Co z Hobita ve filmu nebylo? Inteligentní vrrci, mluvící měšec či Balinova návštěva v Kraji

15. 6. 2018 6 006×112 světlý/tmavý vzhled

Kritika snímků trilogie Hobit se zpravidla soustředí na fakt, že se do příběhu dostala spousta cizorodých prvků, přidaných scénářem. Poměrně tenká dětská knížka musela být řádně vycpána, aby se podle ní daly natočit tři několikahodinové filmy. Méně už se ale píše o tom, že se přesto na plátno nakonec leccos z předlohy nedostalo.

V mnoha případech je to pochopitelné, neboť diváka navyklého vážnějšímu tónu Pána prstenů by asi překvapilo, kdyby začal zlobří měšec křičet, když se jej Bilbo pokusil ukrást. Ne, neděláme si legraci – předmět denní potřeby se je v knižním Hobitovi schopen vyjadřovat málem sofistikovaněji, než samotní jeho vlastníci.

Návrat krále: Vysvětlíme kým je Aragorn, co dělal po pádu Saurona a co znamená jeho prsten

Ti se nechali v knize oblafnout Gandalfem, který je změnami hlasu vlákal do hádky. Napodoboval jednotlivé zlobry a vháněl je do vzájemného konfliktu, dokud nevysvitlo slunce a neobrátilo je v kámen. Taková scéna by ale samozřejmě děj filmu poměrně zdržovala a tvůrci ji nahradili efektním rozpolcením kamene.

Vedle výše zmíněného měšce mimochodem oněměli i orli, kteří nepromluví ani v jednom z šesti Jacksonových   středozemských filmů a nemohou tudíž divákovi vysvětlit, proč nezanesou dobrodruhy až do cíle jejich cest.

Podobně přišli o hlas vrrci. Ano, vrrci. Možná navenek vypadají jen jako krvežíznivé příšery, leč vládnou vlastním jazykem, jemuž rozumí čaroděj Gandalf a také Bilbo díky Prstenu. Vrrci byli také jednou z pěti armád v závěrečné bitvě, přestože adaptace jejich roli omezila na jedinou scénu v prodloužené verzi.

Úpravami prošla část příběhu, ve které se trpaslíci setkají s Meddědem. Ten si totiž v noci vyrazí jejich příběh ověřit a po návratu narazí na kůl před svým domem skřetí hlavu a na strom opodál přibije vrrčí kůži. Teprve potom je zcela přesvědčen o pravdivosti toho, co mu Gandalf povyprávěl.

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Vynechán byl konflikt mezi elfy a obyvateli Jezerního města, týkající se trpaslíků. Kniha totiž neobsahovala žádnou akční honičku po zpěněné řece. Naši hrdinové se v tichosti svezli uvnitř sudového voru řízeného elfy, kteří si jeli za starostou Esgarothu pro víno.

Když pak dorazili do města a představili se, elfové okamžitě požadovali zatčení vězňů Lesní říše. Starostu však přemohla vidina bohatství Ereboru a přivítal Thorina a jeho družinu jako své hosty. Bard se vůbec neobjevil a do příběhu vstoupil teprve při Šmakově náletu.

Prsteny moci: Koho učiní neviditelným? A co by se stalo, kdybyste Jeden prsten prohlásili za svůj?

A slabina ve Šmakově dračí zbroji? Tu mu pomohl objevit drozd, jehož řeči Bard rozuměl. Ten samý drozd, kterého jsme viděli na konci Neočekávané cesty 81 %. Když už jsme u ptáků, musíme také zmínit, že filmy osekaly role havranů, s jejichž pomocí Thorin komunikoval s Dáinem v Železných horách.

Poslední významnou scénou chybějící v adaptaci je pak závěr knihy, v němž po letech hobita navštěvují Gandalf a Balin. Ti mu vypoví, jak to dopadlo s Ereborem, Esgarothem a blízkým okolím poté, co byl drak zabit a skřeti poraženi.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor