Kathleen Kennedy: Podle mnoha fandů může za neúspěch Star Wars. Zkoumali jsme, co je na tom pravdy

28. 6. 7 940×348 světlý/tmavý vzhled

Už koncem května jsme se zamýšleli, co přesně může za katastrofální výsledek Sola 75 %, nejnovějšího snímku ze světa Star Wars. Poté jsme si přečetli zprávu expertů, kteří vinili mizerný marketing. No a nedávno se začalo proslýchat, že v souvislosti s neúspěchem filmu bude odejita ředitelka Lucasfilmu, Kathleen Kennedy  .

Nejdřív šlo počátkem měsíce jen o spekulace britského tabloidu Daily Express, pak ale přišel s drbem The Ankler newsletter. Ten tvrdil, že Kathleen Kennedy v čele Lucasfilmu někdo vystřídá už letos v září. Následně se dokonce objevily za vlasy přitažené klepy, že ředitelku vystřídá její kolega z Marvelu, Kevin Feige  . Ty byly ale velice rychle vyvráceny.

Kánon Star Wars má nového Sitha. George Lucas zase prozradil, o čem by byla jeho sequelová trilogie

Zatím poslední větší novinka pak dorazila předevčírem, kdy komiksová autorka a popkulturní youtuberka Grace Randolph prozradila, že by šéf Disneyho Bob Iger Kathleen Kennedy sice nahradil rád, ale že nemůže najít nikoho, kdo by měl o její práci zájem. Lucasfilm je prý totiž rozdělen na příznivce a odpůrce ředitelky a jakékoli rozhodnutí ohledně vedení si tak najde mnoho kritiků.

My ale dnes nebudeme věštit z křišťálové koule, jak to celé nakonec dopadne nebo dokonce kdo bude ředitelem Lucasfilmu za šest měsíců nebo za rok. Místo toho nás bude zajímat, zda lze neúspěch série skutečně přičíst na vrub Kathleen Kennedy a pokud ano, pak do jaké míry.

Nejdřív musíme samozřejmě adresovat slona v místnosti – totiž skutečnost, že velká část fanoušků ředitelku nesnáší a vidí ji jako jednu z hlavních vinic současné krize série. Rozruch vzbudila třeba slavná fotka, na které se Kennedy objevila v tričku s nápisem, že Síla je ženského pohlaví. Diváci v tom totiž vidí propagandu ve prospěch moderního feminismu, z podobných pozic pak také kritizují údajně přílišný tlak na etnickou diverzitu postav v nových Star Wars.

Kánon Star Wars má nového Sitha. George Lucas zase prozradil, o čem by byla jeho sequelová trilogie

Na druhou stranu ale leckdy rádi zapomínají, že má za sebou ředitelka dlouhou a úspěšnou producentskou kariéru, během které filmům opravdu nijak neškodila. Pracovala třeba na sérii Indiana Jones a dalších filmech Stevena Spielberga   včetně E. T. – Mimozemšťana 83 %, Schindlerova seznamu 92 % a Jurského parku 73 %. Dál také třeba na Zemeckisových   Návratech do budoucnosti 89 %.

Nedávno také vyplulo na povrch, že přinejmenším dvě zásadní špatná rozhodnutí okolo letošního Sola nezavinila Kathleen Kennedy, ale šéf Disneyho Bob Iger. Server That Hashtag Show připomíná, že právě on zatrhl Lucasfilmu přesunutí premiéry na prosinec, jak bylo jednu dobu plánováno. Zároveň musela být velmi omezená i propagace filmu, aby nekolidovala s kampaní nových Avengers: Infinity War 89 %. Jistě si dovedete představit, jak velký negativní efekt mohla tato dvě opatření celkově mít.

Soumrak předaleké galaxie? Z tržeb se zdá, že série Star Wars ztrácí své fanoušky

To samozřejmě neznamená, že by byla Kathleen Kennedy v celé věci naprosto nevinně. Režisér Ridley Scott   ji už dříve kritizoval, že najímá nezkušené režiséry a tato strategie skutečně stála tvůrce miliony dolarů. Rogue One 78 % prošlo intenzivními dotáčkami a Sola musel přepracovat Ron Howard  .

Hlavním bodem kritiky, který je ale podle nás jen stěží oddiskutovatelný, je ale fakt, že nové sequelové trilogii docela chybí celistvá tvůrčí vize. Nové filmy buď recyklují originální trilogii, nebo se pokoušejí o vlastní příběh, nepropojený s dalšími epizodami (ano, díváme se na Posledního z Jediů 73 %).

Dokonce i mnohými neoblíbené prequely přitom naopak přesně věděly, jakým směrem míří a na pokračování vyprávěly o zániku zkorumpované republiky a řádu Jediů.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (3 komentáře)