Povíme, proč se data premiér mezi Spojenými státy a dalšími zeměmi liší i o měsíce

12. 7. 2018 9 014×1119 světlý/tmavý vzhled

Mezi americkou a českou premiérou snímku Úžasňákovi 2 91 % zeje časová propast zhruba měsíce a půl. Divák v naší zemi tak musí čekat ještě o trochu delších 14 let, než ten zpoza oceánu. To zní nespravedlivě, ale jen do té doby, než si uvědomíme, že zase jiné snímky vidíme o mnoho dříve my.

Úžasňákovi 2. V USA 15. června 2018, v Česku až 2. srpna.

O týden dřív jsme například zhlédli Thorův loňský Ragnarok 81 % a Barry Seal 76 % s Tomem Cruisem   předběhl v Česku datum domácí premiéry rovnou o měsíc. Naopak třeba Baby Driver 72 % měl podobně dlouhé zpoždění. Premiéry se prostě v různých státech světa liší a my se dnes obecně mrkneme, proč tomu tak bývá.

Zavedu úzké větrací šachty a nebudu se měnit v hada, protože to nepomáhá. 100 pravidel pro záporáky

Jak už vás nejspíš napadlo, hlavním důvodem bývají peníze. Přiznal to například šéf Marvelu Kevin Feige  , a to ohledně snímku Avengers: Age of Ultron 73 %. S experimentem prý studio začalo během let 2010 a 2011, kdy filmy jako Thor 74 % či Iron Man 2 73 % vydalo v mnoha zemích světa již v dubnu, zatímco Američané se jich dočkali až o měsíc později.

Iron Man 2. V Česku 29. dubna 2010, v USA 7. května 2010.

Napadlo je to prý proto, že v mnoha zemích na konec dubna připadají volné dny, kdy děti nechodí do školy a dospělí do práce. Logicky tudíž v takováto období vzrůstá zájem o návštěvu kina a studia tak obecně premiéry ráda přesouvají právě do svátečního období. Koneckonců to sami znáte z trailerů, které nešetří nápisy typu THIS CHRISTMAS, MEMORIAL DAY nebo třeba INDEPENDENCE DAY.

Feige také zmínil, že často ohlasy a komerční úspěch snímků v zahraničí pomůže navýšit americké tržby, které jsou vlivem oblíbenosti kin v zemi stále pro hollywoodská studia nejdůležitější. Jak sociální sítě, tak zábavní média ráda skočí po názorech diváků z dřívějších premiér a film tak získá další propagaci v podstatě zadarmo.

Barry Seal: Nebeský gauner. V Česku už 24. srpna 2017, v USA teprve 29. září.

Úryvky z recenzí navíc mohou tvůrci ještě zpětně použít v posledních televizních ukázkách a v dalších promo materiálech. Snímky pak také působí jako hypervýdělečné, když mají na kontě po pouhém týdnu promítání v USA stamiliony – koho zajímá, že značné procento z nich nabraly už o dva týdny dříve v jiné části světa?

Oblíbené filmy slavných herců: Arnold Schwarzenegger má rád Titanic, Megan Fox zase Pána prstenů

Podobné důvody bývají uváděny i v zemi, která je skutečným králem dlouho odkládaných premiér, totiž v Japonsku. Přestože má země zhruba třetinovou populaci v porovnání se Spojenými státy, v loňském roce byste tam údajně našli jen 3 525 kinosálů v porovnání s americkými neuvěřitelnými 40 246.

Baby Driver. V USA 28. června 2017, v Česku 27. července 2017.

Distributoři tudíž prý hodně zdůrazňují marketing, aby dostali více Japonců na promítání. V tom jim samozřejmě velmi pomohou bombastické proklamace o tom, jak celý svět nový snímek miluje – nejprve je ale samozřejmě potřeba počkat nějaký ten týden či měsíc, až dojde k premiéře v dostatečném počtu jiných zemí.

Paradoxně podle všeho nehraje výraznější roli překlad. Chápali bychom, kdyby zabral vzhledem k zásadním jazykovým a kulturním odlišnostem delší dobu, než třeba ten český – Japonci jsou navíc proslulí oblibou dabingu, který je na výrobu náročnější než titulky. V nedaleké Jižní Koreji ale filmy i tak vycházejí v podobné době, jako v zahraničí.

Thor: Ragnarok. V ČR 26. října 2017, v Americe 2. listopadu.

No a posledním problémem je pirátství, jak vysvětlil analytik Paul Dergarbedian pro americké CBS News. Pokud vydáte snímek dříve právě v regionech, kde je rozšířené stahování filmů natočených ilegálně přímo v kinech, oberete tím tvůrce tohoto druhu obsahu o exkluzivitu. Nedočkaví diváci nemusejí žhavit torrenty a místo toho vyrazí do kina – alespoň tedy teoreticky, protože se jistě najdou i tací, kteří zkrátka nechtějí platit.

Znějí povědomě: 7 písní, které se často objevují v hollywoodských filmech

Z toho, co jsme si o problematice nastudovali, celkově vyplývá, že je šachování s premiérami velmi individuální film od filmu. Skutečně obří filmové premiéry, zvlášť ty, kde je kritické neprozradit žádné spoilery, bývají většinou synchronizované. Ty ostatní jsou pak zdržovány požadavky marketingu, distribuce nebo zkrátka jen specifickou lokální kulturou a významnými svátky. Můžete ale usínat v klidu: občas si sice počkáme déle, ale jindy zase budeme mít náskok.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)