Filmy podle videoher: 7 titulů, které bychom rádi viděli i na stříbrném plátně

27. 6. 8 104×1125 světlý/tmavý vzhled

Letos jsme viděli už Tomb Raider 67 %, v uplynulých letech třeba Warcraft 73 % nebo Assassin's Creed 59 %. Pořád ale zbývá spousta velkých videoherních značek, jejichž adaptace ještě nevznikla a ani se v dohledné době neplánuje. Právě z nich jsme vybírali tituly do dnešního žebříčku.

1) The Elder Scrolls

Záměrně nepíšeme Skyrim, protože se historie světa The Elder Scrolls rozhodně nezačala psát až v roce 2011 vydáním nejslavnějšího pátého dílu. Vlastně bychom ani nechtěli, aby byl adaptován přímo příběh Drakorozeného, a to proto, že ani zdaleka nepatří mezi nejkvalitněji napsané dějové linie v univerzu a o neoficiální (ale překvapivě zábavnou) adaptaci už se postaral jeden z fanoušků.

Tamriel je totiž plný možností. Co takhle střelený příběh Sheogorathova uctívače? Drsnou fantasy akci soustředěnou okolo tajemného Temného bratrstva? Cestu do kouzelného obrazu, který obývají malovaní trollové? Nebo životopis svatého Jiuba, který vyhubil cliffracery v Morrowindu? S takovou by se z Elder Scrolls rychle stal další propojený filmový vesmír.

2) GTA

Série Rychle a zběsile táhne diváky do kin už od začátku tisíciletí a nevypadá to, že by se jí chtělo končit. Že filmům z prostředí amerického podsvětí plným násilí a bankovních loupeží ještě ani zdaleka neodzvonilo, ukázal taky třeba loňský Baby Driver 72 % – toho vřele přijali nejen diváci, ale i kritici.

Zavedu úzké větrací šachty a nebudu se měnit v hada, protože to nepomáhá. 100 pravidel pro záporáky

Možná proto uzrál čas, aby jim někdo začal dělat konkurenci. Staré dobré GTA může vedle rychlých aut a střílení nabídnout třeba ještě Trevora, který by se mohl svézt na současné vlně popularity antihrdinů. Každopádně bychom doporučovali tvrdý rating R, protože Deadpool už dvakrát ukázal, že se i s ním dá dosáhnout komerčního úspěchu.

3) Deus Ex

Máme rádi cyberpunk a jsme toho názoru, že kinematografie potřebuje víc kyborgů, náladu nám také vždycky zdvihnou propracované vize temné, depresivní budoucnosti lidstva. To ale nejsou hlavní důvody, proč bychom rádi viděli sérii Deus Ex jako hollywoodský velkofilm.

Zabíjí zrůdy – občas i ty lidské. Kdo je vlastně zaklínač, který se chystá na naše obrazovky?

Ve hře Deus Ex: Mankind Divided totiž hráči mohli prozkoumat futuristickou Prahu, kterou bychom samozřejmě velice rádi viděli i na plátnech. Filmaři by s trochou štěstí i měli trochu víc rozumu, než herní vývojáři a nechali by jména postav a míst v příběhu zkontrolovat někým, kdo skutečně umí česky.

4) Dishonored

Cyberpunk už jsme si odškrtli výše, steampunk nás ale baví úplně stejně. Zvlášť v kombinaci se starým dobrým příběhem o pomstě – v prvním díle jste totiž v kůži protagonisty Corva křivě obviněni z vraždy císařovny a odklizeni do vězení. Tam se ale pochopitelně dlouho nezdrží a s pomocí magických schopností se vydá po stopě vrahům.

5) Dragon Age nebo Mass Effect

Obě RPG série od Bioware mají velkou základnu svých oddaných příznivců, po neúspěchu Andromedy a nepopulárním konci třetího dílu bychom ale možná dali raději před Mass Effectem přednost fantasy dobrodružství. Dragon Age totiž má co nabídnout, i když vás třeba zrovna zavírání pekelných bran a bitvy z draky nenaplňují přehnaným nadšením (třeba proto, že jste obojí zažili už ve výše zmíněných Elder Scrolls).

Tři hry vybudovali králoství Ferelden i přilehlým zemím propracované příběhové pozadí, reálie a mytologii, ze které by se dalo opravdu hodně vytěžit. No a pokud vás nemrazí v zádech při představě, že by se adaptace dočkala třeba bitva o Ostagar z prvních Origins…

6) Metro

Nebyl by to pořádný videoherní žebříček bez nějaké postapokalyptické série s horrorovými prvky a pořádnou dávkou mutantů. A přestože by tato kritéria přinejmenším z části splňoval třeba i Fallout, my bychom dali přednost konkurenční sérii Metro.

Jak už totiž napovídá její název, odehrává se z velké části v metru, a to ne v ledajakém – v tom moskevském. To má skoro 350 kilometrů a není proto divu, že se stalo útočištěm zbytků zdecimovaného lidstva. S trochou citu pro atmosféru by filmová adaptace dokázala přimět diváka, aby spolu s hlavním hrdinou ve tmě počítal zbývající náboje.

7) Warhammer 40 000

Na závěr pak musíme zmínit ještě nejen videoherní vesmír Warhammer 40 000, což jsou v podstatě takové Star Wars křížené v temným fantasy horrorem. Lidé, orkové, eldaři a další národy se šíří vesmírem a bojují spolu v krvavých válkách, které ničí celé světy a soustavy.

Nejvýdělečnější režiséři: 10 filmových géniů, kteří naplnili svým studiím kasy

Ve Warpu navíc čekají démoni, až budou moci vtrhnout do vesmíru a konečně zničit nenáviděné impérium lidí, kteří přes technickou vyspělost upadli do temné propasti pověr a náboženského fanatismu. Krvavá, militarizovaná budoucnost koneckonců fascinuje fanoušky natolik, že čas od času stvoří i nějaký vlastní film.

BONUS) Mafie

Pokud bychom měli do žebříčku vybrat taky jednu českou hru, musela by to být legendární Mafie. Ta nicméně film v mnoha ohledech připomíná i v herní podobě, a to dokonce natolik, že skupina fanoušků přetočila svého času jednu z nejslavnějších misí prakticky slovo od slova.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)