diváci za Bayhem utratili 6,4 miliardy dolarů.

4) James Cameron  

James Cameron má na kontě masivní hity, samozřejmě včetně toho největšího vůbec – Avatara 82 % (2,777 miliardy). Také dodnes platí za jediného režiséra, který kdy překročil dvoumiliardovou hranici dvakrát. Povedlo se mu to totiž i s Titanikem 85 %. Jak je tedy možné, že se nedostal do první trojky nebo dokonce na první místo?

Avatar: Už nejste v Kansasu. Povíme, jak vznikala kouzelná planeta Pandora a její obyvatelé

Inu, Cameron točí málo. Jeho zatím poslední Avatar je starý bezmála deset let, již zmíněný Titanic už víc než dvacet. Třetí příčku ve výdělcích pak drží Terminátor 2: Den zúčtování 91 % z roku 1991. No a tady už se do hry dostává i v úvodu zmíněná inflace. Přesto se většina kolegů v Hollywoodu může na Cameronovy výsledky jen závistivě dívat, dohromady totiž dají hodně přes šest miliard.

5) David Yates  

V žebříčku nejlepších režisérů by se asi Yates neukázal. Mnozí ho totiž považují spíš za rutinéra, jehož filmy si drží dobrý standard, ale nevybočují moc z řady. Protože ale tento tvůrce může za půlku potterovské série i za novější Fantastická zvířata, pořád se ještě přesvědčivě probojoval nad hranici pětimiliardového elitního klubu.

Výrazně mu pomohl finální snímek Harry Potter a Relikvie smrti 2 83 %, který sám vydělal 1,341 miliardy. První půlka 74 % téhož příběhu pak skončila na druhém místě, třetí pak patří Fénixovu řádu 80 %.

6) Christopher Nolan  

Christopher Nolan se naopak nebojí experimentovat, jak dokázal naposled loni v Dunkerku 81 %. Stejně ale jeho komerčně nejúspěšnější filmy vzešly z mainstreamového komiksu. První místo ale nezískal Temný rytíř 90 % (ten je až druhý), ale možná překvapivě jeho pokračování, Temný rytíř povstal 86 %.

Otázky fanoušků: Kolik peněz vlastně spálil Joker v Nolanově Temném rytíři?

To samozřejmě neznamená, že by Nolan slavil neúspěch s originálními scénáři. Z těch diváci peněženkami hlasovali hlavně pro Počátek 89 %, který tak komerčním výsledkem dobyl v režisérově filmografii třetí místo. Nolanovi díky tomu chybí už jenom posledních 250 milionů do páté miliardy.

7) Robert Zemeckis  

O půlmiliardu méně zatím nasbíral Robert Zemeckis, jehož nejúspěšnějším snímkem zůstává Forrest Gump 95 % s 677 miliony dolarů. Druhý skončil Trosečník 82 % a třetím místo připadlo prvnímu snímku série Návrat do budoucnosti 89 %. Celkem Zemeckisovy filmy utržili čtyři a čtvrt miliardy.

8) Tim Burton  

Tima Burtona jste v žebříčku asi čekali, jeho nejvýdělečnější film ale nejspíš správně netipnete. Alenka v říši divů 72 % vydělala 1,025 miliardy, přestože se soukromě domníváme, že patří spíš mezi méně povedená Burtonova díla. Druhé a třeté místo připadlo snímkům Karlík a továrna na čokoládu 81 % a Batman 81 %. I tento režisér se ještě drží nad čtyřmiliardovou hranicí, a to asi o 75 milionů.

9) Chris Columbus  

Jen o něco méně pak v kinech nasbíraly snímky Chrise Columbuse. Zatímco výše zmíněný David Yates potterovskou ságu zakončil, právě Columbus ji kdysi nastartoval. Z komerčního hlediska jsou jeho dva filmy Kámen mudrců 79 % (975 milionů) a Tajemná komnata 77 % stále vrcholem jeho kariéry, na záda jim pak dýchá vánoční komedie Sám doma 86 %.

10) Ridley Scott  

Ridley Scott jako jediný z našeho žebříčku dosud čtyřmiliardovou laťku nepřekročil. Zbývajících 80 milionů ale nejspíš doplní do kasičky už svým příštím filmem, jímž bude pravděpodobně Battle of Britain   z prostředí druhé světové války. V současné době nejvíc vydělal Scottův snímek Marťan 82 % (630 milionů), jehož následují Gladiátor 88 % a Prometheus 3 %.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Fanoušci chtějí druhou Alitu, bojují za pokračování na sociálních sítích

Fanoušci chtějí druhou Alitu, bojují za pokračování na sociálních sítích

Datum vydání 7. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku1364
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056
Proč jít na Avatar 2? Avatar: The Way of Water je nádherný a dojemný vizuální zážitek s jednoduchým příběhem

Proč jít na Avatar 2? Avatar: The Way of Water je nádherný a dojemný vizuální zážitek s jednoduchým příběhem

Datum vydání 15. 12. Autor článku Josef Sdílení článku966
Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Datum vydání 25. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku859
Sám doma v Praze? Kevin se zase ztratil a zachraňují ho Trump s Jágrem

Sám doma v Praze? Kevin se zase ztratil a zachraňují ho Trump s Jágrem

Datum vydání 17. 12. Autor článku Aleš Názory k tématu52Sdílení článku831

Druhá sezóna oblíbeného seriálu House of the Dragon (Rok draka) bude kratší. Kdy vyjde další díl prequelu Game of Thrones (Hra o trůny)?

Datum vydání Dnes Autor článku Vojtěch Sdílení článku1

Sacha Baron Cohen známý Boratem by měl hrát démonického Mefista. Podle nových fám se chystá MCU speciál pro Disney+

Datum vydání Dnes Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Netflix odhalil obsazení legendárního šampiona F1 pro připravovanou minisérii. Kdo si zahraje Ayrtona Sennu?

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku2

Robert Downey Jr. společně se scénáristou Star Wars pracuje na remaku Hitchcockova Vertiga.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku63
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku445