Znějí povědomě: 7 písní, které se často objevují v hollywoodských filmech

3. 7. 2018 4 391×44 světlý/tmavý vzhled

Mnohé filmy přímo volají po tom, aby v nich tvůrci použili některou populární písničku – ideálně takovou, jejíž slova a melodie doprovodí dění na plátně či obrazovce a přispějí k atmosféře. Občas se ale stane, že stejný nápad dostane více filmařů a tak se mnohé písně objevují dost často. Možná až příliš.

1) Take Me Home, Country Roads

Typickým případem je píseň Take Me Home, Country Roads Johna Denvera, která loni hrála snad v každém druhém snímku, který dorazil do kin. Že nevěříte? Tak počítejte s námi: Loganovi parťáci 68 %, Okja 70 %, horrorová sci-fi Vetřelec: Covenant 62 % a nakonec samozřejmě druhý Kingsman 72 %.

Využíváme prý jenom 10 % mozku. Kterým dalším filmovým nesmyslům ještě věříte?

Co víc, nakazil se zjevně už i videoherní svět, neboť píseň podkresluje nedávný trailer k Falloutu 76.

2) All Star

Na přelomu milénia dobýval žebříčky popularity hit All Star od Smash Mouth a netrvalo dlouho, než se jej rozhodli využít i filmoví tvůrci. Zmiňme alespoň Milionový závod 67 % nebo Mystery Men 50 %. Nebudeme ale předstírat, že si ji většina z nás pamatuje odjinud než z prvního dílu Shreka 87 %, kde hraje hned v úvodu.

Stejně jako předchozí Denverova píseň se i All Star dostala za hranice kinematografie, tentokrát třeba do oblíbené show Last Week Tonight 95 % moderátora Johna Olivera  .

3) Bad to the Bone

Hit Bad to the Bone z osmdesátek zase zamířil například do animáku Megamysl 75 % (i když to není až zas takový výkon, protože soundtrack zmíněného filmu je slavných písní plný). Slyšet jste ho mohli ale třeba i v jedné z epizod South Parku 80 % a dokonce i v Ovečce Shaun ve filmu 79 % či v Mupetech 60 %.

Zvlášť pokud na filmy koukáte už nějaký ten pátek, zřejmě si ale budete Bad to the Bone nejvíc pamatovat z druhého dílu Terminátora 91 %. Tam posloužil ve scéně, kdy titulní robot z budoucnosti ukradne oblečení a motorku.

4) O-o-h Child

O-o-h Child od Five Stairsteps je ještě starší písnička, konkrétně z let sedmdesátých. Filmaři ji ale mají rádi dodnes. Slyšet jste ji mohli v Příběhu žraloka 64 %, který ale mezi animáky docela právem zapadl a dnes už si na něj asi vzpomenete jen matně. Možná vám ale něco řekne fantasy Most do země Terabithia 74 %.

10 fantastických světů, které se nenápadně schovávají přímo za tím naším

Především se ale O-o-h Child zapsala do filmové historie svou rolí ve finále prvních Strážců Galaxie 81 %, kdy Star-Lord skrze dance off soutěž porazí hlavního padoucha Ronana.

5) O Fortuna

Od sedmdesátek už nějaký čas uběhl, suverénně nejstarší je však na tomto žebříčku O Fortuna Carla Orffa, která vznikla ještě v první polovině minulého století, konkrétně v letech 1935-1936. Slyšet jste ji mohli v Excaliburu 82 %, motivy z ní si ale vypůjčil i soundtrack snímku Poslední Mohykán 85 %.

Totéž prý udělal závěrečný snímek trilogie Matrix, Revolutions 74 %. Hudba, která hraje během finálního souboje Nea a agenta Smithe skutečně O Fortunu dosti připomíná.

6) All Along The Watchtower

Žebříček by samozřejmě nebyl kompletní bez písně All Along The Watchtower Boba Dylana. Tu jste mohli zaslechnout na přelomu milénia ve snímku Americká krása 87 %, verze od Jimi Hendrix Experience se pak dostala třeba do Simpsonových 93 %, komiksové i filmové podoby Watchmen 79 % či do Forresta Gumpa 95 %.

Nemysleli si, že by je mohl někdo natočit. 8 knih, u kterých byste filmovou verzi nečekali

Neunikla ani pozornosti seriálového světa, kde ji v té či oné podobě využil třeba Lucifer 80 % nebo také Mladý papež 85 % ve svém intru.

7) Hallelujah

No a na závěr nesmíme zapomenout ani na nesmrtelnou píseň Leonarda Cohena Hallelujah. Tu využil třeba film Obchodník se smrtí 86 % a pochopitelně jsme ji slyšeli i v již zmíněném Shrekovi, byť tam konkrétně ve verzi od Johna Cala.

No a pak je tu samozřejmě ta scéna z Watchmen.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 131195

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

15. 3. Aleš 903

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 10728

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 7604

James Gunn potvrdil jméno a premiéru třetích Strážců Galaxie, odehrávat se budou po Infinity War

16. 5. Aleš 471

Zaklínač: Producentka prozradila, co k barvě pleti postav a rasám obecně řekl Andrzej Sapkowski

Dnes Daniel 247

Star Wars: Luke Skywalker se dočkal své vlastní mangy, která ho vykresluje z trochu jiného úhlu

Dnes Daniel 5

Hledá se nový James Bond. Na barvě kůže nezáleží, ale bude to muž, říkají producenti

Dnes Aleš 68

Green Lantern se dočká reinkarnace z rukou HBO Max. Nabídne Sinestra a hned dva Green Lanterny

Dnes Daniel 10

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 4331

Avatar 2 ukázal fotku mateřské lodi Sea Dragon, natáčení je pro letošní rok u konce

2. 12. Aleš 36

Marvel konečně odhalil, kdy přesně se odehrávají jeho jednotlivé filmy

19. 11. Aleš 8121