Úžasňákovi: Původně se jmenovali jinak a Syndrom ani nebyl padouchem

14. 6. 2018 5 611×57 světlý/tmavý vzhled

Už zítra budou mít druzí Úžasňákovi   svou světovou premiéru. My si na ně sice ještě dobré dva měsíce počkáme, aspoň ale ještě máme čas připomenout si původní snímek 83 % z roku 2004. Třeba tímto článkem, do něhož jsme vybrali ty nejúžasnější zajímavosti o produkci, postavách a detailech filmu.

1) Technická náročnost

Ten přitom vůbec nemusel vzniknout. Režisér Brad Bird   se prý nejprve dozvěděl, že by jeho projekt stál bžilion dolarů a trvalo by deset let, než by byl hotový. Tehdejší úroveň animace totiž jen stěží stačila požadavkům scénáře.

Když jeden kostým nestačí. 10 herců, kteří ztvárnili dva a více superhrdinů

Vlasy Violet například vyžadovaly tolik úsilí, že byly dokončeny až na samotném konci produkce. Snímek obsahoval asi čtyřikrát více lokací, než kterýkoli animák Pixaru do té doby a trval bezmála dvě hodiny, což byl v té době rekord. Jack-Jack se v něm měl taky původně změnit v substanci připomínající želé, ale to by animátorům zabralo ještě dva měsíce navíc.

2) Původně měli být 2D

Není divu, že Bird zprvu plánoval své dílo natočit ve 2D, podobně jako svůj předchozí film Železný obr 3 %. Studio Warner Bros. ale neinvestovalo do propagace a snímek propadl, přestože si postupem času své diváky našel a nyní je považovaný za animovanou klasiku.

Už to naznačuje, že chyba nebyla na režisérově straně a Bird nakonec Warnery opustil. Kamarád John Lasseter  , režisér Příběhu hraček 85 % a Života brouka 75 %, ho proto následně dokázal přesvědčit, že si Úžasňákovi zaslouží 3D animovanou verzi.

3) Vtipný bonus

Přesto se dvě z postav snímku, Bob Parr a jeho kolega Mražoun, ukázali i ve 2D animáku. V bonusové scéně z DVD verze snímku totiž oba komentují dětský seriál, který vznikl podle jejich dobrodružství. Tvůrci ale očividně naplno využili uměleckou licenci – Mražoun si stěžuje na úroveň animace a také na to, že z něho udělali bělocha a sebrali mu cool hlas. Olej do ohně ještě přilije fakt, že hrdiny doplňuje roztomilý bílý králíček, aby bylo dobrodružství atraktivní i pro nejmenší diváky.

4) Příprava na role

Asi jste si všimli, že jsou schopnosti všech postav odvozené z jejich povahy. Táta Bob vládne velkou silou, kterou ale nedokáže tak docela kontrolovat, máma Hellen musí zvládat celou nezvedenou rodinu najednou, Violet by občas ráda nebyla vidět a Dash je hyperaktivní. Malý Jack-Jack pak zatím představuje čirý potenciál a jeho schopnosti jsou proto četné a nepředvídatelné.

Úžasňákovi 2 se podařili, zní první reakce zpoza oceánu. My si počkáme až do srpna

Propůjčit postavám život si ale vyžádalo dost nasazení i od dabérů a dabérek. Holly Hunter   se kvůli autenticitě svých scén naučila vyjadřování armádních letců, Spencer Fox zase musel běhat okolo studia, aby na nahrávce působil pořádně zadýchaně.

5) A113

V Úžasňákových pochopitelně došlo i na spoustů vtípků a narážek, které se týkaly produkce snímku a lidí za ni zodpovědných. Objevit se pochopitelně musela kombinace A113, která označuje učebnu na Kalifornském institutu umění, kde mnozí z tvůrců studovali.

Velmistři filmové hudby: 10 z nejslavnějších skladatelů stříbrného plátna

Legendární animátoři Frank Thomas a Ollie Johnston zase dostali animované cameo, postavu Edny pak inspirovala skutečná návrhářka Edith Head.

BONUS) Původní příběh

Závěrem si ještě povíme něco málo o tom, jak měli Úžasňákovi vypadat původně. Originální jméno totiž například znělo Invincibles, tedy Neporazitelní (Nepřemožitelňákovi?). Původním padouchem také nebyl Syndrom (ten se měl ukázat jenom ze začátku), nýbrž Xerek, jehož později zrecyklovali pro komiks.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor